Судове рішення #18369553

Справа № 2-71/2009

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2009 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі: головуючого судді - Мельника І.І.

секретаря - Матейко О.С.

адвоката - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Альфа Гарант» до ОСОБА_2, співвідповідача Івано-Франківської обласної дирекції ВАТ HACK «Оранта» про відшкодування матеріальних збитків, -

встановив:

В листопаді 2008 року Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Альфа Гарант» звернулося з позовом до ОСОБА_2 про стягнення з останнього понесені страховою компанією матеріальні збитки в сумі 2192 грн. 19 коп. та судові витрати по справі.

Ухвалою Галицького районного суду від 12.02.2009 року співвідповідачем по справі було визнано Івано-Франківську обласну дирекцію ВАТ HACK «Оранта».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і суду пояснив, що 22 серпня 2007 року Товариство з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Альфа-Гарант» (страховик) та ОСОБА_3 (страхувальник) уклали договір добровільного страхування автотранспорту (КАСКО), строк дії якого з 23 серпня 2007 року до 22 серпня 2008 року. Згідно умов цього договору страховик зобов’язувався у випадку пошкодженння автомобіля "Шкода Оетавія», д.н. НОМЕР_2, 2005 року випуску, виплатити страхове відшкодування страхувальнику у розмірі матеріальної шкоди.

17 січня 2008 року по вул.Шевченка в м. Снятині Івано-Франківської області трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів «Шкода Октавія» під керуванням ОСОБА_3 та «Мерседес Бенц», д.н. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2.

Згідно довідки Снятинського РВ УМВС в Івано-Франківській області дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок порушення правил дорожнього руху ОСОБА_2 Останній, постановою Галицького районного суду від 04.03.2008 року був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП і на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 грн.

Згідно попередньої калькуляції вартості відновлювальних робіт матеріальний збиток, завданий автомобілю «Шкода Октавія» в результаті пошкодження при ДТП складає 5765 грн. 15 коп., в тому числі з ПДВ. Після цього, 12.03.2008 року було складено страховий акт, в якому визначено розмір страхового відшкодування страховику в 2192 грн. 19 коп. і 19 березня 2008 року вказана сума була виплачена власнику застрахованого автомобіля. Відповідно до ст. 27 Закону України «Про страхування» до страховика у межах фактичної виплати, перейшло право вимоги, яке потерпілий страхувальник мав до особи, відповідальної за нанесення шкоди, тобто до відповідача ОСОБА_2

Відповідно до ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування. В серпні 2008 року СК «Альфа-Гарант» направила ОСОБА_2 претензію з пропозицією врегулювати спір мирним шляхом. Однак, відповідач відповіді на претензію не дав, про наявність чи відсутність в нього полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності не повідомив.

Про наявність у відповідача полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності перед третіми особами стало відомо тільки в судовому засіданні, через що він уточнив свої позовні вимоги і вважає, що збитки слід стягнути з Івано-Франківської обласної дирекції ВАТ HACK «Оранта». Збитки підлягають стягненню в повному об’ємі, оскільки в представленому ОСОБА_2 страховому полісі безумовна франшиза не передбачена.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позову не визнав і суду пояснив, що 30 липня 2008 року в Бурштинському міському відділенні Івано-Франківської обласної дирекції HACK «Оранта» ним було укладено договір страхування, згідно якого він застрахував свій автомобіль марки «Мерседес-Бенц», д.н. НОМЕР_1 строком на один рік. Після укладення договору йому було видано страховий поліс № ВА/6171725.

17 січня 2008 року по вул. Шевченка в м. Снятині Івано-Франківської області трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля під його керуванням та автомобіля «Шкода Октавія» під керуванням ОСОБА_3 Під час ДТП автомобілю «Шкода Октавія» було завдано незначні технічні ушкодження. На місце ДТП приїжджали працівники ДАІ, які склали протокол і винним в ДТП було визнано його (ОСОБА_2). Постановою судді Галицького районного суду від 04.03.2008 року за ст. 124 КУпАП на нього було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 грн. Штраф він оплатив. Через день після ДТП він звернувся в Бурштинське відділення HACK «Оранта» і в усній формі повідомив про ДТП. Пригадує, що звертався він до жінки, яку звати ОСОБА_5. В даний час вона вже там не працює. В той день, коли він звертався в страхову компанію, познайомився з ОСОБА_6, який може підтвердити факт його звертання. Оскільки, його автомобілю ніяких технічних пошкоджень заподіяно не було, письмової заяви він не писав і для себе ніяких страхових виплат не просив. Про те, що іншому учаснику ДТП виплачено страхове відшкодування, і що це відшкодування він повинен повернути, дізнався, отримавши із суду позовну заяву з додатками до неї. Так як, страхував він свій автомобіль саме на випадок заподіяння шкоди третім особам, вважає, що саме HACK «Оранта» повинна відшкодовувати збитки внаслідок заподіяння шкоди третій особі. В позові до нього просив відмовити.

Представник визнаного по справі співвідповідачем відкритого акціонерного товариства Національна страхова компанія (ВАТ HACK) «Оранта» в судовому засіданні позову не визнав і пояснив суду, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів" учасники дорожньо-транспортної пригоди зобов’язані терміново повідомити про дорожньо-транспортну пригоду відповідні органи Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до ст. 33.1 вищевказаного Закону та п.5 ст. 21 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 року страхувальник зобов’язаний вжити заходів для невідкладного, але не пізніше трьох робочих днів, повідомлення страховика про настання ДТП. Однак, вищевказані дії ОСОБА_2 не були вчинені, що підтверджується листом-відповіддю ГАРАНТ-АСІСТАНС за № 0208/03/09 від 18.03.2009 року про те, що в диспетчерський центр в період з 17 по 24 січня 2008 року від страхувальника ОСОБА_2, або від інших осіб, телефонного чи іншого повідомлення про страхову подію, що мала місце 17 січня 2008 року в м. Снятині внаслідок зіткнення автомобілів «Шкода Октавія» під керуванням ОСОБА_3 та «Мерседес Бенц», д.н. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2 не поступало, хоч в страховому полісі у верхньому лівому куті чітко вказані телефони служби, куди зобов’язаний був по телефону повідомити страхувальник при настанні ДТП. Про те, що ні ОСОБА_2, ні хто-будь інший в HACK «Оранта» з повідомленням про ДТП, що мала місце в м.Снятині не звертався, свідчить також лист Бурштинського відділення HACK «Оранта» за № 11 від 17.03.2009 року. ОСОБА_2 також не представлено доказів про те, що він не зміг вчасно повідомити страховика про настання страхового випадку з поважних причин.

Відповіднодо ст. 35 Закону України «Про страхування» для отримання страхового відшкодування, особа, яка має право на таке відшкодування, подає страховику відповідну заяву, в якій повинно міститися: найменування страховика, до якого подається заява; прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місцезнаходження або місце проживання; зміст майнової вимоги заявника щодо відшкодування завданихзбитків; інформація про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, та потерпілих; обставини, якими заявник обґрунтовує свою вимогу, та докази, що підтверджують її відповіднодозаконодавства; розмір шкоди; підпис заявника і дата подання заяви. До заяви додаються довідки про ДТП, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому порядку.

Так як, страхувальник ОСОБА_2 не дотримав вимог страхового полісу, договору страхування та норм Законів України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів" та «Про страхування» і своєчасно не повідомив страховика про настання страхового випадку, немає жодних підстав для задоволення вимог про покладення на HACK «Оранта» обов’язку про відшкодування шкоди в порядку регресу, через що вважає, що відповідальність за відшкодування такої шкоди повністю повинен нести відповідач ОСОБА_2 В позові до ВАТ HACK «Оранта» просив відмовити.

Заслухавши пояснення сторін та перевіривши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення і понесені позивачем збитки слід стягнути з співвідповідача - ВАТ HACK «Оранта», виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що 17 січня 2008 року по вул.Шевченка в м. Снятині Івано-Франківської області трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів «Шкода Октавія» під керуванням ОСОБА_3 та «Мерседес Бенц», д.н. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2 Під час цієї ДТП автомобілю «Шкода Октавія» були завдані технічні пошкодження. На місце пригоди були викликані працівники ДАІ, винним в ДТП визнано водія ОСОБА_2, відносно якого було складено протокол про порушення Правил дорожнього руху.

З копії постанови судді Галицького районного суду 04.03.2008 року вбачається, що ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП і на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 грн. Постанову він не оскаржував, штраф сплатив.

З копії договору добровільного страхування автотранспорту (КАСКО), укладеного 22 серпня 2007 року Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Альфа-Гарант» (страховик) та ОСОБА_3 (страхувальник), строк дії якого з 23 серпня 2007 року до 22 серпня 2008 року вбачається, що страховик зобов’язувався у випадку пошкодженння автомобіля "Шкода Оетавія», д.н. НОМЕР_2, 2005 року випуску, виплатити страхове відшкодування страхувальнику у розмірі матеріальної шкоди.

Згідно попередньої калькуляції вартості відновлювальних робіт матеріальний збиток, завданий автомобілю «Шкода Октавія» в результаті пошкодження при ДТП складає з ПДВ 5765 грн. 15 коп. Після цього, 12.03.2008 року було складено страховий акт, в якому визначено розмір страхового відшкодування страховику в 2192 грн. 19 коп. і 19 березня 2008 року вказана сума була виплачена власнику застрахованого автомобіля, що стверджується копією розрахунку страхового відшкодування, копією наказу директора ТДВ «Страхова компанія «Альфа Гарант» за № СТ/08/0292 від 12.03.2008 року, копією платіжного доручення № 755 від 19.03.2008 року.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про страхування» до страховика у межах фактичної виплати, перейшло право вимоги, яке потерпілий страхувальник мав до особи, відповідальної за нанесення шкоди, тобто до відповідача ОСОБА_2

В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позову не визнав і заявив про наявність у нього полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності перед третіми особами, який йому було видано 30 липня 2008 року в Бурштинському міському відділенні Івано-Франківської обласної дирекції HACK «Оранта» при укладенні договору страхування, згідно якого він застрахував свій автомобіль марки «Мерседес-Бенц», д.н. НОМЕР_1 строком на один рік і який був чинним на момент вчинення ним ДТП. В зв’язку з цим вважає, що відповідальність за завдану ним шкоду повинен нести страховик, а саме ВАТ HACK «Оранта».

За клопотанням ОСОБА_2 ВАТ HACK «Оранта» ухвлою суду від 29.12.2008 року було притягнуто до участі в справі в якості третьої особи, а ухвалою від 12.02.2009 року визнано співвідповідачем.

Визнаючи співвідповідачем по справі ВАТ HACK «Оранта», суд виходив з того, що на час скоєння ДТП відповідач ОСОБА_2 перебував з цією страховою компанією в договірних відносинах, належний йому автомобіль «Мерседес Бенц», д.н. НОМЕР_1 був застрахований в Бурштинському міському відділенні Івано-Франківської обласної дирекції «Оранта», про що свідчить страховий поліс серії ВА № 617124 від 31.07.2007 року, що дає підстави страхувальнику вимагати від страховика відшкодування виплаченої третій особі страхової суми.

Як зазначено в полісі (договорі) страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якоїзастрахована за договором.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів" при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи. Така шкода за змістом ст. 35 вищевказаного Закону відшкодовується страховиком і в разі отримання інформації про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, та потерпілих, що означає, що страхувальник вправі звернутися до страховика і втому разі, коли б з нього вже було стягнуто (сплачено добровільно) страхове відшкодування третій особі.

Тому, посилання представника співвідповідача на те, що ОСОБА_2 вчасно не звернувся до страхової компанії з відповідною письмовою заявою та вчасно не повідомив про настання ДТП суд вважає необгрунтованим і вважає, що в даному випадку завдані третій особі збитки слід стягнути з співвідповідача по справі - Івано-Франківської обласної дирекцій’ ВАТ HACK «Оранта». Збитки підлягають стягненню в повному об’ємі, оскільки в представленому ОСОБА_2 страховому полісі безумовна франшиза не передбачена.

На підставі ст.ст. 1166, 1188, 1191 ЦК України, ст.ст. 22, 27 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів", керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

В позові Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Альфа Гарант» до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальних збитків -відмовити.

Стягнути з Івано-Франківської обласної дирекції ВАТ HACK «Оранта» в користь Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Альфа Гарант» матеріальні збитки в сумі 2192 грн. 19 коп., 51 грн. сплаченого держмита та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення, а всього стягнути 2273 грн. 19 коп.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги через Галицький районний суд.

  • Номер: 6/316/88/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-71/2009
  • Суд: Енергодарський міський суд Запорізької області
  • Суддя: Мельник І.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.07.2016
  • Дата етапу: 21.07.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація