Справа № 2-2305/2009 рік
РІШЕННЯ
Іменем України
13 жовтня 2009 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кашперської Т.Ц.,
при секретарі Мазуренко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Бучанської міської ради Київської області, житлово-будівельного кооперативу «Дружба», треті особи: КП «Бучанське бюро технічної інвентаризації», ОСОБА_2, Ірпінська міська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
В серпні 2009 року позивач звернувся до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.
В позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_3, після її смерті відкрилася спадщина, до складу спадкового майна входить квартира АДРЕСА_1. Згідно ст. 1269 ЦК України він звернувся до Ірпінської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк, інший спадкодавець першої черги за законом - син позивача та спадкодавця ОСОБА_2 подав заяву про відмову від спадщини на його користь.
Вказує, що спадкова квартира знаходиться в ЖБК «Дружба», членом ЖБК була його дружина, дану квартиру вони отримали разом згідно ордеру № 267 від 16.05.1969 року, виданого на підставі рішення Ірпінського міського виконавчого комітету № 628 від 10.09.1968 року; на день відкриття спадщини пайові внески за квартиру сплачені в повному обсязі, однак право власності на дану квартиру ОСОБА_3 не встигла оформити. Він звернувся до Бучанського БТІ із заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно за ОСОБА_3, оскільки вона була власником квартири АДРЕСА_2 і все життя проживала в ньому, проте йому було відмовлено із посиланням на лист Міністерства юстиції № 19-32/319 від 21.02.2005 року, де зазначено, що у випадку відсутності у померлої особи правовстановлюючого документу на нерухоме майно, державна реєстрація якого не проводилась, питання належності нерухомого майна такій особі має вирішуватися в судовому порядку. З огляду на ст. 15 Закону України «Про власність» та оскільки пайові внески за спадкову квартиру повністю внесені, ОСОБА_3 набула право власності на цю квартиру.
В зв’язку із викладеними обставинами позивач просив визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні позивач та представник позивача заявлений позов підтримали, підтвердили обставини, викладені в позовній заяві, просили задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі та визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідачі - Бучанська міська рада Київської області, ЖБК «Дружба» в судове засідання направили листа з проханням розглядати справу у відсутності їх представників, позов визнали, про що зазначили в направлених листах.
Треті особи КП «Бучанське бюро технічної інвентаризації», ОСОБА_2, Ірпінська міська державна нотаріальна контора направили до суду заяву з проханням слухати справу без їх участі, не заперечували проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 Наведені обставини підтверджуються копією свідоцтва про смерть (а. с. 6).
За життя ОСОБА_3 на праві власності належала квартира АДРЕСА_4 в Житлово-будівельному кооперативі «Дружба», вартість вказаної квартири в розмірі 4650, 16 крб. була нею виплачена відповідно до довідки ЖБК «Дружба» від 28.03.2009 року за № 46, право власності на зазначену квартиру Ірпінським БТІ не зареєстровано.
Наведені обставини підтверджуються довідкою № 46 від 28.03.2009 року, листом КП КОР «Ірпінське БТІ» № 570 від 17.06.2009 року (а. с. 12, 65).
Судом також встановлено, що після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на вказане майно - квартиру АДРЕСА_5; позивач прийняв спадщину шляхом подачі заяви до Ірпінської міської державної нотаріальної контори, а третя особа ОСОБА_2 подав заяву про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1 Наведені обставини підтверджуються свідоцтвом про одруження, спадковою справою (а. с. 7, 50 - 65).
Дані правовідносини регулюються ст. 15 Закону України "Про власність", згідно якої член житлово-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пайовий внесок на квартиру, набуває права власності на майно.
Відповідно до ст. 384 ЦК України, що діє із 01.01.2004 року, будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю. У разі викупу член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.
Відповідно до ст. ст. 1218, 1268 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Оскільки позивач прийняв спадщину відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України, є спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця, який мав у власності майно, але не встиг зареєструвати право власності в передбаченому законом порядку, суд визнає за позивачем право власності на спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_4 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Таким чином, визнання відповідачами пред’явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, позов знайшов своє підтвердження у судовому засіданні та підлягає до задоволення.
На підставі ст. ст. 1220, 1221, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214 - 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Бучанської міської ради Київської області, житлово-будівельного кооперативу «Дружба», треті особи: КП «Бучанське бюро технічної інвентаризації», ОСОБА_2, Ірпінська міська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_4 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Копію рішення направити відповідачам та третім особам для відома.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.