ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-5255/2011
"27" липня 2011 р. року м. Сімферополь
суддя Залізничного районного суду м. Сімферополя Гоцкалюк В.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жєлезнодорожного району м. Сімферополя АРК про визнання дії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду у порядку адміністративного судочинства з вимогами до Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя АР Крим (далі Управління) про визнання дії неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючі позовні вимоги тим, що позивачка має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачка, як мати дитини має право на отримання від держави щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохлітнього віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідного віку. Позивачка є застрахованою особою та як мати дитини, з підстав ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 року, має право на отримання від держави щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохлітнього віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом. З наведених підстав, звертаючись до суду з позовними вимогами, позивачка ОСОБА_1 просила суд: визнати неправомірною бездіяльність Управління щодо не нарахування їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до трьох років; зобов’язати Управління перерахувати та сплатити їй недоплачену їй суму допомоги за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дітину віком до 6 років відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» з урахуванням вплаченої допомоги.
Справа за поданими письмовими клопотаннями представника відповідача розглядається у порядку письмового провадження, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, ОСОБА_1 є матір’ю дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є застрахованою особою у системі загальнодержавного соціального страхування, тому має право на пільги, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
За змістом ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 1 цього ж Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» визначено, що застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» взагалі не передбачена виплата допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Однак, відповідно до п. 8 розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України передбачено, що Кабінет Міністрів України має право встановлювати розміри соціальних виплат, не визначені законом, в абсолютних сумах у межах бюджетних призначень, встановлених за відповідними бюджетними програмами, до законодавчого врегулювання такого питання.
Відповідно до п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» №32 від 16.01.2007 року та наказу Міністерства праці та соціальної політики «Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення» №453 від 06.12.2006 року, з 01 січня 2007 року повноваження робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень з призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передані органам праці та соціального захисту населення.
Оскільки на Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя АР Крим обов’язок щодо виплати ОСОБА_1. за спірний період (з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року) допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів субвенції з державного бюджету покладений ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст. 1, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», то ця допомога має надаватися цим органом лише у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751.
Отже, відповідачем право позивачки, встановлене ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», не порушене, а тому підстав для його захисту не має.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1. у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі - за необґрунтованістю.
На підставі ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», керуючись статтями 2, 6, 7, 9-11, 17-18, 21, 94, 105, ч. 4 ст. 122, 159, 162-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя АР Крим про визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя щодо виплати допомоги на дитину у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років та покладення на відповідача зобов’язання зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохлітнього віку з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року та виплатити недоплачену за зазначений час допомогу - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Залізничний районний суд м. Сімферополя протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя