Справа № 22-ц-4366/2006р Категорія - стягнення аліментів
Головуючий І інстанції: Панікар Р.Ф, Доповідач : Солодков А,А.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗО серпня 2006 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого - Котелевець А.В., суддів - Солодкова А.А., Кіпенка І.С., при секретарі - Полубан С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 23 червня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, 3-я особа - ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітнього сина, який продовжує навчання, -
встановила:
7 червня 2006 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом.
Він посилався на те, що є сином ОСОБА_1 та ОСОБА_3. Батьки перебували в зареєстрованому шлюбі до 1 лютого 2000 року. Від шлюбу мають, крім нього ще неповнолітнього сина ОСОБА_4. Після розірвання шлюбу батьків, він та неповнолітній ОСОБА_4, залишилися проживати з батьком.
Також посилався на те, що є студентом першого курсу денної форми навчання (на контрактній основі) Харківської філії Українського державного університету економіки та фінансів, факультету „Фінанси". Термін закінчення навчання 30 червня 2009 року. Загальна вартість освіти 12 000 грн., що підтверджується договором НОМЕР_1. Користується гуртожитком, вартість проживання в якому складає 330 грн. за семестр. Плату за навчання та проживання проводить його батько ОСОБА_3, він також забезпечує його матеріально, продуктами харчування та всім необхідним. Мати допомоги на його утримання в добровільному порядку не надає, хоча є працездатною і має можливість надавати матеріальну допомогу.
Посилаючись на вказані обставини позивач просив стягнути з ОСОБА_1 аліменти в твердій грошовій сумі 200 грн.
Відповідачка проти позову заперечувала, посилаючись на те, що не має змоги сплачувати аліменти на утримання сина, оскільки не працює, хворіє. її тимчасових заробітків недостатньо для надання допомоги на утримання сина. Має змогу сплачувати аліменти лише 50 грн. щомісячно.
Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 23 червня 2006 року позов задоволений частково.
Постановлено стягнути з відповідачки, на утримання повнолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який продовжує навчання аліменти в твердій грошовій сумі 150 грн. щомісячно, починаючи з 7червня 2006 року і до закінчення ним навчання у вищому учбовому закладі (30 червня 2009 року), але не більш ніж до досягнення ним 23-х річного віку.
В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 23 червня 2006 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким стягнути з неї аліменти на утримання повнолітнього сина, що продовжує навчання в розмірі 50 грн. щомісячно.
ОСОБА_3. рішення суду не оскаржив, заперечень на апеляційну скаргу не надав.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду зміні з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 199 Сімейного Кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років, за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 є студентом першого курсу денної форми навчання (на контрактній основі) Харківської філії Українського державного університету економіки та фінансів, факультету „Фінанси". Термін закінчення навчання 30 червня 2009 року. Загальна вартість освіти 12 000 грн., що підтверджується договором НОМЕР_1. Він користується гуртожитком, вартість проживання в якому складає 330 грн. за семестр. Плату за навчання та проживання проводить його батько ОСОБА_3., він також забезпечує його матеріально, продуктами харчування та всім необхідним. Мати допомоги на його утримання в добровільному порядку не надає.
Згідно ч. З ст. 181 Сімейного Кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача, може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі (ч. 1 ст. 184 СК України).
Судом першої інстанції встановлено і підтверджено наявними у справі доказами, що ОСОБА_1 - мати ОСОБА_2, який проживає з батьком, ОСОБА_3.
Тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що вона зобов'язана його утримувати.
Проте, з розміром суми аліментів - 150 грн. визначеної судом першої інстанції, судова колегія погодитися не може, оскільки судом першої інстанції в достатній мірі не враховані вимоги ст. 182 ЦПК України.
Так судом не враховане матеріальне становище ОСОБА_1, яка має тимчасові заробітки, не працює, хворіє. А також суд першої інстанції не врахував матеріальне становище повнолітнього ОСОБА_2, а саме те, що його утримує батько, ОСОБА_3.
З огляду на це, судова колегія вважає за необхідне розмір аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 на утримання повнолітнього ОСОБА_2, який продовжує навчання визначити в розмірі 50 грн.
Керуючись ст. ст. 303, 304, п. З ч. 1 ст. 307, п. 1 ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 314, ст.ст. 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія, -
Вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 23 червня 2006 року змінити. Зменшити розмір аліментів, що підлягають стягненню з ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 150 грн. до 50 грн. щомісячно, починаючи з 7.06.2006 року і до закінчення ним навчання у вищому учбовому закладі, але не більш ніж до досягнення ним 23-річного віку.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня його проголошення.
/? .