Справа 22а-7644/11 Головуючий у 1 інстанції Іванов І.П.
Категорія 10.2.4. Доповідач Тимченко О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2011 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі
головуючого Солодовник О.Ф.,
суддів Янчук Т.О.,
Тимченко О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Ленінського районного суду міста Донецька від 12 жовтня 2009 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
05 серпня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання провести перерахунок пенсії. Зазначав, що він військовий пенсіонер і отримує пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Міністр Оборони України 14 квітня 2007 року видав наказ № 175 «Про встановлення норм розмірів премій військовослужбовцям Збройних Сил України», яким з 01 квітня 2007 року ввів у дію граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовців з посадових окладів та загального стану безперервної військової служби, то відповідно до статті 63 вищезазначеного Закону відповідач має здійснити перерахунок пенсії. З приводу здійснення перерахунку позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на що йому було відмовлено із посиланням на безпідставність такого перерахунку.
Позивач з таким твердження відповідача не погоджується, оскільки Міністр оборони України, встановлюючи граничні розміри пенсій, виконував вимоги абз. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594, яка не містить правових норм, що забороняють її врахування для обчислення і перерахунку пенсій.
Просив визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням введеної щомісячної премії, встановленої наказом Міністра Оборони України від 14.04.2007 року № 175 на підставі Постанови КМУ від 28.03.2007 року № 594.
Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 12 жовтня 2009 року позов ОСОБА_2 задоволений.
Визнано протиправною бездіяльність та зобов’язане головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням введення нових граничних у відсотках розмірів пенсії у залежності від посадового окладу і стажу безперервної військової служби, у зв’язку із збільшенням розміру премії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» .
В апеляційній скарзі відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, посилаючись на допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позивачу у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали адміністративної справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, апеляційний суд вважає, що апеляційна підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 202 КАС України порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області; йому призначена пенсія за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року в редакції Закону України від 3 квітня 2007 року № 857 зі змінами та доповненнями, цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
В пункті 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року N 1261, визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Статтею 105 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і навчальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», Міністерству внутрішніх справ України, іншим силовим міністерствам і відомствам України дозволено здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
При цьому конкретні розміри премії зазначеною постановою встановлені не були, до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців» від 22 травня 2000 року № 829, якою передбачено преміювання у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, зміни внесено не було.
Наказом Міністра оборони України від 14.04.07 року № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер), премія.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, помилково керувався тим що нові граничні розміри премії з 1 квітня 2007 року поширюється на всіх військовослужбовців, що проходять службу у військових частинах та установах, мають загальний характер та їх дію і законність ніхто не оскаржує.
Частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що єдиною підставою для перерахунку розміру пенсії є фактичне підвищення чи введення нових основних та додаткових видів грошового забезпечення та премій для відповідних категорій військовослужбовців.
Проте, з таким висновком суду погодитися не можна, оскільки аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків передбачених у кошторисі військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році.
Апеляційний суд також зазначає, що відповідач є бюджетною установою, яка згідно до вимог ст.1 Бюджетного кодексу України повністю утримується за рахунок відповідного бюджету.
За приписами ч.5 ст. 51 цього Кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Статтею 69 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах або планах використання бюджетних коштів.
Наведені положення Законів України не визнані неконституційними у встановленому законом порядку Конституційним Судом України.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році, а тому апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
У зв’язку з вищевикладеним та на підставі ч.2, ч. 6 ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витати відшкодуванню не підлягають, тому постанова суду і в цій частині підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 197, ст. 198, ст. 202, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами», від 02 грудня 2010 року № 2748-VI, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Донецька від 12 жовтня 2009 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання провести перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий
Судді: