ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.03.08 р. Справа № 29/25пн
Господарський суд Донецької області, у складі судді Гаврищук Т.Г.при секретарі судового засідання Пашко О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства “Алчевськ?ий металургійний завод” м. Алчевськ
до відповідача: Державного підприємства “Донецька залізниця” м. Донецьк
про зобов’язання скласти комерційний акт
за участю представників сторін:
від позивача – Ларін О.В. - довір.
від відповідача – Цвітун М.М. – довір.
У судовому засіданні з 21.02.2008 р. по
12.03.2008 р. було оголошено перерву
Суть спору:
Позивач, Відкрите акціонерне т?овариство “Алчевський металургійний завод”, звернувся до господарського суду з позовом до Державного підприємства “Донецька залізниця” про зобов’язання відповідача виконати зобов’язання в натурі, а саме скласти комерційний акт по виявленій недостачі вантажу – сталь сортова куточок 50х50х5х в полувагоні № 60682002, який прибув на адресу ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на п. 3 ст. 52, ст. 129 “а” Статуту залізниць України , п. 5 ст. 16 Цивільного кодексу України та виявлену недостачу вантажу, що підтверджується актом № 6506 про приймання продукції виробничо-технічного призначення по кількості від 28.12.2007 р.
Відповідач надав відзив, у якому проти позову заперечує з посиланням на ті обставини, що згідно ст. 129 “а” Статуту залізниць України комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування , ваги та кількості місць вантажу, багажу або вантажобагажу натурою з даними, які вказані в транспортних документах. Відповідач зазначив, що відповідно до п. 4 Правил складання актів при вивантаженні на місцях незагального користування комерційний акт складається в день здачі вантажу одержувачу, і в цьому випадку перевірка повинна здійснюватися до вивантаження або в процесі вивантаження або відразу після нього. В будь-якому випадку дана норма передбачає присутність при проведенні вказаних операцій представника залізниці. Відповідач вважає, що всі процедури оскарження, передбачені в Правилах видачі актів, залізницею були дотримані.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив:
За залізничною накладною № 47673900 зі станції «Правда» Придніпровської залізниці до одержувача – ВАТ “Алчевський меткомбінат” на станцію призначення “Комунарськ” Донецької залізниці був перевезений вантаж – сталь сортова куточок 50х50х5х.
Позивачем надана заявка від 26.12.2007р. на станцію призначення “Комунарск” Донецької залізниці з проханням здійснити перевірку маси вантажу вагону № 60682002 в рахунок 10% квоти, оскільки неможливо порахувати упаковки.
27.12.2007р. на станцію призначення “Комунарск” Донецької залізниці було направлено заявку № 1431 з проханням видати комерційний акт на вагон № 60682002 з недостачею сталі сортової в кількості 1т 195кг.
26.12.2007р. начальнику Луганської дирекції залізничних перевезень та начальнику станції “Комунарск” Донецької залізниці було подано відповідну скаргу з проханням здійснити комісійну видачу вантажу та скласти комерційний акт на вагон № 60682002, на яку останнім 27.12.2007р. надано відповідь про те, що комерційний акт складатися не буде.
Позивачем приймання вантажу здійснювалось за правилами Інструкції „Про порядок прийомки продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю” № П-6, затвердженої Постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15.06.1965р., за участю представника громадськості Синєгубова В’ячеслава Володимировича, що діяв на підставі посвідчення № 1474 від 28.12.2007 р.
За результатами перевірки була встановлена недостача вантажу проти даних, зазначених у залізничній накладній, в кількості 1004 кг., про що складено акт приймання продукції виробничо-технічного призначення за кількістю № 6506 від 28.12.2007 р.
За приписами ст. 52 Статуту залізниць України, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 457, на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі: прибуття вантажу у пошкодженому вагоні (контейнері), а також у вагоні (контейнері) з пошкодженими пломбами відправника або пломбами попутних станцій; прибуття вантажу з ознаками недостачі, псування або пошкодження під час перевезення на відкритому рухомому складі або у критих вагонах без пломб, якщо таке перевезення передбачене Правилами; прибуття швидкопсувного вантажу з порушенням граничного терміну його перевезення або з порушенням температурного режиму перевезення в рефрижераторних вагонах (контейнерах); прибуття вантажу, який був завантажений залізницею; видачі з місць загального користування вантажів, вивантажених залізницею; прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами.
У решті випадків вантажі, завантажені відправником, і ті, що прибули у справних вагонах, контейнерах із непошкодженими пломбами відправника, а також без ознак недостачі, псування, пошкодження на відкритому рухомому складі або у критих та інших вагонах без пломб, якщо такі перевезення передбачені Правилами, видаються без перевірки їх кількості і стану.
У пункті 2 Правил складання актів, затв. наказом Міністерства транспорту України 28.05.2002 N 334, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 8 липня 2002 р. за N 567/6855, встановлено, що дані в комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин.
Згідно до п. 4 цих Правил комерційні акти складаються: на місцях загального користування - у день вивантаження або в день видачі вантажу одержувачу; при вивантаженні на місцях незагального користування - у день здачі вантажу одержувачу, у цьому разі перевірка повинна здійснюватись до вивантаження або в процесі вивантаження чи зразу ж після нього. У разі перевірки маси вантажу зважуванням на вагонних вагах, якщо маса тари приймається за трафаретом на вагоні, комерційний акт складається в день зважування вагона з вантажем; якщо маса тари вагона визначається зважуванням його після вивантаження, комерційний акт складається в день зважування порожнього вагона; на вантаж, що перебуває у дорозі - у день виявлення обставин, що підлягають оформленню комерційним актом. У разі неможливості скласти комерційні акти в указані терміни вони складаються у всіх випадках не пізніше наступної доби.
За приписами п. 9 Правил складання актів у комерційному акті детально описуються стан вантажу або багажу і обставини, за яких виявлена незбереженість, а також обставини, які могли бути причиною виникнення незбереженості вантажу, багажу чи вантажобагажу. Ніякі припущення та висновки про причини незбереженості або про вину відправника і залізниці до акта не вносяться.
У комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено.
Пунктом 9 цих Правил встановлено, що особи, які склали або підписали комерційний акт або акт загальної форми, що містить дані, які не відповідають дійсності, несуть установлену законодавством відповідальність.
Комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи, старший прийомоздавальник) і прийомоздавальник станції, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці (п.10 Правил).
В даному випадку, відповідач не брав участі у перевірці спірного вантажу, ним не була виявлена недостача вантажу - сталь сортова куточок 50х50х5х в полувагоні № 60682002, тому відсутні підстави для зобов’язання відповідача скласти комерційний акт по виявленій недостачі вантажу.
Пунктами 16, 17 Правил складання актів встановлено, що у разі відмови начальника станції від складання комерційного акта (акта загальної форми) або оформлення акта з порушенням цих Правил одержувач має право до вивезення вантажу зі станції, а при вивантаженні на місцях незагального користування - протягом 24 годин з моменту прийняття від залізниці вагона (контейнера) з вантажем подати про це письмову скаргу начальнику Дирекції залізничних перевезень безпосередньо або через начальника станції. Начальник Дирекції на скаргу про відмову від складання комерційного акта (акта загальної форми) або про неправильне його оформлення повинен дати мотивовану відповідь по суті скарги: стосовно швидкопсувних вантажів - протягом доби, а стосовно інших вантажів - не пізніше триденного терміну після отримання скарги. У разі обгрунтованості скарги начальник Дирекції дає розпорядження про складання комерційного акта (акта загальної форми) або про переоформлення акта.
Згідно до п. 5 Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання по кількості, затвер. постановою Державного арбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15 червня 1965 р. № П-6, у всіх випадках, коли при прийманні вантажу від органів транспорту установлюються ушкодження або псування вантажу, невідповідність найменування та ваги вантажу та кількості місць даним, які вказані в транспортному документі, а також у всіх інших випадках, коли це передбачено правилами, діючими на транспорті, одержувач зобов'язаний вимагати від органа транспорту складання комерційного акту (позначки на товарно-транспортній накладній або складання акту - при доставці вантажу автомобільним транспортом).
При неправильній відмові органа транспорту від складання комерційного акту одержувач зобов'язаний у відповідності з діючими на транспорті правилами оскаржити цю відмову та здійснити приймання продукції в порядку, передбаченому дійсною Інструкцією. Тобто, діючим законодавством врегульовані дії одержувача вантажу у разі відмови органу транспорту по складанню комерційного акту, а саме подати відповідну скаргу та здійснити приймання продукції згідно до вимог “Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю” № П6.
Слід також зазначити, що за приписами п. 14 Правил складання актів одержувачу станція повинна видати складений комерційний акт у триденний термін. Тобто, встановлений порядок та строки видачі саме складеного комерційного акту.
З урахуванням вищевикладеного, вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Згідно до ст. 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 52 Статуту залізниць України, п.п. 2, 4, 9, 16, 17 Правил складання актів, затв. наказом Міністерства транспорту України 28.05.2002 N 334, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 8 липня 2002 р. за N 567/6855, п. 5 Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання по кількості, затвер. постановою Державного арбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15 червня 1965 р. № П-6, ст.ст. 43, 32 – 34, 43, 49, 82 – 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства “Алчевський метал?ургійний завод” до Державного підприємства “Донецька залізниця” про зобов’язання виконати зобов’язання в натурі, а саме скласти комерційний акт по виявленій недостачі вантажу – сталь сортова куточок 50х50х5х в полувагоні № 60682002, який прибув на адресу ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”.
Витрати по сплаті державного мита у розмірі 85,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн. покласти на позивача.
Рішення оголошено в судовому засіданні.
Суддя Гаврищук Т.Г.