Судове рішення #18278103

14.07.2011

Справа №2а-1515/2011р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М              У К Р А Ї Н И

14 липня 2011р.      Алчевський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Антоненко М.В.

               при секретарі Маслюк І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Алчевську цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Алчевську про визнання незаконними дій, про покладання зобов’язання здійснити  перерахунок пенсії за віком,

В С Т А Н О В И В:

Позивач  ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Алчевську про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, посилаючись на те, що він отримує пенсію за віком з 2004р. та продовжує процювати. У жовтні 2010р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням 24 місяців страхового стажу та заробітку за відповідний період, який йому було проведено, але для розрахунку пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(далі “Закон”)  враховується  для  обчислення  пенсії  за  2007 рік,  який становив 1197,91 грн., а не за 2009рік.

ОСОБА_1 вважає, що УПФУ в м. Алчевську порушило його права, оскільки відповідно до ст.ст.42 ч.4, 40 ч.1 Закону після призначення пенсії він мав право звернутися до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, при цьому для перерахунку треба застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто в його випадку за 2009рік.

          Позивач просить  визнати неправомірні дії Управління пенсійного фонду України м. Алчевську Луганської області щодо перерахунку пенсії позивачу з 01.10.2010року тільки з додаванням стажу роботи. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Алчевську Луганської області   здійснити перерахунок  з 01.10.2010року з додаванням стажу роботи та заробітної плати застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік. Зобовязати Управління пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської обл.   виплатити з 01 жовтня 2010 року утворену заборгованість.        

У судове засідання позивач не з’явився, про причини неявку у судове засідання не повідомив, але від був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи.

Представник відповідача також у судове засідання не з’явився, надіславши заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, у задоволенні позову відмовити, при цьому він посилається на те, що на теперішній час питання проведення перерахунку пенсії остаточно не врегульовано. Частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(далі “Закон”) від 09.07.2003р. зазначено, що у разі, якщо застрахована особа, після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії із застосуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої було призначено пенсію, або за періоди страхового стажу, вказані в частині першій статті 40 Закону. Зміни, які були внесені в ст.42 ч.4 Закону Законом України “Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008р. були визнані неконституційним, а тому на теперішній час діє вказана вище редакція спеціального Закону. Позивач  звернувся до УПФУ в м. Алчевську із заявою про перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу та заробітку.  Йому було проведено перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітку після призначення пенсії. При цьому при обчисленні пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  враховується для обчислення пенсії за 2007р., який становив 1197,91грн.  Відповідач вважає свої дії правомірними, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ст.8 Конституції України,  в Україні визнається і дії принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996р. визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

У  жовтні 2010 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, про що свідчить відповідь УПФУ в місті Алчевську на а.с.10. Перерахунок пенсії йому був зроблений  з додаванням стажу та заробітку після призначення пенсії. При цьому при обчисленні пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  враховується для обчислення пенсії за 2007, який становив 1197,91грн. Коефіцієнт стажу –0,53888, коефіцієнт заробітку –2,80164, понаднормативний стаж –14 років. Розпорядження про перерахунок пенсії позивач не оскаржив.

Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону, частина 3 якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція Закону існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України “Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року. Зміни в Закон  визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що правове розуміння понять “середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії”є різними правовими категоріями. В основі цієї різності лежать, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.

28.05.2008р. Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, де підпунктом 3 пункту 11 встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення”від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та, керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З 28.05.2008р. діють два нормативно-правові акти, які регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії: Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”та Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади В Україні є парламент -  Верховна Рада України. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконним актами застосуванню підлягають положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Таким чином, судом встановлено, що дії відповідача при перерахунку пенсії були правомірними, а вимоги позивача необґрунтовані.

Керуючись ст.ст.159-163 КАС України, ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд, -


П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Алчевську про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком відмовити за необґрунтованістю позовних вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржена в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Алчевський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.


                   Суддя                                                     М.В. Антоненко   

                                  

  • Номер: 2-а/1509/1512/11
  • Опис: визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.09.2011
  • Дата етапу: 17.10.2011
  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2011
  • Дата етапу: 06.04.2011
  • Номер: 2-а/1506/4362/11
  • Опис: Про зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як "дитині війни", та визнання відмови відповідача безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.08.2011
  • Дата етапу: 21.09.2011
  • Номер: 2-а/308/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.06.2011
  • Дата етапу: 06.07.2011
  • Номер: 2-а/1502/11
  • Опис: визнання бездіяльності протправною в частині невиплати надбавки до пенсії та про зобов"язання здійснювати нарахування та виплати зазначеної надбавки
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.05.2011
  • Дата етапу: 31.05.2011
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченої соц допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1515/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Антоненко М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.05.2011
  • Дата етапу: 23.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація