Судове рішення #1832283
Cправа № 2 - о - 1

Cправа  № 2 - о - 1

 

 

               

 

 

 

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

І м е н е м     У к р а ї н и

 

21 січня 2008  р.     Жмеринський міськрайонний суд Вінницької   області

 

в  складі :          головуючого         -        судді   Камінського В.П.,

                           при  секретарі           -         Смірновій Є.А.,

                                 

розглянувши   у   відкритому   судовому   засіданні   в  місті  Жмеринка  справу  за  заявою  ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю,

 

В С Т А Н О В И В:

 

Заявниця звернулася до суду з цією заявою та вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з якою проживала її мати - ОСОБА_3, яка померлаІНФОРМАЦІЯ_3 та вона - заявниця починаючи з січня 2001 року по липень 2006 року.

Фактично ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, яка померлаІНФОРМАЦІЯ_3 та вона - заявниця жили однією сім'єю спочатку в АДРЕСА_1, а потім з ОСОБА_2  в АДРЕСА_2.

Вона - заявниця є вдовою, постійної роботи не мала і тому коли ОСОБА_2 - давня подруга її мати, в квітні 2000 року запропонувала їй мешкати разом з нею та її матір'ю в АДРЕСА_1, на що заявниця погодилась.

Усі роки їх спільного проживання вони вели спільне господарство, вона - заявниця заробляла кошти реалізуючи товари на ринках м.Вінниці. Всі зароблені гроші витрачала на спільні потреби.

В квітні 2006 року ОСОБА_2 обміняла належну їй квартиру АДРЕСА_1 на житловий будинок з побутовими будівлями і спорудами та земельну ділянку площею 0,0642 га., що розташовані по АДРЕСА_2.

У вищевказаний будинок переселились усі разом - ОСОБА_2 та вона - заявниця, спільно будинок відремонтували і мешкали в ньому.

Рішення  про переїзд  до м. Жмеринки також було прийнято разом в силу того, що ОСОБА_2 мала хворобливе здоров'я і в лютому 2006 року в неї стався перелом правої руки і ноги, які погано зростались, внаслідок чого вона могла пересуватись лише на милицях та з її - заявниці допомогою і потребувала постійного піклування. Дітей ОСОБА_2 не мала, з ріднею не спілкувалась і на їх допомогу не розраховувала, а в м. Жмеринці в неї - заявниці проживала її мати, яка теж потребувала догляду.

В кінці червня 2006 року стан здоров'я ОСОБА_2 різко погіршився, в неї виявили невиліковне онкологічне захворювання. Внаслідок цього ОСОБА_2 втратила можливість пересуватися і вона - заявниця надавала їй постійну допомогу.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 почала наполягати на тому, що необхідно забезпечити її - заявниці право на будинок АДРЕСА_2. Вона - ОСОБА_2 підписала всі необхідні документи для її - заявниці реєстрації у вказаному будинку та просила привезти нотаріуса для складання заповіту на її - заявниці користь. Біля 15-ї години цього ж дня ОСОБА_2 померла, однак заповіт залишити не встигла.

Вона - заявниця виконала всі формальності пов'язані з реєстрацією смерті і поховання ОСОБА_2 за власний рахунок. Після смерті ОСОБА_2 вона - заявниця залишилась мешкати у будинку АДРЕСА_2.

З метою отримання свідоцтва про право власності  на спадкове майно, вона - заявниця звернулась до Жмеринської міської державної нотаріальної контори, де їй відмовили у видачі такого свідоцтва, в зв'язку з відсутністю документів про те, що вона - заявниця має право на спадкове майно ОСОБА_2 і порадили з цього приводу звернутись до суду.

Родичі ОСОБА_2 за її життя інтересу до неї не проявляли, ні в чому їй не допомагали.

Встановлення факту її - заявниці проживання однією сім'єю з померлою ОСОБА_2 необхідно для прийняття спадщини після її смерті, що складається з житлового будинку з побудованими будівлями і спорудами та земельної ділянки площею 0,0642 га, яка знаходяться в АДРЕСА_2 і належали покійній на праві приватної власності.

В зв'язку з цим заявниця просить суд встановити факт, що вона дійсно проживала з ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2, однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

В судовому засіданні заявниця підтримала заявлені вимоги і додала, що вона є одинокою матір'ю, а не вдовою і отримує допомогу через Жмеринське міське управління праці та соціального захисту населення; з січня 2001 року проживала в сім'ї ОСОБА_2 в АДРЕСА_1, одночасно здійснювала постійний догляд за своєю матір'ю - ОСОБА_4 - інвалідом І групи, яка проживала в АДРЕСА_3 і за це отримувала допомогу через Жмеринське міське управління праці та соціального захисту населення. Зареєструвалася в будинку по АДРЕСА_2, який належав покійній ОСОБА_2 03.07.2006 року, після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. На даний час  у неї немає де жити, а тому вона просить щоб заінтересовані особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_7 дали їй хоч частину спірного будинку АДРЕСА_2 для проживання. Також додала, що ОСОБА_2 разом зі своєю матір'ю - ОСОБА_3 починаючи з 2001 року влітку кожного року мешкали на дачі, але де саме, вона - заявниця не знає. Грошей за проживання в АДРЕСА_1  ОСОБА_2 з неї не брала. Реалізовувала товари на ринках м.Вінниці без належної реєстрації.  Будь-яких доказів про те, що вона постійно проживала у м.Вінниці в сім'ї ОСОБА_2 починаючи з січня 2001 року до квітня 2006 року в неї немає. Заінтересованих осіб ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_7, які є рідними братами покійних ОСОБА_2 та синами ОСОБА_3 вона раніше не бачила і не знала про них.

Представник заінтересованої особи - Жмеринської міської ради - Магляк В.А., а також  заінтересовані особи ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 вважають, що дана заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, так як заявниця не надала будь-яких доказів про те, що вона з ОСОБА_2 проживала однією сім'єю, вела спільне господарство. Брати покійної ОСОБА_2 - ОСОБА_5, ОСОБА_6 суду пояснили, що вони не бачили і не чули ні від покійної сестри - ОСОБА_2 та їх покійної матері - ОСОБА_3 про те, що заявниця - ОСОБА_1 мешкала разом з ними у однокімнатній квартиріАДРЕСА_1; також заявниця не опікувалася покійними ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Просять відмовити в задоволені даної заяви.

Заслухавши заявницю, заінтересованих осіб, свідків, дослідивши письмові докази, матеріали справи  суд вважає, що дана заява задоволенню не підлягає, так як відповідно до ст. 256 ч.2 ЦПК України - в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення; ст. 1264 ЦК України - у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини; ст. 3 СК України - сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки; п.211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої Міністерством юстиції України № 20/5 від 03.03.2004 року - доказами постійного проживання разом із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-комунальної організації, правління житлово-комунального кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця, або у будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, які підтверджують факт постійного проживання із спадкодавцем.

В судовому засіданні встановлено, що заявниця була зареєстрована в будинку АДРЕСА_2, належному померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з 03.07.2006 року, а тому заявниця ніяк не могла спільно проживати однією сім'єю з покійною ОСОБА_2 не менше п'яти років на час відкриття спадщини.

Це стверджується показами свідків, письмовими доказами, матеріалами справи.

Свідок ОСОБА_8 суду пояснив, що він, як адвокат в 2006 році надавав заявниці юридичну допомогу по оформленню спадщини, робив відповідні запити і отримував відповіді (а.с. 16-18).

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що вона знала покійних ОСОБА_3 та ОСОБА_2 і вони були в дружніх відносинах, коли покійні проживали в АДРЕСА_1. Від покійних ОСОБА_3 та ОСОБА_2 вона не чула і коли бувала у  них в квартирі не бачила, щоб заявниця ОСОБА_1 проживала у даній квартирі однією сім'єю з покійними ОСОБА_3 та ОСОБА_2. У покійних в квартирі була часто до 2005 року,  а після того як захворіла у неї - свідка ОСОБА_9 мати, вона вже не так часто бувала в квартирі ОСОБА_1.

Свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 суду пояснили, що вони бачили біля будинку АДРЕСА_1 заявницю ОСОБА_1, але не знають чи проживала ОСОБА_1 у квартирі № 79, де мешкали покійні ОСОБА_1.

Свідок ОСОБА_12 суду пояснила, що вона як працівник Жмеринського міського управління праці та соціального захисту населення 03.06.2003 року складала акт перевірки факту здійснення догляду за інвалідом І групи - ОСОБА_4, яка проживала по АДРЕСА_3. Перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 проживає разом з матір'ю - ОСОБА_4 і здійснює постійний догляд за нею (акт перевірки знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1, а ксерокопія акту належним чином посвідчена додана до справи).

З договору міни від 28.04.2006 року (а.с. 10) видно, що ОСОБА_2 обміняла АДРЕСА_1 на будинок АДРЕСА_2.

З реєстраційного посвідчення (а.с. 12) видно, що за ОСОБА_2 зареєстровано на праві приватної власності будинковолодіння АДРЕСА_2.

З домової книги видно, що ОСОБА_2 зареєструвалася в будинку АДРЕСА_2 06.06.2006 року, а заявниця ОСОБА_1 зареєструвалася по тій же адресі 03.07.2006 року (а.с. 13-14).

З свідоцтва про смерть видно, що ОСОБА_2 у віці 56 років померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Жмеринка (а.с. 4).

З довідки від 25.01.2007 року (а.с. 19) видно, що заявниця ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 з 03.06.2006 року до її - ОСОБА_2 смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_2, тобто менше одного місяця.

З довідки № 813 від 23.08.2007 року (а.с. 20) видно, що заявниця перебувала на обліку в Жмеринському міському управлінню праці та соціального захисту населення, як одержувач допомоги по догляду за інвалідом І групи та одинока мати.

З ксерокопії рішення Жмеринського міськрайонного суду від 15.06.2007 року (а.с. 29) видно, що ОСОБА_5- заінтересованій особі по справі, визначений додатковий строк для прийняття спадщини  після смерті сестри - ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Жмеринка.

 З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи Жмеринського міського управління праці та соціального захисту населення та наданих належним чином посвідчених довідок з вказаної пенсійної справи  видно, що ОСОБА_1 надавала довідки про те, що вона з 2003 року по 2006 рік проживала та мешкала по АДРЕСА_3.

Ці докази суд приймає до уваги, так як вони зібрані з дотриманням вимог закону і не суперечать один одному.

Суд не приймає до уваги акт (а.с. 8) про те, що ОСОБА_1 опікувалась за своєю тіткою - ОСОБА_2, яка проживала в АДРЕСА_1 в період з 2001 по 2006 рік, так як свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 суду пояснили, що цей акт вони підписали на прохання ОСОБА_1, а також вони-свідки пояснили в судовому засіданні, що вони не знають чи проживала ОСОБА_1 у вищевказаній квартирі.

Також суд не приймає до уваги пояснення заявниці ОСОБА_1 про те, що вона з січня 2001 року по 2006 рік проживала з  ОСОБА_2 однією сім'єю (мала спільне господарство, витрати тощо) в АДРЕСА_1, і це тривало не менш як 5 років до часу відкриття спадщини так як це спростовується вищенаведеним і заявниця не надала суду будь-яких документів, які підтверджують спільне проживання та спільні витрати, тощо.

Також суд не приймає до уваги заяву ОСОБА_1 про те, щоб ОСОБА_5 надав для проживання їй та її неповнолітнім дітям частину будинку АДРЕСА_2, належного покійній ОСОБА_2, а також те, що у неї немає іншого житла, так як це не базується на законові.

На підставі викладеного суд вважає, що підстав для встановлення факту проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 немає.

Керуючись ст.ст. 10,27,60,208,209,212-214,218,245 ЦПК України, ч.2 ст. 256 ЦПК України, 1264 ЦК України, ст. 3 СК України, п.211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої Міністерством юстиції України № 20/5 від 03.03.2004 року, суд -

 

В И Р І Ш И В:

 

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про встановлення факту проживання однією сім'єю.          

Рішення набуває законної сили після закінчення строків на його оскарження.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційному суду Вінницької області через Жмеринський міськрайонний суд.

 

 

 

С У Д Д Я:                                 підпис

 

З оригіналом згідно:

 

СУДДЯ ЖМЕРИНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ                                                         В.П. КАМІНСЬКИЙ                           

 

СЕКРЕТАР

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація