ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2011 року Справа № 2а/0370/1809/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Грушецькому П.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Романової І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання
вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом Волинського обласного військового комісаріату, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.
Позивач проходив військову службу у Республіці Грузія. Ветеран військової служби Республіки Грузії у 2007 році звільнився із Збройних сил Грузії та відповідно була призначена військова пенсія. У серпні 2007 року переїхав на постійне місце проживання до України - АДРЕСА_1, та на даний час є громадянином Республіки Грузія.
Таким чином, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" має право на встановлення статусу ветерана військової служби та включення його до реєстру пільговиків.
На звернення позивача до Волинського обласного військового комісаріату про встановлення статусу "ветерана військової служби" та видачі відповідного посвідчення відповідач листом №272 від 12.04.2011 року відмовив ОСОБА_1 в наданні відповідного статусу в зв'язку з відсутністю правових підстав.
Також, листом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради №М- 275/060/20-11 від 14.04.2011 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у внесенні його даних до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, в зв'язку тим, що чинним законодавством не визначено чіткого порядку надання пільг, передбачених ст.6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" іноземним громадянам та особам без громадянства.
Позивач просить встановити йому статус ветерана військової служби, видати відповідне посвідчення та внести дані до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить його задовольнити.
Представник відповідача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Романова І.Л. в письмових запереченнях та у судовому засіданні позовні вимоги заперечила та пояснила, що чинним законодавством не визначено чіткого порядку надання пільг, передбачених ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" іноземним громадянам та особам без громадянства. Відмовляючи позивачу у включені до реєстру пільговиків, департамент керувався п.5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого Постановою КМ України від 29.01.2003 року № 117 (далі Положення) згідно якого, для включення до реєстру пільговик подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги.
Відповідно до Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран військової служби" затвердженого Постановою КМ №1601 від 30.08.1991 року, (далі Порядок) особам які набули статус ветеранів військової служби, видається посвідчення "Ветеран військової служби", яке підтверджує право на отримання пільг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби". Зазначеного посвідчення позивач до департаменту не подав, тому були відсутні підстави для включення його до реєстру. Просять в позові відмовити.
Представник відповідача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в судовому засіданні позов не визнала із підстав викладених у письмових запереченнях.
Представник відповідача Волинського обласного військового комісаріату належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не прибув, заперечень на позов суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази та з'ясувавши обставини справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із п. 1, ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 2007 року постійно проживає на території України - АДРЕСА_1., та є громадянином Республіки Грузія.
Позивач являється полковником запасу, ветераном військової служби Грузії та отримує військову пенсію.
03.04.2011 року позивач звернувся з письмовою заявою до Волинського обласного військового комісаріату про надання йому статусу "ветерана військової служби" та видачі відповідного посвідчення, в зв'язку з тим, що перебуває на законних підставах на території України і відповідно до законодавства Грузії визнаний ветераном військової служби.
На звернення позивача відповідач листом №272 від 12.04.2011 року відмовив ОСОБА_1 в наданні відповідного статусу в зв'язку з відсутністю правових підстав.
Також 03.04.2011 року позивач звернувся з письмовою заявою до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про внесення його даних до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги.
Листом №М-275/060/20-11 від 14.04.2011 року відповідач відмовив позивачу в зв'язку тим, що чинним законодавством не визначено чіткого порядку надання пільг, передбачених ст.6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" іноземним громадянам та особам без громадянства.
Аналізуючи зібрані та досліджені докази суд вважає, що відмовляючи в наданні статусу "ветерана військової служби" та видачі відповідного посвідчення Волинський обласний військовий комісаріат діяв в межах наданих йому повноважень у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивач вважає, що у зв'язку з набуттям статусу ветерана військової служби Грузії, має право на отримання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно рішення комісії Волинського обласного військового комісаріату про встановлення статусу ветерана військової служби, пенсіонерам міністерства оборони України від 26.10.2010 року ОСОБА_1 було відмовлено в наданні статусу "ветеран військової служби".
Підставою для відмови у наданні такого статусу позивачу відповідач зазначив ст.5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" відповідно до якої такий статус надається громадянам України.
Із такою позицією Волинського обласного військового комісаріату суд погоджується виходячи із наступного.
Частиною 2 статті 41 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" передбачено, що права та пільги, можуть надаватися іноземним громадянам та особам без громадянства, які віднесені до категорій ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони і які на законних підставах перебувають на території України відповідно до порядку та умов, визначених міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються лише громадяни України.
Як вбачається із змісту ст.6 Закону пільги визначені нею надаються "ветеранам військової служби" громадянам України.
Законом України від 07.06.2001 року № 2495-ІІІ ратифіковано протокол до угоди між державами учасницями Співдружності незалежних держав про соціальні і правові гарантії військовослужбовців, осіб які звільнені з військової служби та членів їх сімей від 14.02.1992 року і. підписаний із застереженнями в Москві із застереженнями із врахуванням законодавства України.
Зазначеною угодою передбачено поширення пільг на громадян держав учасниць, але невизначено механізму їх поширення.
Тому враховуючи зазначене, отримання такого статусу іноземцем, особою без громадянства повинно відбуватись відповідно до законодавства України як це передбачено застереженнями до ратифікованої угоди.
Відповідно до Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "ветеран військової служби" затвердженого Постановою КМ №1601 від 30.08.1991 року, особам які набули статус ветеранів військової служби, видається посвідчення "ветеран військової служби", яке підтверджує право на отримання пільг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби".
Згідно ст.5 Закону зазначений статус надається лише громадянам України та будь яких виключень не містить. Враховуючи зазначене позивачу зазначений статус може бути надано після отримання громадянства України, а тому відмова відповідача у наданні статусу "ветерана військової служби" від 26.07.2010 року є правомірною.
Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Вказані принципи при винесені відповідачем відмови позивачу в наданні зазначеного статусу дотримані були.
Для того, щоб зобов'язати відповідача слід констатувати перед цим наявності в його, діях, бездіяльності чи прийняттях рішеннях ознак протиправності, якого на думку в даному випадку немає.
Тому суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача Волинського обласного комісаріату вчиняти певні дії, а позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.
Суд не приймає посилання позивача, на ст. 3 Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про пенсійне забезпечення військовослужбовців і членів їх сімей ратифікованої 29.11.2001 року відповідно до якої витрати на пенсійне забезпечення військовослужбовців Збройних сил держав сторін, а також надання їм пільг, передбачених чинним законодавством держави-учасниці цієї Угоди, на території якої вони проживають, здійснюється сторонами за рахунок власних коштів, передбачених на фінансування цих заходів, без взаємних розрахунків між сторонами, оскільки вона регламентує принципи фінансування пенсійних зобов'язань а не надання відповідних пільг.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в частині включення позивача до реєстру пільговиків то вони не підлягають до задоволення із наступних підстав.
Для включення до реєстру пільговик подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги.
Відповідно до Порядку, особам які набули статус ветеранів військової служби, видається посвідчення"Ветеран військової служби", яке підтверджує право на отримання пільг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби".
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується учасниками судового засіданні відповідного посвідчення для включення до реєстру позивачем подано не було, а тому і підстав для включення до реєстру відсутні.
Отже, відмова відповідача у включенні до реєстру є правомірною а позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Суд також вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки спірні правовідносини між позивачем та Волинським обласним комісаріатом виникли до моменту внесення змін в КАС України, а тому строк звернення до суду обчислюється в один рік.
Інші твердження позивача не спростовують висновків суду зроблених в судовому засіданні.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена в повному обсязі 27 липня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк
З оригіналом згідно
Суддя Р.С.Денисюк