Справа № 2-1961/2009 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
05 жовтня 2009 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кашперської Т.Ц.,
при секретарі Мазуренко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив:
Позивач в липні 2009 року звернувся до суду із позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором. Заявлені позовні вимоги обґрунтовував тим, що
1. 11.02.2008 року між ВАТ «Універсал Банк» та ОСОБА_2 укладено кредитний договір № BL2144 про надання ОСОБА_2 кредиту в сумі 10000 грн. строком до 31.01.2009 року зі сплатою 29 % річних за користування кредитом. Відповідно до п. 1.1 кредитного договору позивач виконав свої зобов’язання у повному обсязі, а саме відповідачу було видано кредитні кошти в сумі 10000 грн., в свою чергу відповідач зобов’язався своєчасно сплачувати проценти за користування кредитами, повернути кредит у визначені договорами терміни, а також виконати інші свої зобов’язання згідно кредитного договору. Згідно із п. 1.2.3 кредитного договору сплата відповідачем заборгованості за отриманими кредитними коштами здійснюється шляхом перерахування сум існуючих грошових зобов’язань відповідача на рахунки банку, що визначені у додатку 2 до кредитного договору. Даним пунктом також передбачено, що проценти та частини сум кредитних коштів сплачуються відповідачем не пізніше 2 числа наступного за звітнім місяця. Відповідач належним чином не виконує взяті на себе зобов’язання - не сплачує проценти за користування кредитними коштами та не повертає чергові суми отриманого кредиту відповідно до встановленого графіку. Станом на 10.06.2009 року відповідачем прострочено виконання зобов’язань щодо повернення за кредитним договором кредиту та нарахованих процентів в сумі 14386, 94 грн.
1. 30.04.2008 року на адресу відповідача направлено вимогу-попередження про необхідність усунути порушення умов кредитного договору та сплати процентів за користування кредитом, однак останнім не було вчинено жодних дій, що б свідчили про намір у добровільному порядку сплатити прострочену заборгованість. Враховуючи порушення зобов’язань, встановлених кредитним договором щодо сплати процентів та щомісячних платежів за кредитом, у відповідача виник обов’язок повністю повернути кредит та сплатити нараховані проценти, незалежно від настання строку виконання зобов’язання. В зв’язку із неналежним виконанням обов’язку по сплаті процентів та поверненню кредиту відповідачеві нараховуються підвищені відсотки. Загальна сума заборгованості відповідача по кредитному договору складає 15953, 14 грн. станом на 30.06.2009 року, а саме заборгованість по кредиту 10000 грн., по відсотках 4386, 94 грн., підвищені відсотки 1566, 20 грн.
На підставі викладеного позивач просив стягнути із відповідача суму боргу за кредитним договором в сумі заборгованість по кредитному договору № BL2144 від 11.02.2008 року в сумі 15953, 14 грн. та судові витрати 411, 53 грн.
В судове засіданні представник позивача не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, просив задовольнити позов в повному обсязі, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_2 про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином через розміщення оголошення в газетах, в судове засідання не з’явився, причину неявки в судове засідання не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що 11.02.2008 року між ВАТ «Універсал Банк» та відповідачем ОСОБА_2 укладено кредитний договір BL2144, відповідно до умов п. 1.1., 1.2.3, 1.5, 6.1 даного договору банк зобов’язується встановити позичальнику ліміт кредитної лінії в межах суми 10000 грн., а ОСОБА_2 (позичальник) зобов’язується прийняти, належним чином використовувати і повернути банку кредитні кошти, надані в межах ліміту кредитної лінії, та сплатити плату за користування кредитною лінією в порядку та на умовах, зазначених в цьому договорі. Позичальник повинен повернути всю суму кредитку, наданого в межах ліміту кредитної лінії, не пізніше 31.01.2009 року. Погашення І/ грошових зобов’язань позичальника за цим договором повинно здійснюватися наступним чином: другого робочого дня кожного поточного місяця позичальником має бути сплачена сума мінімального платежу відповідно до умов цього договору. Плата за кредит встановлюється за користування кредитними коштами, наданими у межах ліміту кредитної лінії та строку кредитування, визначених цим договором, встановлюється процентна ставка в розмірі 29 % річних, за користування кредитними коштами понад строк кредитування та/або терміни погашення, встановлені цим договором, кредитна ставка встановлюється в розмірі 34 % річних. Розмір такої процентної ставки застосовується до всієї простроченої суми основного боргу позичальника. Банк, керуючись чинним законодавством України, зокрема ст. 611 ЦК України, має право відмовити позичальнику в надані кредитних коштів частково або в повному обсязі та/або вимагати від позичальника дострокового погашення всієї наданої йому суми кредиту та сплати плати за користування кредитною лінією, змінивши при цьому терміни погашення та/або термін повернення кредиту, зокрема, у разі порушення позичальником термінів погашення будь-яких своїх грошових зобов’язань за цим договором. Дострокове погашення кредиту та плати за користування кредитною лінією відбувається в наступному порядку: про встановлення дострокового терміну погашення та/або терміну повернення кредиту за договором позичальник повідомляється шляхом направлення йому банком поштою повідомлення за адресою позичальника, що вказана в цьому договорі, або за іншою адресою, яку позичальник письмово повідомив банку при зміні адреси. В цьому випадку позичальник зобов’язується достроково виконати зобов’язання по погашенню суми заборгованості за цим договором у встановлений заново термін в повному обсязі.
На виконання умов даного кредитного договору позивачем було надано відповідачеві ОСОБА_2 кредитні кошти в сумі 10000 грн.
Наведені обставини підтверджуються кредитним договором № BL2144 від 11.02.2008 року, заявою про видачу готівки № 063В501080420004 (а. с. 5 -12, 14).
Встановлено також, що станом на день пред’явлення позовної заяви заборгованість ОСОБА_2 становить 15953, 14 грн., яка складається із заборгованості за кредитом 10000 грн., по відсотках 4386, 94 грн., підвищені відсотки 1566, 20 грн.; листом від 30.04.2009 року ОСОБА_2 попереджався про існуючу заборгованість перед банком.
Наведені обставини підтверджуються розрахунками заборгованості, ніким не заперечені (а.с. 13).
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються ст. 1054 ЦК України, у відповідності до якої, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
У відповідності до ст. ст. 525, 526, 530, 629 ЦК України, договір є обов’язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов’язання не допускається. Зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)
Відповідно до ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
Оскільки в судовому засіданні було встановлено, що між позивачем ВАТ «Універсал Банк» і відповідачем ОСОБА_2 був укладений кредитний договір на суму 10000 грн., відповідач ОСОБА_1 зобов’язувався прийняти, належним чином використовувати і повернути банку кредитні кошти, надані в межах ліміту кредитної лінії, та сплатити плату за користування кредитною лінією в порядку та на умовах, зазначених в цьому договорі, але своїх зобов’язань не виконав, про існуючу заборгованість попереджався, суд стягує із відповідача на користь позивача суму боргу за кредитним договором із урахуванням заборгованості за кредитом, відсотками, підвищеними відсотками в сумі 15953, 14 грн., яка відповідачем не оспорена.
Оскільки суд повністю задовольняє заявлені позивачем позовні вимоги, суд стягує із відповідача на користь позивача понесені судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 159, 53 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 252 грн.
Керуючись ст. ст. 525, 526, 530, 553, 554, 625, 629, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 212 - 215, 224 - 226 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк» заборгованість по кредитному договору № BL2144 від 11.02.2008 року в сумі 15953 (п’ятнадцять тисяч дев’ятсот п’ятдесят три) гривні 14 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Універсал Банк» судові витрати в сумі 411 (чотириста одинадцять) гривень 53 копійки.
Копію рішення направити сторонам для відома.
Повне рішення буде виготовлене протягом п’яти днів з дня закінчення розгляду справи після 10.10.2009 року.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.