КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
____________________________________________
01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31
Іменем України
П О С Т А Н О В А
01.02.08 р. № к10/552-07
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий Федорчук Р. В
Судді :
Лобань О.І.
Ткаченко Б.О.
секретар судового засідання: Рустам'ян Е.А.
за участю представників сторін: відповідно до протоколу судового засідання від 01.02.2008 року.
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1на рішення господарського суду Київської області від 26.11.2007 року,
у справі № К10/552-07 (суддя Тищенко О.В.)
за позовом ОСОБА_2, с. Н. Петрівці
до Відкритого акціонерного товариства «Козаровицьке», с. Козаровичі
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -ОСОБА_3, м. Київ
про визнання недійсними загальних зборів акціонерів.
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2. звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Козаровицьке»про визнання недійсними загальних зборів акціонерів (а.с. 2 -4).
Заявою від 09.11.2007 року № 456-09/11 ОСОБА_2. уточнив позовні вимоги та просив визнати недійсним рішення загальних зборів ВАТ «Козаровицьке», які відбулися 11.08.2007 року та оформлені протоколом від 11.08.2007 року (а.с. 55 -57).
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.11.2007 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1. (а.с. 98 -99).
Рішенням господарського суду Київської області від 26.11.2007 року по справі № К10/552-07 позов задоволено повністю (а.с. 101 - 108).
Не погодившись із прийнятим рішенням ОСОБА_1. подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 26.11.2007 року по справі № К10/552-07 та припинити провадження у справі за відсутності предмету спору (а.с. 119 -124).
В обґрунтування вимог, викладених в апеляційній скарзі, скаржник посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення місцевий господарський суд не в повному обсязі з'ясував усі обставини, що мають значення для справи та зробив висновки, які не відповідають фактичним обставинам справи, неправильно застосувавши норми процесуального та матеріального права, у зв'язку з чим останнє підлягає скасуванню з підстав, викладених у тексті скарги.
Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 19.12.2007 року, згідно ст. 98 ГПК України, апеляційна скарга була прийнята до апеляційного провадження та призначена до розгляду в судовому засіданні за участю повноважених представників сторін (а.с. 113 -114).
Розпорядженням першого заступника та заступника Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду, склад колегій було змінено: головуючий суддя: Федорчук Р.В., судді: Лобань О.І., Ткаченко Б.О. (а.с. 130, 199).
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників судового засідання колегією суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду 01.02.2008 року було проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Відповідно до ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи, апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково наданими доказами, якщо заявник обґрунтував неможливість їх надання суду в першій інстанції з причин, що не залежали від нього, повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні у справі матеріали, розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників судового засідання, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства України, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом Київської області ОСОБА_2. є власником 981 466 шт. простих іменних акцій ВАТ «Козаровицьке»загальною номінальною вартістю 245 366, 50 грн., що складає 14,1380% статутного фонду. Розмір статутного фонду Відкритого акціонерного товариства "Козаровицьке" 1 735 513 грн. (а.с. 11).
Позачергові загальні збори акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Козаровицьке" було скликано на 11.08.2007 року.
Також з матеріалів справи, а саме з протоколу на проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ «Козаровицьке»від 11.08.2007 року вбачається, що на підставі доручення Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.08.2007 року № 33120/3 і за зверненням акціонерів ВАТ "Козаровицьке" контрольною групою Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведено контроль за реєстрацією акціонерів для участі у позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ «Козаровицьке».
Зі змісту ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про господарські товариства»вбачається, що про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення про проведення загальних зборів повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів.
Слід зазначити, що встановлені законом вимоги до порядку скликання загальних зборів акціонерів мають завданням забезпечити власникам акції реальну можливість реалізувати своє право на участь у зборах. Тому недотримання вказаних вимог може бути підставою для визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, якщо це істотно вплинуло на здійснення акціонерами своїх прав та прийняття зборами рішень. (Постанова Верховного Суду України від 21.10.2003 р. у справі №1132/16).
Повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів ВАТ «Козаровицьке»було опубліковане у виданнях: офіційному -«Відомості ДКЦПФР»№ 121 від 26.06.2007 року та у місцевій газеті „Слово" №47 від 23.06.2007 року. Зазначене підтверджується протоколом на проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах від 11.08.2007 року (а.с. 13).
Також з протоколу вбачається, що у даних повідомленнях не були вказані відомості про початок та кінець реєстрації акціонерів, а також адреса місця, за якою загальні збори акціонерів ВАТ «Козаровицьке»мали проводитися. Крім того, протоколом зафіксовано відсутність підтвердження персональних повідомлень акціонерів про час, місце проведення даних зборів та їх порядок денний. (а.с. 12 - 17).
Враховуючи викладене колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що в порушення ст.ст. 41, 43 Закону України «Про господарські товариства»всі акціонери ВАТ "Козаровицьке". не були проінформовані належним чином про проведення 11.08.2007 року загальних зборів акціонерів ВАТ "Козаровицьке".
Як вбачається із змісту ст. 41 ЗУ «Про господарські товариства» вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів. На підставі реєстру за яким підраховуються голоси акціонерів визначається правомочність загальних зборів. Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про визначення правомочності загальних зборів акціонерів за результатами реєстрації, якими встановлюється кількість акціонерів, які беруть участь у зборах, і належна їм кількість голосів, є обгрунтованим та таким, що відповідає вимогам закону. (Постанова Верховного Суду України від 18.02.2002 р. у справі за позовом корпорації „Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд” про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів товариства).
З протоколу проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ "Козаровицьке" від 11.08.2007 року вбачається, що загальні збори акціонерів ВАТ "Козаровицьке" були неправомочними, оскільки для участі в цих зборах зареєструвалося 240 акціонерів, що є власниками 49,40152 % акцій статутного фонду ВАТ "Козаровицьке", що вказує на відсутність кворуму та неправомочність загальних зборів акціонерів. Зазначене підтверджується також і аналогічною позицією Верховного Суду України у постанові від 19.08.2003р. у справі № 70/10-13/10-98. (а.с. 12 (14) -17).
Відповідно до п. 3.11 Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств" (затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.12.1998 року № 199) реєстр власників іменних цінних паперів (зведений обліковий реєстр цінних паперів) повинен бути складений на дату проведення загальних зборів у письмовій формі, з прошитими та прошнурованими сторінками, засвідчений підписом та скріплений печаткою реєстратора (депозитарія).
Згідно з п. 3 Переліку порушень (а.с. 15), що були виявлені під час реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах, п. 3.1 Висновків контрольної групи щодо відповідності порядку реєстрації вимогам законодавства Протоколу на проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах від 11.08.2007 року реєстр власників іменних цінних паперів станом на 11.08.2007 року не підписаний та не скріплений печаткою, що не відповідає вимогам п. 3.11 Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі в загальних зборах акціонерних товариств (затвердженого рішенням ДКЦПФР № 199 від 23.12.1998 року) і станом на 11.08.2007 року для перевірки контрольною групою Київського обласного територіального управління ДКЦПФР наданий не був.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 ЗУ «Про господарські товариства», передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором або правлінням акціонерного товариства.
З п. 3.12 Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі в загальних зборах акціонерних товариств (затвердженого рішенням ДКЦПФР №199 від 23.12.1998 р.) вбачається, що під час контролю за реєстрацією акціонерів перевіряється відповідність документів, які підтверджують право участі акціонерів або їх представників у загальних зборах, вимогам чинного законодавства та правомірність відмови у реєстрації.
Відповідно до п. З переліку порушень, що були виявлені під час реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах, п. 3.2 висновків контрольної групи щодо відповідності порядку реєстрації вимогам законодавства протоколу на проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерів ВАТ "Козаровицьке" від 11.08.2007 року доручення на участь у загальних зборах акціонерів контрольній групі Київського обласного територіального управління ДКЦПФР для перевірки не було надано.
Згідно ЗУ «Про господарські товариства», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України право на участь в управлінні товариством належить кожному акціонеру не залежно від кількості акцій, якими він володіє.
Таким чином, з наведеного можна зробити висновок, що допущенні відповідачем при проведенні загальних зборів акціонерів ВАТ "Козаровицьке" 11.08.2007 року порушення є значними, що призвели до порушення прав акціонерів, відсутності кворуму і неправомочності загальних зборів акціонерів.
В апеляційній скарзі апелянт посилається те, що загальні збори акціонерів ніби-то не відбувались, ніяких рішень не приймали і протокол зборів відсутній, що на його думку підтверджують надані ним суду докази у вигляді копії протоколу представників для контролю за реєстрацією акціонерів при проведенні загальних зборів акціонерів 11.08.2007р., копія довіреності ОСОБА_2. ОСОБА_4. видана з метою здійснення контролю за реєстрацією акціонерів при проведенні загальних зборів, та копія заяви представника ОСОБА_2. (ОСОБА_4.) на надання дозволу на ознайомлення з реєстром акціонерів станом на день проведення зборів та протоколом мандатної комісії.
Колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду, дослідивши зазначені докази, на які посилається апелянт, приходить до висновку про те, що вони не є належними, та не доводять обставин щодо відсутності проведення загальних зборів 11.08.2007р., через що не можуть бути взяті до уваги.
Також в апеляційній скарзі скаржник просить відповідно до ч. 1 п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України припинити провадження у справі за відсутності предмету спору.
Колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду вважає, що спір між сторонами не може бути припинено за відсутності предмету спору виходячи з наступного.
Припинення провадження у справі -це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, які повністю відкидають можливість судочинства.
Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (п. 1-1 ст. 80 ГПК), зокрема: припинення існування предмету спору, якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань або спір врегульовано самими сторонами.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду Київської області, що ненадання відповідачем протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Козаровицьке" від 11.08.2007 року не може бути підставою для припинення провадження згідно з п. 1-1 ст. 80 ГПК України, оскільки позивачем доведено факт скликання загальних зборів акціонерів ВАТ "Козаровицьке" 11.08.2007 року. Таким чином, між сторонами існує спір про право, що виключає можливість припинення провадження у справі відповідно до ст. 80 ГПК України.
Таким чином колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги ОСОБА_2.
Враховуючи вищенаведене, колегія судів Київського міжобласного апеляційного господарського суду приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином досліджено обставини справи та надано відповідну правову оцінку, рішення господарського суду Київської області від 26.11.2007 року по справі № К/552-07 відповідає фактичним обставинам справи та не суперечить чинному законодавству України, а відтак відсутні передбачені законом підстави для його скасування.
Керуючись ст. ст. 43, 99, 101 -103, 105 Господарсько процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1на рішення господарського суду Київської області від 26.11.2007 року у справі № К10/552-07 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Київської області від 27.11.2007 року у справі № К10/552-07 залишити без змін.
3. Постанова Київського міжобласного апеляційного господарського суду по даній справі набирає законної сили з дня її прийняття відповідно до ст. 105 ГПК України.
4. Постанова Київського міжобласного апеляційного господарського суду може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України відповідно до ст. 105 ГПК України.
5. Матеріали справи № К10/552-07 повернути до господарського суду Київської області.
Головуючий Федорчук Р. В
Судді :
Лобань О.І.
Ткаченко Б.О.