Справа № 2-87
2007 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2007 року Катеринопільський районний суд Черкаської області
у складі: головуючого судді Чайка В.М.
при секретарі Гончар Т.О.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Катеринопіль справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованої орендної плати за оренду земельної ділянки, суд-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про те, що він 30.11.2005 року з відповідачем приватним підприємцем ОСОБА_4 був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 3.06 га., яка належить позивачу на підставі державного акту на право приватної власності на землю і земельна ділянка була передана орендарю згідно акту прийому-передачі земельної ділянки.
Після укладення договору оренди земельної ділянки 12.12.2005 року за № 03-05-787-00065 була здійснена його державна реєстрація в Катеринопільському райвідділі ЧРФ "Центр ДЗК".
Згідно п.8 договору оренди орендна плата орендарем вноситься протягом року у розмірі 1.5% від визначеної відповідно до законодавства вартості орендованої земельної ділянки у формі:
- грошова 80 грн.;
- натуральна 447,37 грн.;
- відробіткова 50 грн.
Виходячи з вищевказаного, в загальній сумі місячна орендна плата становить 48.11 грн.
80 грн. + 447,77 грн. + 50 грн. = 577.37 грн.
577.37 грн. : 12 міс. = 48.11 грн.
Місячна орендна плата в частині грошової оплати становить 6,67 грн.
80 грн. : 12 міс. = 6,67 грн.
Місячна орендна плата в частині натуральної оплати становить 37,28 грн.
447,37 грн. : 12 міс. = 37,28 грн.
Місячна орендна плата в частині відробіткової оплати становить 4,17 грн.
50 грн. : 12 міс. = 4,17 грн.
Незважаючи на те, що термін сплати відповідачем орендної плати минув 20.01.2007 року, ним не виконані умови договору оренди в частині грошової та відробіткової сплати орендної плати.
Таким чином, із відповідача на момент звернення до суду на користь позивача необхідно стягнути орендну плату в сумі 226.24 грн.
80 грн. + 50 грн. + 13.34 грн. + 74.56 грн. + 8.34 грн. = 226.24 грн.
Крім того, згідно п.10 договору оренди орендна плата вноситься орендарем до 20 числа першого місяця за звітним роком. В разі не внесення орендної плати в належний термін з вини орендаря справляється пеня в розмірі 2 % від несплаченої суми щомісячно.
Зважаючи на вищевказане та те, що орендарем не сплачено орендну плату в розмірі 130 грн., з відповідача на його користь слід стягнути пеню в розмірі 2,60 грн.
Всього із відповідача на користь позивача слід стягнути 228.84 грн. за оренду земельної ділянки.
Відповідно до п.34 договору оренди дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов"язків, передбачених договором тому позивач вважає, що даний договір оренди підлягає розірванню.
Крім того, позивач просить суд стягти з відповідача на його користь судові витрати за сплату ІТЗ в сумі 30 грн. та надання юридичної допомоги в сумі 250 грн.
- 2 -
В судовому засіданні позивач та його представники позов підтримали.
Відповідач та його представник позов не визнали.
Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що дійсно 30.11.2005 року заключив з відповідачем договір оренди земельної ділянки терміном на 5 років. Орендна плата орендарем сплачуються трьома формами: грошова, натуральна та відробіткова. Грошову та відробіткову форму оплати він не отримав, а отримав тільки натуральну, яка виражалась в отриманні ячменю, пшениці та олії. З письмовою заявою про розрахування з ним у відробіткові формі до відповідача він не звертався, а всю орендну плату отримав натуральною формою.
Крім того, як стало відомо в судовому засіданні відповідач по справі уклав без згоди орендодавця договір суборенди в фермерським господарством. В п.28 договору оренди печатною машинкою зроблено дописку в права орендаря, передавати в суборенду. Згоди на передачу в суборенду позивач не надавав.
При укладенні даного договору оренди порушено форму договору так як, всі зміни у договорі завіряються і оговорюються письмово.
Також, просить суд розірвати договір оренди, посилаючись на те, що в порушення Закону України «Про оренду землі» договір суборенди землі між ПП. ОСОБА_4 і ФГ ОСОБА_5 укладено 25.03.2006 року терміном на 5 років, а договір оренди земельної ділянки укладено 30.11.2005 року, також на 5 років, що порушує норми вищевказаного Закону, про те, що термін суборенди земельної ділянки не повинен перевищувати терміну договору оренди.
Згідно договору оренди від 30.11.2005 року всі розрахунки з орендодавцем повинен проводити орендар ОСОБА_4, а не фермерське господарство, яке проводило розрахунки, що підтверджено відомостями про проведення розрахунків з орендодавцем, а також сплачувати податки, хоча податки сплачені суборендарем.
Представник відповідача та відповідач суду пояснили, що дійсно за договором оренди земельної ділянки укладеним між орендарем та позивачем від 30.11.2005 року він повинен сплатити останньому орендну плату у грошовій формі, натуральній формі та відробітковій формі. Станом на 01.01.2007 року він повністю розрахувався з позивачем. Натуральну та відробіткову форми оплати він сплатив позивачу ячменем, пшеницею та олією, а за рахунок грошової форми оплати ним було сплачено прибутковий податок до місцевого бюджету.
Крім того, відповідач є виконуючим директором фермерського господарства і різниці у тому, хто розрахувався з орендарем та сплатив за нього податки не має.
При укладенні ним договору суборенди, орендодавець надав згоду на передачу в суборенду земельну ділянку, про що свідчить його підпис в п.28 договору. До печатка в п.28 договору проводилась після того, як були виготовлені проекти договорів і про передачу землі в суборенду орендодавець повідомлявся.
Договір суборенди укладено 25.03.2006 року терміном на 5 років і він автоматично припиняється з закінченням договору оренди земельної ділянки.
Крім того, дані договора пройшли реєстрацію в Катеринопільському РВ ЧРФ «Центр ДКЗ» і у разі не відповідності даних договорів діючому законодавству не пройшли б реєстрацію.
Заслухавши пояснення сторін вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов до задоволення підлягає з наступних підстав.
Згідно ст.8 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року вбачається, що орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.
Суду не було надано документів, які б підтверджували те, що орендар повідомляв орендодавця про передачу його земельної ділянки в суборенду.
Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.
Договір оренди укладено 30.11.2005 року терміном на 5 років і договір суборенди укладено 25.03.2006 року терміном на 5 років, що перевищує термін дії договору оренди.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі», типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови КМ України від 03.03.2004 року №220 форма договору оренди землі затверджена.
- 3 -
Договір оренди земельної ділянки від 30.11.2005 року не відповідає вимогам типового договору.
Так, орендар готуючи проект договору порушив у пункті 9 право орендодавця на вибір обчислення розміру орендної плати за землю, де вказав, що розмір орендної плати здійснюється без урахування індексів інфляції за згодою сторін, хоча в п.10 типового договору передбачає, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації (непотрібне закреслити).
Крім того, згідно до ст.9 п. 9.1.1 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” вбачається, що податковим агентом платника податку-орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільскогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар, а не суборендар.
Також, в договорі оренди між ОСОБА_3 та ПП. ОСОБА_4 в п.8 зазначено, що орендна плата вноситься орендарем протягом року у розмірі 1.5% від зазначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, хоча орендна плата за оренду землі вносилась фермерським господарством про що, свідчать копії відомостей про видачу пшениці та олії в рахунок земельного паю за 2006 рік.
Відповідно до ст.88 ЦПК України в заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача на його користь судових витрати за сплату ІТЗ в сумі 30 грн. та надання юридичної допомоги в сумі 250 грн. підлягають до задоволення.
З відповідача слід стягнути на користь позивача не сплачену орендну плату за 2006 рік з урахуванням пені в сумі 228.84 грн.
Сторони підлягають звільненню від сплати державного мита на підставі Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”.
Керуючись ст.ст.209-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Договір оренди земельної ділянки від 30.11.2005 року укладеного між ОСОБА_3 та приватним підприємцем ОСОБА_4 зареєстрованого 12.12.2005 року за №03-05-787-00065 в Катеринопільському районному відділі ЧРФ “Центр ДЗК” - розірвати.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 орендну плату в сумі 226 грн. 24 коп. та пеню за несвоєчасну сплату за оренду землі в розмірі 2% за кожний прострочений місяць прострочки в розмірі 2 грн. 60 коп.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 судові витрати за сплату ІТЗ в сумі 30 грн. та надання юридичної допомоги в сумі 250 грн.
Звільнити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від сплати судового збору на підставі Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”.
На рішення може бути подана до Катеринопільського районного суду заява про апеляційне оскарження рішення суду протягом 10 днів з дня проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий підпис
З оригіналом згідно:
Суддя
Катеринопільського районного суду В.М.Чайка