ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
про повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство без розгляду
"24" жовтня 2011 р.№ 17/17-2011-2123
Суддя Брагіна Я.В., розглянувши матеріали заяви Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області (66101, м. Балта, вул. Котовського, 195, Одеської обл., код ЄДРПОУ 13899025)
до боржника: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( 66000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про порушення провадження у справі про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
20.10.2011р. Балтська міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області звернулась до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у порядку ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон України № 2343-ХІІ), посилаючись на наявність податкової заборгованості в сумі 573,41грн.
Заява підлягає поверненню заявнику без розгляду на підставі наступного.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 6 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
З врахуванням вимог ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, яка має назву „Особливості банкрутства відсутнього боржника”, кредитор вправі звернутися до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст.4-1 ГПК України).
Згідно п. 1 ст. 5 Закону України №2343-ХІІ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Частиною першою ст. 9 Закону України №2343-ХІІ встановлено, що суддя повертає заяву про порушення провадження у справі про банкрутство з підстав, зокрема, якщо не вказано в заяві інших відомостей, перелічених в статті 7 цього Закону та з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.
Відповідно до п.3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується вимога та доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Ініціюючий кредитор не надав належних доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, зокрема щодо безспірності вимог.
Відповідно до п. 8 ст. 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора додаються відповідні документи: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копія неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів; докази того, що вартість предмета застави є недостатньою для повного задоволення вимоги, забезпеченої заставою у разі, якщо єдина підтверджена вимога кредитора, який подає заяву, забезпечена активами боржника.
Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не передбачає можливості порушення справи про банкрутство, як за загальною, так і за спрощеною процедурою за відсутності безспірних вимог ініціюючого кредитора, якими згідно зі ст. 1 цього закону є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Саме з цього моменту грошові вимоги переходять в категорію безспірних.
Враховуючи те, що списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою, то порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою.
Таким чином, без порушеного щодо боржника виконавчого провадження відсутні ознаки неплатоспроможності боржника або загрози його неплатоспроможності.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України згідно постанови від 01.09.2010 р. по справі № Б-50/223-09.
Крім того, як за загальною, так і за спрощеною процедурою банкрутства відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” на заявника - орган державної податкової служби чи інший державний орган, який здійснює контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) –покладається обов’язок додати до заяви про порушення справи докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.
Але кредитором, в порушення вимог п. 10 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" доказів вжиття вказаних заходів в повному обсязі до заяви не додано.
Відповідної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України згідно постанови від 02.08.2006 р. по справі № 46/275-б.
З заяви та доданих до неї документів вбачається, що кредитор до суду з позовом до боржника з метою стягнення заборгованості не звертався, що свідчить про неповноту вжитих заходів до отримання заборгованості.
Як вбачається, із доданих до заяви документів, кредитор обгрунтовує заборгованість боржника обліковими картками, які складені в односторонньому порядку і не являються належними доказами, що підтверджують безспірність вимог, і не є виконавчими в розумінні ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження".
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, викладеній у постанові від 16.12.2009р. по справі № 19/140/09-26/146/09.
Отже, грошові вимоги Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області у сумі 573,41 грн. не являються безспірними в розумінні Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку про повернення заяви Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до боржника: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі п.3 ст.63 ГПК України та ч.1 ст.9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки в заяві не вказано обставин і не доказів, що підтверджують викладені в ній обставини, а саме, щодо безспірності та вжиття необхідних заходів для отримання заборгованості.
Слід зазначити, що повернення заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду в загальному порядку після усунення допущених порушень.
Керуючись ч.1 ст.9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.3 ст.63,86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області (66101, м. Балта, вул. Котовського, 195, Одеської обл., код ЄДРПОУ 13899025) до боржника: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (66000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про порушення провадження у справі про банкрутство повернути заявнику без розгляду.
Додаток: заява про порушення провадження у справі про банкрутство на 2 аркушах з додатком на 26 аркушах.
Суддя < /підпис/ > Брагіна Я.В.