Судове рішення #1839814
Справа АДРЕСА_32-1121\ 2007р

Справа АДРЕСА_32-1121\ 2007р.                          Головуючий у 1 інстанції: Гулкевич О.В.

Категорія: 29                                                              Доповідач:Бермес І.В.

 

УХВАЛА

Іменем України

 

21 травня 2007 року Колегія суддів Судової палати в цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:

Головуючого- Юхименко А.Г.,

Суддів: Приколота Т.І.,  Бермес І.В.,

При секретарі: Щербата І.М. ,

З участю ОСОБА_1,  ОСОБА_2,  .

Та адвоката ОСОБА_3,  розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_4 на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23 січня 2007 року у справі за позовом за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_1,  ОСОБА_6,  ОСОБА_4,  Стрийської міської ради про визнання частково недійсними свідоцтва про право власності на квартиру та договору купівлі-продажу квартири, -

 

встановила:

 

 Оскаржуваним рішенням постановлено визнати частково недійсними:

-     свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1,  видане

Стрийською районною і м. Стрия державною адміністрацією 19 листопада 1993 року

ОСОБА_4,  в частині приватизації ОСОБА_4  коридору площею

4, 16 кв. м та сходової клітки,  загальна площа яких складає 14.30 кв. м;

-       договір купівлі-продажу цієї квартири,  укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 29 січня 1999 року,  в частині продажу ОСОБА_4  разом з квартирою ОСОБА_1 зазначених : коридору площею 4, 16 кв. м та сходової

клітки,  загальна площа яких складає 14.30 кв. м,  та визнати,  що ОСОБА_1 є власником

однокімнатної квартири загальною площею 48, 86 кв. м,  де площа кімнати становить - 31, 37

кв. м,  кухні - 13, 20 кв. м,  ванної - 4, 29 кв. м,  і обладнана балконом площею 3, 1 кв. м.

Рішення суду оскаржили відповідачі ОСОБА_1,  та ОСОБА_4

Апелянти покликаються на те,  що питання передачі у власність ОСОБА_4  зазначеного приміщення вирішувалось з участю представника відділу архітектури Стрийського міськвиконкому,  яким було опитано наймачів квартири АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 на предмет їх згоди на таку приватизацію,  та запропоновано було сім'ї ОСОБА_9,  які продали свою квартиру позивачу через 12 років в 2005 році,  зробити окремий вхід на горище через вікно в горищі. ОСОБА_9,  які на час приватизації квартири вже були людьми похилого віку,  не мали бажання робити цей вхід,  так як не користувались горищем взагалі.

Вирішуючи питання про недійсність договору купівлі - продажу квартири,  який був укладений між ними,  який був нотаріально посвідчений 29.01.1999 року державним нотаріусом ОСОБА_7 ,  суд не залучив до участі в справі нотаріуса.

Визнавши частково недійсним свідоцтво про право власності на квартиру,  яке було видане ОСОБА_4  19 листопада 1993 року на підставі розпорядження Стрийської районної і м.  Стрий державної адміністрації від 18 листопада № 754,  суд не вирішив питання про визнання такого розпорядження частково недійсним,  не витребував цього розпорядження.

Не жодної оцінки тому,  що ОСОБА_1,  придбала за договором купівлі-продажу 29.01.1999 року квартиру загальною площею 69.21 кв.м.  і вона покликається,  що в порушення вимог  ст.  386 ЦК України,  суд позбавив її права власності на приміщення площею 14, 30 кв. м.

З 1947 року приміщення,  яке рахувалося коридором площею 4,  16 кв.м.  входило в загальну площу квартири. Це зафіксовано в інвентаризаційній справі,  яка була оглянута в судовому засіданні. З поповерхового плану,  який є в техпаспорті,  це приміщення не має входу зі сходової клітки. Є єдинний вхід зі сходової клітки в квартиру через це приміщення в квартиру,  а дві інші квартири мають самостійні входи в їх квартири.

 

Просять рішення суду скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Вислухавши доповідача,  пояснення ОСОБА_1,  ОСОБА_2 та виступ адвоката ОСОБА_3 на підтримання апеляційної скарги,  перевіривши матеріали справи та доводи скарги,  колегія суддів вважає,  що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Встановлено,  що ОСОБА_5 подав позов до ОСОБА_1. ОСОБА_6,  ОСОБА_4  та Стрийської міської ради про визнання частко недійсними свідоцтва про право власності на квартиру та договору купівлі-продажу квартир. В обґрунтування покликався на те,  що в ході розгляду справи йому стало відомо,  що колишній власник квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_4 невідомо яким чином приватизувала,  а згодом продала ОСОБА_1 зазначену квартиру разом з коридором,  який є приміщенням загального користування і відповідно до ч.2  ст. 382 ЦК України повинен належати всім співвласникам багатоквартирного будинку.

Згідно даних МБТІ площа квартири до приватизації ОСОБА_4  становила 53.02 кв. м.  Згідно договору купівлі-продажу ОСОБА_1 придбала квартиру площею 69.21 кв. м.  Згідно технічного паспорту на квартиру ОСОБА_1 загальна площа цієї квартири становить 59, 07 кв. м.

Вважав,  що ОСОБА_4  під час приватизації квартири безпідставно включили в площу квартири,  що безоплатно приватизовується,  коридор,  з якого існує вхід на горище над його квартирою,  а з цього горища - вхід на горище над квартирою відповідачки ОСОБА_1

Так як іншого входу на горище немає,  навіть у випадку розподілу горища між власниками квартир у будинку,  відповідачка ОСОБА_1,  користуючись тим,  що вона згідно свідоцтва є одноосібним власником коридору та сходової клітки,  надалі чинитиме йому перешкоди в користуванні входом у квартиру із загального коридору та входом на горище.

Статтею 215 ч.1 ЦК України передбачено,  що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог,  які встановлені частиною першою  ст. 203 цього Кодексу,  згідно якої,  зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу,  іншим актам цивільного законодавства,  а також моральним засадам суспільства.

Він вважав,  що і договір купівлі продажу квартири АДРЕСА_1,  і свідоцтво про право власності на цю квартиру,  видане на ім'я ОСОБА_4 . суперечать вимогам  ст. 382 ЦК України,  тому просив суд на підставі  ст.  ст. 203 ч.1,  215,  382 ЦК України задоволити позов.

Судом встановлено,  що сторони проживають в триквартирному будинку по АДРЕСА_1. Позивач є власником квартири АДРЕСА_2,  розташованої на першому поверсі будинку; ОСОБА_2 та ОСОБА_8 - власники квартири АДРЕСА_3,  також розташованої на першому поверсі будинку; ОСОБА_1 - власник квартири АДРЕСА_1,  яка розташована на другому поверсі будинку над квартирою АДРЕСА_3.

Як вбачається з технічної документації в будинок існує загальний вхід у спільний коридор - сходову клітку. З цієї сходової клітки є входи в усі квартири. На другому поверсі з цього коридору є вхід на горище,  розміщене над квартирою позивача.

Згідно довідки №383,  виданої 02.10.2006р. КП «Надія» загальна площа,  за яку ОСОБА_1 сплачує квартплату становить 53, 02 кв. м.  Місцем загального користування в будинку є сходові клітки загальною площею 14, 30 кв. м.  та 10.14 кв. м.

Суд вказав,  що така розбіжність у розмірах площі квартири АДРЕСА_1 ставить під сумнів законність набуття відповідачкою ОСОБА_4 ,  як попереднім власником права власності на квартиру тієї площею,  що зазначена у свідоцтві про право власності,  а відтак -на коридор,  який до цього часу знаходився у спільному користуванні всіх мешканців багатоквартирного будинку.

Задовольняючи позов,  суд виходив з того,  що представник органу приватизації без належного технічного обґрунтування безпідставно включив в площу квартири,  яка приватизувалася ОСОБА_4 ,  сходову клітку та коридор,  загальною площею 14, 30 кв. м.  з яких площа лише коридору - 4, 16 кв. м,  адже коридор та сходова клітка,  не можуть бути власністю лише одного з мешканців цього багатоквартирного будинку і не можуть бути приватизовані окремо жодним з них. Також вважав,  що порушено вимогу  ст. 382 ЦК України про те,  що власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування,  будівлі,  споруди,  які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир.

 

Також суд вказав,  що і свідоцтво про право власності на цю квартиру,  видане на імя ОСОБА_4 ,  і договір купівлі продажу квартири АДРЕСА_1,  укладений між ОСОБА_4  і ОСОБА_1,  суперечать вимогам  ст.  ст.  203 4.1, 215, 382 ЦК України,  а тому їх слід визнати частково недійсними в частині в частині приватизації ОСОБА_4  коридору площею 4, 16 кв. м та сходової клітки,  загальна площа яких складає 14.30 кв. м.

Однак суд не врахував,  що ОСОБА_1,  суду пояснила,  що купила свою квартиру АДРЕСА_1 у попереднього власника ОСОБА_4  Квартира складалася з сходової клітки,  коридору-кухні,  в якій розміщені умивальник,  газова плита,  двох кімнат,  одна з яких суміжна з ванною.

ОСОБА_4 суду пояснила,  що її квартира на час приватизації складалася з однієї кімнати,  кухні,  суміжної з ванною та туалетом.  На сходовій клітці в коридорі перед входом у її квартиру попереднім власником була встановлена мала газова плита,  вона встановила газову колонку. Сусіди - власники квартир АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 - не заперечували проти приватизації нею коридору. Тому представник архітектури,  який готував необхідну документацію щодо приватизації її квартири,  включив цей коридор в площу,  що приватизується.

При таких обставинах висновок суду про те,  що порушено вимогу  ст. 382 ЦК України є непереконливим.

Суду слід було обговорити це питання з врахуванням того,  що на час приватизації квартири ОСОБА_4  жодних заперечень з сторони сусідів не було щодо користування нею коридору площею 4, 16 кв. м та сходовою кліткою,  загальна площа яких складала 14.30 кв. м.

Визнавши частково недійсним свідоцтво про право власності на квартиру,  яке було видане ОСОБА_4  19 листопада 1993 року на підставі розпорядження Стрийської районної і м.  Стрий державної адміністрації від 18 листопада № 754,  суд не вирішив питання про визнання такого розпорядження частково недійсним,  не витребував цього розпорядження,  та не дослідив його в судовому засіданні.

Вирішуючи питання про недійсність договору купівлі - продажу квартири,  який був укладений між апелянтами,  який був нотаріально посвідчений 29.01.1999 року державним нотаріусом ОСОБА_7 ,  суд не залучив до участі в справі нотаріуса,  що відповідно до п.4 ч.1  ст. 311 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення.

Крім того відповідно до договору міни від 21.04.2007 року ОСОБА_5 провів міну квартири АДРЕСА_3 на квартиру АДРЕСА_4.

Як вказує апелянт нові власники квартири квартири АДРЕСА_2 в спірному будинку не мають претензій щодо встановленого раніше порядку користування горищем.

Вказані особи мають бути притягнуті до участі в розгляді справи.

Зазначені обставини відповідно до п.4 ч.1  ст. 311 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення,  а тому рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд до того ж суду іншим суддею.

Керуючись ч.1 п.5  ст. 307,  ч.1 п.4  ст. 311,  ч.1 п.2  ст. 314,   ст. 315 ЦПК України,  колегія суддів.-

 

ухвалила:

 

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_4 задоволити частково.

Рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23 січня 2007 року скасувати,  а справу направити на новий судовий розгляд до того ж суду іншим суддею.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація