Судове рішення #18241144

№2a- 1362/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 вересня 2009 р. Кіровський райсуд м. Донецька у складі

судді Юр’євої Т.І.

при секретарі Власенко Н.М.

за участю позивачці ОСОБА_1

і представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПСЗН Кіровського району м. Донецька про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду а адміністративним позовом, в якому вказує, що 21 травня 2006 року вона народила сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2. Вона перебуває на обліку в Кіровському УПСЗН м. Донецька та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку у розмірах значно меншими, ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на дитину віком до 6-ті років складає: з 1 січня 2007 р. — 434 гр., з 1 квітня 2007 р. - 463 гр., з 1 жовтня 2007 р. - 470 гр.

Згідно з Законом № 3532 -1У від 20.12.2005 p., дія ч.1 ст. 15 вищевказаного Закону зупинена на 2007 рік. Рішенням Конституційного суду № 6-рп/2007 від 9.07.2007 p., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного вгку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ті років.

Позивачка вказує, що розмір сплачуваної її допомоги не відповідає Законам України, та вона просить зобов’язати відповідача зробити перерахунок сум по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з січня 2007 р. по грудень 2007 р. з урахуванням індексу інфляції’. Вона просить стягнути з відповідача на її користь недоплат)7 по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з січня 2007 р. по грудень 2007 р. у розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-ті років, недоплата складає 3956 гр. 58 коп., та індексації суму борту - 1604 гр. 12 коп., а всього 5560 гр. 70 коп.

В судовому засіданні позивачка підтримала свій позов повністю, та надала суду пояснення, аналогічні виїцевказаному. Крім того, вона просила поновити пропущений строк для звернення з адміністративним позовом, тому що, про порупіення її прав вона дізналося тільки у листопаді 2008 року.

Представник відповідача позов не визнала, суду пояснила, що позивачці була призначена допомога по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ним 3-х річного віку, з вересня 2006 р. щомісяця згідно до Порядку призначення виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрв України від 11.01.2007 р. № 13 (далі Порядок). Згідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік> допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України « Про загальне обов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції’ з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці сплачена у повному обсязі. Позивачка пропустила строк звернення до суду з адміністративним позовом, поважних причин пропуску суду не надала. Представник просить відмовити у позові в повному обсязі.

Суд, вислухав пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Позивачка є матір’ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження дитини, виданого Кіровським РАЦСом м. Донецька 5.06.2006 року, актовий запис № 575.

На обліку в УПСЗН Кіровського району м. Донецька позивачка перебуває з вересня 2006 року.

Згідно довідки відповідача позивачка отримала у 2007 році щомісячні соціальні виплати на дитину до досягнення нею трирічного віку у 2007 році у розмірі: січень — 94, 23 гр., лютий — 94.23 гр., березень - червень — 99, 72 гр. щомісячно, липень -101, 16 гр., серпень -103, 41 гр., вересень - жовтень - 104, 85 гр., листопад -107, 73 гр., грудень - 110, 88 гр., що визнано в судовому засіданні позивачкою і представником відповідача.

Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року, відповідно до Конституції України, встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Ч. 1 ст. 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках, та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" віл, 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 p., № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", та статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 11-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції’ при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених і законів, що визнані неконституційними.

Тому, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивачка мала право на отримання по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно АО ст. 58 Конституції’ України, рішення Конституційного суду України не можуть застосовуватися до правовідносин, які виникли до його прийняття і діють на відповідний термін державного бюджету.

У частини позову про стягнення з відповідача недоплату по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку з урахуванням індексації’ суми недоплати допомоги слід відмовити, оскільки не має законних підстав.

Позивачка за перерахунком державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку звернулась до суду у квітні 2009 р році, тобто по за межами строку звернення до адміністративного суду и поважних причин пропуску строку суду не надала.

Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду - цій строк встановлюється в один рік і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вважає, що позивачкою не надано поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Згідно ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

В судовому засіданні представник відповідача наполягала на відмові у позові в зв’язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Приймаючи до уваги викладені обставини, відсутність у позивачці суб’єктивного права на отримання державної соціальної допомоги на дитину в більшому розмірі ніж виплачено Управлінням та факт його порушення, суд не вбачає законних підстав для поновлення позивачці строку звернення з адміністративним позовом.

Суд вважає відмовити у позові про стягнення з відповідача на користь позивачці недоотриманої нею державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, в зв’язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду без поважних причин.

Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України « Про загальне обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про державний бюджет на 2007 p.», Рішенням Конституційного суду від 9.07.2007 р. № 6-рп/2007 р., ст. ст. 10.11, 86, 99, 100, 159-163 КАСу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У позові ОСОБА_1 до УПСЗН Кіровського району м. Донецька про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку відмовити.

Заява про подачу апеляційної скарги може бути подана протягом 10 днів від дня оголошення постанови. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація