Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого судді – Ковальчук Н.М.,
суддів – Собіни І.М., Василевича В.С.,
секретар судового засідання – Сеньків Т.Б.
з участю позивача - ОСОБА_1,
відповідачки - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Кузнецовського міського суду від 16 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів,
в с т а н о в и л а :
Рішенням Кузнецовського міського суду від 16 червня 2011 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зменшено розмір аліментів на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що присуджені з позивача ОСОБА_1 за рішенням Кузнецовського міського суду від 21 жовтня 2002 року, з 1/4 частки заробітку (доходу) позивача до 1/6 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.
Вирішено питання судових витрат.
Вважаючи рішення суду незаконним та необгрунтованим, ОСОБА_2 оскаржила його в апеляційному порядку. В поданій апеляційній скарзі вказує на неповне з’ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для правильного вирішення спору. Зазначає, що суд не врахував тієї обставини, що вона є інвалідом ІІІ групи, часто хворіє, і перебування на стаціонарному лікуванні потребує значних витрат. Стверджує, що їхній з позивачем син має ряд хронічних захворювань, які вимагають не тільки поточного, реабілітаційного, але й профілактичного лікування у вигляді оздоровлень у санаторіях. Наполягає на тому, що розмір усіх аліментів, які сплачуються позивачем, не перевищує 50% його щомісячного заробітку (доходу), і він цілком спроможний сплачувати аліменти на утримання їхнього сина в розмірі ј частки заробітку (доходу). Посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, беручи до уваги пояснення учасників процесу, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що зміни у сімейному стані платника аліментів та народження третьої дитини є достатньою суттєвою обставиною для зменшення розміру аліментів з 1/4 до 1/6 частки заробітку (доходу).
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується частково.
Згідно норм глави 15 Сімейного кодексу України батьки зобов"язані утримувати дітей до їх повноліття. При визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров"я та матеріальне становище дитини, платника аліментів, наявність у платника аліментів інших
дітей, непрацездатних утриманців, інші обставини, що мають істотне значення. При зміні розміру аліментів, визначеного рішенням суду, суд повинен врахувати зміни матеріального
_______________________________________________________________________________________________________________________
Справа № 22-1529/11 Головуючий у 1 інстанції –Малков В.В.
Категорія: 46.48 Доповідач –Ковальчук Н.М.
чи сімейного стану платника аліментів або одержувача аліментів, зміни стану здоров"я когось з них.
Ухвалою Кузнецовського міського суду від 21.10.2002 року з позивача на користь відповідачки стягуються аліменти у розмірі 1/4 частини його заробітку щомісячно на утримання неповнолітньої дитини.
В травні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.
Як видно з матеріалів справи у 2010 році позивач уклав шлюб з ОСОБА_4, яка в даний час не працює. 23 лютого 2011 року у подружжя народилась дитина.
Отже, зміни у сімейному стані платника аліментів, народження у нього в 2011 році третьої дитини, суд вважає обставинами, які є істотними та суттєво впливають на матеріальне становище його сім”ї, а тому, за рішенням суду розмір стягнутих аліментів може бути зменшено.
Відповідно до ч.1 ст.192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника податків або одержувача аліментів у разі зміни матеріального становища або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров"я когось із них.
Щодо зменшення аліментів до 1/6 частки заробітку позивача, то колегія з таким висновком суду першої інстанції погодитись не може.
Врахувавши стан здоров"я дитини, стан здоров"я та матеріальне становище відповідачки, наявність у платника аліментів інших дітей, та інші обставини, що мають значення для справи, виходячи із засад справедливості, колегія суддів вважає, що з позивача на утримання неповнолітнього сина аліменти слід зменшити до 1/5 частки доходу.
З огляду на вищевикладене, апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення, що оскаржується, змінити і визначити щомісячні аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_3, що стягуються з позивача, в розмірі 1/5 частини його доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.
Керуючись ст. ст. 303, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Кузнецовського міського суду від 16 червня 2011 року змінити, змінивши розмір стягнутих з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1/6 частини заробітку до 1/5 частки заробітку (доходу) позивача щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.
Рішення набирає чинності негайно і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя Ковальчук Н.М.
Судді : Собіна І.М.
Василевич В.С.