Судове рішення #18525445

Справа № 22 – 514   \11                          Головуючий у 1 інстанції  Чиньонов О. В.

         Категорія       45                                             Доповідач Кучерява В. Ф.

Рішення

   Іменем України

23 серпня  2011 року    Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області у складі:

    Головуючого    Песоцької Л. І.

      Суддів  Кучерявої В. Ф. Ткаченко Т. Б

    При секретарі Кузнецові А. О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполя справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про повернення самовільно зайнятої ділянки за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення  Тельманівського районного суду  Донецької області від 9 лютого 2011 року

                    ВСТАНОВИЛА:

    З таким позовом позивачка звернулась до суду. Посилалась на те, що є власницею земельної ділянки 0,5376 га у АДРЕСА_1, яку придбала у ОСОБА_4 по договору купівлі- продажу та  20.06.2007 року отримала державний акт серія  ЯД № 142714.

    На її земельній ділянці розташовані тимчасові будівлі відповідачів та  встановлено огорожу. Відповідачі відмовляються  звільнити земельну ділянку

    Просила зобов’язати  відповідачів звільнити ділянку  шляхом зносу цих будівель та перенесення паркану і металевої сітки на межу ділянок.

Рішенням  Тельманівського районного суду Донецької області від 9 лютого 2011 року  у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки відмовлено  за недоведеністю та  безпідставністю позовних вимог.

    З рішенням суду не згодна ОСОБА_1, яка просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, задовольнити її позовні вимоги, посилаючись на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, її позовні вимоги ґрунтуються на законі, а посилання на те, що будови було збудовано до отримання  державного акту  , хоча знаходяться на її земельній ділянці, не ґрунтуються на законі.

    Заслухавши суддю – доповідача, пояснення апелянта та її представника, які просили задовольнити апеляційну скаргу, заперечення відповідачок та представника ОСОБА_3, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

    Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що будівлі, які розташовані на земельній ділянці позивачки, та належать  ОСОБА_3, збудовані  до того, як позивачка стала власницею земельної ділянки, що відсутній факт самовільного зайняття земельної ділянки.

    З таким висновком суду погодитись не можна.

     Згідно ст. 126 ЗК України   право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом

    Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь – яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

    З матеріалів справи вбачається, що  позивачка і відповідачі є сусідами. Як у позивачки, так і у відповідачки ОСОБА_2 є державні акти на землю на свої земельні ділянки. ОСОБА_5 є власницею будівель, що знаходяться на земельній ділянці ОСОБА_2 і раніше належали її матері ОСОБА_2

    23 лютого 2007 року позивачка придбала земельну ділянку площею 0.5376 га. у ОСОБА_4 у АДРЕСА_1, і 20 червня 2007 року отримала на вказану ділянку державний акт. ( а.с. 4-5)

    Як вбачається із актів від 18.05.2007 року, від 08.12.2010 року, складених за участі  голови  Свободненської сільської ради, землевпорядника та інших осіб ( а.с.6,11)  частина господарських будівель ОСОБА_3  знаходиться на  земельній  ділянці позивачки.

    Відповідачка ОСОБА_2 не заперечує цієї обставини, але вважає, що користуються  землею позивачки на законних підставах, оскільки будівлі було збудовано до отримання державного акту  і вони землю самовільно не захватили.

     

    Згідно висновку будівельно – технічної експертизи від 16 червня 2011 року будівлі ОСОБА_3 за адресою  АДРЕСА_2 (сарай, огорожа) виходять на земельну ділянку ОСОБА_6 за адресою АДРЕСА_1.  Площа частини ділянки АДРЕСА_1 фактично використовувана  ОСОБА_3 складає 103 кв. м. Розміри даної ділянки складають 5,80 м, 2,05 м, 0,8 м, 6,45 м, 2,6 м, 17,6 м, 2,90 м із сторони ділянки ОСОБА_6 і 27,7 м по межі ділянки ОСОБА_6 згідно держакту на право власності на землю з ділянкою ОСОБА_3

    Посилання відповідачів на пропуск позивачкою строку позовної давності для звернення до суду  безпідставні, оскільки право власності є непорушним і власник майна розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

    З урахуванням зазначених обставин і вимог закону, колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню. Тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог позивачки

    Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України з відповідачок на користь позивачки підлягають стягненню понесені нею судові витрати за подачу позовної заяви та апеляційної скарги у вигляді судового збору 8,5 грн. та 4,25 грн, витрат на інформаційно- технічне забезпечення розгляду справи 74 грн. та оплати вартості експертизи 2500 грн, що підтверджено наданими суду квитанціями.

    Керуючись ст. 303,307,309 ЦПК України, колегія суддів

                    ВИРІШИЛА:

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

    Рішення Тельманівського районного суду Донецької області від 09 лютого 2011 року  скасувати.

    Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов’язання  повернути самочинно зайняту земельну ділянку шляхом знесення   некапітальної господарської будівлі  та перенесення  паркану і металевої сітки на межу ділянок задовольнити .

    Зобов’язати ОСОБА_2 та ОСОБА_3  повернути ОСОБА_1  згідно висновку будівельно- технічної експертизи земельну ділянку, розміром : 5,8 м, 2,05 м,0,8 м, 6,45 м,  2,6 м, 17,6 м, 2,90 м. з боку ділянки  ОСОБА_1, і 27, 7  по межі ділянки ОСОБА_1 згідно  Держакту  на право власності на землю з ділянкою ОСОБА_3 шляхом знесення  сараю та огорожі та перенесення  паркану і металевої сітки  на межу ділянок згідно державних актів на землю.

    Стягнути з ОСОБА_2  та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 по 1293,37 грн. судових витрат з кожної .

    Рішення  набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржено протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.

    Судді:

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація