Судове рішення #18246673

№ 2-466/09

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" серпня 2009 р. Кіровський районний суд м. Донецька у складі: судді - Юр’євої Т.І., при секретарі — Власенко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку справу за позовом ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визначення долі у спільної сумісної власності, встановлення факту про прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно, та зустрічному позову ОСОБА_5 до ОСОБА_2 і ОСОБА_3, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про визначення долі у спільній сумісній власності, прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду із позовом, у якому вказують, що їх батьки: батько -ОСОБА_9 та мати - ОСОБА_10, знаходились у зареєстрованому браку з 04.01.1985 p., що підтверджується свідоцтвом про одруження, актовий запис №5.

07 липня 1987 р. їх батько за спільні грошові кошти купив житлове домоволодіння АДРЕСА_1, що підтверджується договором купівлі-продажу від 07.07.1987 p., засвідчений держнотаріусом 4ої Донецької держнотконтори, реєстр № 4659.

20 квітня 1988 р. цей договір купівлі-продажу був зареєстрований в «КП БТІ м. Донецька» в реєстровій № 18д/к-250.

Відповідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України майно, придбане за час шлюбу, належить жінці та чоловіку на праві спільної сумісної власності.

Відповідно зі ст. 63 Сімейного кодексу України, жінка та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, яке є сумісно нажитим.

Таким чином, долі подружжів ОСОБА_9 у праві сумісній власності на житлове домоволодіння рівні і становлять по 1/2 частини за кожним.

ІНФОРМАЦІЯ_5 батько позивачів - ОСОБА_9 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданий відділом РАГСу Кіровського РУЮ м. Донецька, актовий запис № 1622.

Після його смерті відкрилась спадщина на 1/2 частини житлового домоволодіння АДРЕСА_1. Спадкоємцями по закону першої черги на спадщину були його жінка, мати позивачів — ОСОБА_10, позивачі — діти спадкоємця, а також його батьки: відповідачка ОСОБА_5 і ОСОБА_11. Інших спадкоємців немає.

Ніхто з спадкодавців не надав у 4-ту Донецьку держнотконтору у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини, однак ОСОБА_12 фактично прийняла спадщину, оскільки після смерті спадкодавця вона в цей строк взяла собі його особисті речі, сумісно нажиті з ним предмети звичайної домашньої обстановки і обиходу. Позивачі, діти спадкодавця, вважаємося тими, що прийняли спадщину, оскільки на момент смерті батька були неповнолітніми: ОСОБА_2 було 8 років, а ОСОБА_3 було 6 років. Батьки спадкодавця ОСОБА_5 та ОСОБА_13 спадщину не прийняли. ОСОБА_13 помер ІНФОРМАЦІЯ_6

Таким чином, після смерті ОСОБА_9 матері позивачів ОСОБА_12 фактично належить 2/3 жилого домоволодіння (1/2 - подружжя, яка його пережила, і 1/6 - як спадкоємиці) і позивачам (дітям спадкодавця) по 1/6 частини житлового домоволодіння кожному.

ІНФОРМАЦІЯ_8 померла мати - ОСОБА_10, що підтверджується свідоцтвом про смерть, актовий запис № 894.

Після її смерті відкрилась спадщина на 2/3 частини житлового домоволодіння АДРЕСА_1 Спадкоємцями по закону першої черги на спадщину є позивачі - діти спадкодавця, її батьки — ОСОБА_14 і ОСОБА_15, яки спадщину не прийняли.

Ні позивачі, ні відповідачі в установлений законом строк держнотаріусу заяву про прийняття спадщини не подавали, але позивачі фактично його прийняли: приймали участь у похоронах спадкодавця, взяли майно, яке належить спадкодавцю.

Таким чином, позивачі вважають, що їх частина у спадщини у порядку спадкування за законом на домоволодіння АДРЕСА_1 є рівною і складає по 1/2 частини за кожним.

Позивачі просять визначити долі подружжів ОСОБА_2 і ОСОБА_10 у спільної сумісної власності на домоволодіння АДРЕСА_1 рівними, тобто по 1/2 частини за кожним.

Позивачі просять встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_10 після смерті чоловіка — ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Позивачі просять встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті батька - ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Позивачі просять встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3

Валерійовичем після смерті батька — ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Позивачі просять визнати за ОСОБА_2 право власності у порядку спадкування по закону на 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1 і за ОСОБА_3 право власності у порядку спадкування по закону на 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1.

Відповідачка ОСОБА_5 звернулась до суду з зустрічним позовом, в якому вказує, що з ОСОБА_13 вона була у шлюбі з 21.08.1962 p., що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, актовий запис № 661.

Від даного шлюбу було троє синів, а саме: ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2.

Старший син, ОСОБА_9, був одружений з ОСОБА_16. їх шлюб був зареєстрований 04.01.1985 p., що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, актовий запис № 5. У них народилося двоє синів: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4.

07.07.1987 р. на ім’я сина ОСОБА_9, був оформлений договір купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_1, посвідчений нотаріусом 4-ої Донецької держнотконторої за реєстровим №4659.

20 квітня 1988 р. цей договір купівлі-продажу був зареєстрований в КП БТІ м.Донецька, реєстровий № 18д/к-250.

Позивачка по зустрічному позову вважає, що вищевказане домоволодіння належить її сину ОСОБА_9, і його дружині ОСОБА_10 на праві сумісної спільної власності.

Відповідно норм Сімейного законодавства України (ст.ст.60, 63, 70 СК України), долі сина ОСОБА_9, і його дружині ОСОБА_10 на домоволодіння є рівними і складають по 1/2 частини кожному.

ІНФОРМАЦІЯ_5 син ОСОБА_9 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданий відділом РАГСу Кіровського РУЮ м. Донецька, актовий запис № 1622.

На його долю - 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1 відкрилась спадщина. Спадкоємцями першої черги за законом є батьки ОСОБА_9: вона, як мати, його батько ОСОБА_13, дружина ОСОБА_10, а також на той час його неповнолітні діти: ОСОБА_2 і ОСОБА_3 Ніхто з спадкоємців в нотаріально контору з заявою про прийняття спадщини не звертався у встановлені законом строк.

Однак, вона та іі чоловік, як батьки померлого сина ОСОБА_9, спадщину прийняли у порядку ст. 549 ЦК України (у редакції 1963 р.), так як фактично вступили у володіння і користування спадковим майном - домоволодінням АДРЕСА_1, проживаючи на тій самій вулиці, вони більшу частину часу знаходилися в цьому будинку, взяли собі його особисті речі.

Дружина спадкодавця - ОСОБА_10 спадщину не прийняла. На час смерті і відкриття спадщини, ОСОБА_10 з чоловіком не проживала. Приблизно за рік до його смерті вона пішла від нього і постійно проживала з матір’ю — ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2, де і була зареєстрована. З заявою про прийняття спадщини у нотаріальну контору у встановлений законом строк не зверталась.

Таким чином, спадщина у вигляді 1/2 частини домоволодіння прийняли батьки спадкодавця:: мати - ОСОБА_5, батько - ОСОБА_13, і діти - ОСОБА_2 і ОСОБА_3

Доля кожного з них від успадкованій долі на домоволодіння рівної 1/2 частини буде складати 1/8 частини (1/2: 4).

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_13. На його долю рівну 1/8 частини в праві власності на домоволодіння АДРЕСА_1 відкрилась спадщина. Його успадковану долю (1/8 частину) прийняла вона - його дружина у порядку спадкування по закону відповідно зі ст.549 ЦК України (в редакції 1963 p.). Хоч вона і не зверталася в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, однак проживала зі спадкодавцем однією сім’єю, тому, після його смерті, фактично вступила в управління і користування успадкованим майном.

Тому, її доля на домоволодіння АДРЕСА_1 буде складати 1/4 частину (1/8 + 1/8).

Відповідачі по зустрічному позову — ОСОБА_7 і ОСОБА_8, на час смерті спадкодавця ОСОБА_13, проживали окремо. Спадщину після його смерті вони не прийняли і на теперішній час на нею не претендують.

При таких обставинах, позивачка по зустрічному позову просить встановити факт прийняття спадщини та визнати за нею право власності у порядку спадкування по закону на 1/4 частину домоволодіння АДРЕСА_1

У судовому засіданні позивачі ОСОБА_2 і ОСОБА_3 підтримали свій позов повністю, дали пояснення, аналогічні вищевказаному.

Відповідачка ОСОБА_5, у судовому засіданні позов визнала частково, підтримала свій зустрічний позов, дала пояснення, аналогічні вищевказаному.

Відповідачка ОСОБА_4 позовні вимоги сторін визнала, суду пояснила, що її дочка ОСОБА_10, її діти — позивачі, після смерті чоловіка, батька ОСОБА_9 дійсно прийняла фактично спадщину, оскільки дочка після смерті свого чоловіка взяла собі його особисті речі, сумісно нажиті з ним, предмети домашньої обстановки і обиходу. Позивачі - діти спадкодавця, також прийняли спадщину, оскільки на момент смерті батька були неповнолітніми: ОСОБА_2 було 8 років, а ОСОБА_3 було 6 років. Батьки спадкодавця: ОСОБА_5 та ОСОБА_13 також спадщину прийняли, оскільки після смерті сина вони фактично вступила в управління і користування успадкованим майном. ОСОБА_13 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 Вона на спадщину після смерті дочки не претендує, оскільки спадщину не приймала. її колишній чоловік ОСОБА_15 помер ІНФОРМАЦІЯ_7, він також спадщину після смерті дочки не приймав.

Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково, і зустрічний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав:

Встановлено, що ОСОБА_5 з ОСОБА_13 знаходилась у шлюбі з 21.08.1962 p., що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, актовий запис № 661.

Від даного шлюбу народилося троє синів, а саме: ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2.

Старший син, ОСОБА_9, був одружений з ОСОБА_16. їх шлюб був зареєстрований 04.01.1985 p., що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, актовий запис № 5. У них народилося двоє синів: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4.

07.07.1987 р. на ім’я сина ОСОБА_9, був оформлений договір купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_1, посвідчений нотаріусом 4-ої Донецької держнотконторої за реєстровим № 4659.

20 квітня 1988 р. цей договір купівлі-продажу був зареєстрований в КП БТІ м.Донецька, реєстровий № 18д/к-250.

Відповідно норм Сімейного законодавства України (ст.ст. 60, 63, 70 СК України), долі сина ОСОБА_9, і його дружині ОСОБА_10 на домоволодіння є рівними і складають по 1/2 частини кожному.

ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданий відділом РАГСу Кіровського РУЮ м. Донецька, актовий запис № 1622.

Після смерті відкрилась спадщина на 1/2 частини житлового домоволодіння АДРЕСА_1

Спадкоємцями по закону першої черги на відкриту спадщину є його жінка ОСОБА_10, діти спадкоємця, а також його батьки: ОСОБА_5 і ОСОБА_13. Інших спадкоємців немає.

Ніхто з спадкоємців не надав у 4-ту Донецьку держнотконтору у встановлений законом строк, 6 місяців, заяву про прийняття спадщини.

Однак, суд вважає встановленим, що дружина спадкодавця ОСОБА_12 фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка, оскільки вона в цей строк взяла собі його особисті речі, сумісно нажиті з ним предмети звичайної домашньої обстановки і обиходу.

Діти спадкодавця, вважаємося тими, хто прийняв спадщину, оскільки на момент смерті батька були неповнолітніми: ОСОБА_2 було 8 років, а ОСОБА_3 було 6 років.

Встановлено, що батьки спадкодавця ОСОБА_5 та ОСОБА_13 фактично прийняли спадщину, оскільки після смерті сина вони фактично вступили в управління і користування успадкованим майном, взяли собі його особисті речі.

Дружина спадкодавця ОСОБА_10, діти спадкоємця ОСОБА_2 і ОСОБА_3, а також батьки спадкодавця: ОСОБА_5 і ОСОБА_13 спадщину прийняли після смерті ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5, у порядку ст. 549 ЦК України (у редакції’ 1963 р.), так як фактично вступили у володіння і користування спадковим майном - домоволодінням АДРЕСА_1

В зв’язку з тим, що спадщина викрилося до 2004 p., треба користуватися Цивільним Кодексом України у редакції’ 1963 р.

Відповідно до ст.ст. 524, 526, 529 ЦК України(в редакції’ 1963 p.), частина у спадщині кожного із спадкоємців за законом с рівними, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її

Таким чином, спадщину у вигляді 1/2 частини домоволодіння фактично прийняли: дружина, діти та батьки спадкодавця. Доля кожного у спадщини складає 1/10 частину (1/2: 5=1/10).

7 лютого 2002 року ОСОБА_13 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

На його долю рівну 1/10 частини в праві власності на домоволодіння АДРЕСА_1 відкрилась спадщина.

Його успадковану долю (1/10 частину) прийняла його дружина ОСОБА_5 у порядку спадкування по закону відповідно зі ст. 549 ЦК України (в редакції’ 1963 p.), вона проживала зі спадкодавцем однією сім’єю, тому, після його смерті, фактично вступила в управління і користування успадкованим майном.

Тому, доля ОСОБА_5 на домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування після смерті сина ОСОБА_9 та чоловіка ОСОБА_13 буде складати 1/5 частину (1/10 + 1/10 = 2/10 = 1/5), доля ОСОБА_10 буде - 1/10 частина, доля синів ОСОБА_2 і ОСОБА_3 по 1/10 частини кожному.

Спадкоємці свої долі у спадщини в встановленому законом порядку не оформляли.

ІНФОРМАЦІЯ_8 померла ОСОБА_10, що підтверджується свідоцтвом про смерть, актовий запис № 894.

Після її смерті відкрилась спадщина на 3/5 (1\2+1/10 =6/10 =3/5) частини житлового домоволодіння АДРЕСА_1

Спадкоємцями по закону першої черги на спадщину є діти спадкодавця. - ОСОБА_2 і ОСОБА_3

Батьки ОСОБА_10- мати ОСОБА_14 і батько ОСОБА_15 спадщину не прийняли у встановленому законом порядку, що підтверджується довідкою держнотаріуса.

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_7 помер.

Спадкоємці ОСОБА_2 і ОСОБА_3 в установлений законом строк 6 місяців держнотаріусу заяву про прийняття спадщини не подавали, але приймали участь у похоронах спадкоємця, доглядали за домоволодінням, взяли майно, яке належить спадкодавцю.

Таким чином, суд вважає, за ними має бути визнано право власності у порядку спадкування за законом по 2/5 частини домоволодіння АДРЕСА_1 за кожним. Ця доля складається: 1/10 частина(після смерті батька) + 3/10 частини (після смерті матері) = 4/10 = 2/5 частини кожному.

Оцінюючи зібрані докази, суд вважає, що встановити частини ОСОБА_2 і ОСОБА_10 у спільної сумісної власності на домоволодіння АДРЕСА_1 рівними, тобто по 1/2 частини кожному.

Суд вважає, встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_10, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 після смерті чоловіка і батька — ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Суд вважає, встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_5 і ОСОБА_13 після смерті сина ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Суд вважає, встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_5 після смерті чоловіка ОСОБА_13, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6

Визнати права власності за ОСОБА_2 і ОСОБА_3 на 2/5 частини спадкового домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті батьків: ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 і ОСОБА_10, померлої ІНФОРМАЦІЯ_8 за кожним.

Визнати право власності за ОСОБА_5 на 1/5 частину спадкового домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 і чоловіка ОСОБА_13, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.524, 527, 529, 548, 549 (в редакції 1963 p.), 1220-1223, 1258, 1261, 1268 ЦК України (в редакції 2004 р.), ст. 273 ЦПК України(в редакції 1961 р.), ст. ст. 213, 215 ЦПК України (в редакції’ 2004 р.), суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_19 про визначення долі у спільної сумісної власності, встановлення факту про прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно, задовольнити частково.

Зустрічний позов ОСОБА_5 до ОСОБА_2 і ОСОБА_3, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про визначення долі у спільній сумісній власності, прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно, задовольнити частково.

Встановити частини подружжя ОСОБА_2 і ОСОБА_10 у спільної сумісної власності на домоволодіння АДРЕСА_1 рівними, тобто по 1/2 частини за кожним.

Встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_10, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 після смерті чоловіка і батька - ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_5 і ОСОБА_13 після смерті сина ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5

Встановити факт своєчасного прийняття спадщини ОСОБА_5 після смерті чоловіка ОСОБА_13, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6

Визнати права власності за ОСОБА_2 і ОСОБА_3 на 2/5 частини спадкового домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті батьків: ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 і ОСОБА_10, померлої ІНФОРМАЦІЯ_8 за кожним.

Визнати право власності за ОСОБА_5 на 1/5 частину спадкового домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_9, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 і чоловіка ОСОБА_13, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6

Заява про подачу апеляційної скарга може бути подана протягом 10 днів від дня оголошення рішення.

Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду або в порядку п.4 ч.1 ст.295 ЦПК України.

  • Номер: 22-ц/793/472/16
  • Опис: скарга на постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-466/09
  • Суд: Апеляційний суд Черкаської області
  • Суддя: Юр'єва Т.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.01.2016
  • Дата етапу: 24.02.2016
  • Номер: 6/213/70/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-466/09
  • Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Юр'єва Т.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.06.2016
  • Дата етапу: 11.07.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація