ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.02.08 Справа № 14/34
За позовом: Прокурора м.Львова в інтересах держави в особі: уповноваженого органу Львівської міської ради в особі Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м.Львів
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства “Львівське автотранспортне підприємство –24654”, м.Львів
про стягнення 1482,55 грн.
Суддя С.Б.Кітаєва
Секретар Митник Ю.О.
Представники:
від прокуратури: Дзюба Н.С. –пом.прокурора м.Львова ( посвідч. № 190 від 14.11.2006 р.).
від позивача: Гуковський П.В.-представник (довіреність № 36-7 від 15.9.06р.)
від відповідача: не з”явився.
Права та обов”язки, передбачені ст.ст.20,22 Господарського процесуального кодексу України прокурору, позивачу роз”яснено.
Суть спору: Позов заявлено Прокуратурою м.Львова, м.Львів в інтересах держави в особі: уповноваженого органу Львівської міської ради в особі Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м.Львів до Відкритого акціонерного товариства “Львівське автотранспортне підприємство –24654”, м.Львів про стягнення 1482,55 грн, в тому числі: 1 226,94 грн.- внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 255,61 грн.- за скид понаднормативних забруднень.
Ухвалою господарського суду від 15.02.2008 року порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду на 28.02.2008 року. В ухвалі про порушення провадження у справі суд зобов”язував сторони подати витребовувані докази; відповідача, окрім того, суд зобов”язував подати письмовий, документально і нормативно обґрунтований відзив на позовну заяву.
В судове засідання 19.07.2007р. представники прокуратури та позивача з”явилися, просили задоволити позов з підстав викладених в позовній заяві.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоч така судом була визнана обов”язковою, обґрунтованого відзиву на позов, документів, які витребовувались- суду не надав ( причин, які обумовили невиконання вимог ухвали –суду не повідомив і не довів), хоча, як вбачається з матеріалів справи відповідач у встановленому порядку, своєчасно був повідомлений про час і місце розгляду справи, про вимоги суду, про що в судовій справі є належні докази. Як підтверджується повідомленням за № 268 7331 про вручення рекомендованого поштового відправлення, що є у справі, відповідачу 20.02.2008 року було вручено ухвалу суду від 15.02.2008 року про порушення провадження у справі.
Окрім того, до початку розгляду справи клопотання від відповідача по даній справі до суду не надходили.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.75 ГПК України.
В судовому засіданні 28.02.2008 року. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, встановив:
ЛМКП “Львівводоканал” (Позивач по справі) організовне і працює на міській комунальній власності; майно підприємства (в тому числі каналізаційні мережі і очисні споруди) належить Львівській міській раді.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Львівської міської Ради № 292 від 18.09.2002р. Позивачу делеговано забезпечення контролю за дотриманням вимог до складу стічних вод підприємств та інформування органів державного контролю і прокуратури про виявлені порушення “Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м.Львова”, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської Ради №292 від 18.09.2002р.; передавати їм матеріали для притягнення винних до відповідальності.
Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено п.6 ст.20 Закону України “Про прокуратуру” та ст..2 ГПК України.
В контексті пункту 2 статті 121 Конституції України приписи пункту 3 частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України треба розуміти так, що прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
Відповідно до п.3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 р під представництвом прокуратурою України інтересів держави в суді за змістом п.2 ст.121 Конституції України слід розуміти правовідносини, в яких прокурор реалізуючи визначені Конституцією та законами України повноваження, вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави.
Згідно з Указом Президента України від 15.12.1999 року № 1752/99 “Про систему центральних органів виконавчої влади” та Законом України “Про джерела фінансування органів державної влади” до системи органів виконавчої влади належать Кабінет Міністрів України, міністерства, комітети, агентства, служби, адміністрації, департаменти, комісії, управління, палати, фонди, інспекції, бюро та інші центральні органи виконавчої влади і місцеві державні адміністрації.
Органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Львівська міська рада, яка наділена повноваженнями щодо запобігання негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, а відтак –зацікавлена в належній поведінці суб”єктів цивільних правовідносин ( закріпленій в законах і інших нормативно-правових актах).
Оскільки “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутись порушення матеріальних чи інших інтересів держави та обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, і ця заява, за статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в господарському суді.
Згідно зі ст..ст..13,16 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об”єктами власності Українського народу, їх захист, екологічна безпека і підтримання екологічної рівноваги на території України забезпечується державою, в тому числі здійсненням контролю за не перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах, що скидаються водокористувачами.
Недотримання встановлених концентрацій може призвести до забруднення поверхневих вод, чим буде завдано шкоду навколишньому природному середовищу і державі. Зазначені питання регламентуються чинним законодавством і Договорами з водокористувачами.
Інтерес держави полягає в запобіганні негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище.
Господарський суд в ході розгляду справи оцінив правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов”язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов”язаних із захистом інтересів держави, та дійшов висновку, що предмет спору зачіпає інтереси держави, оскільки скид суб”єктами господарювання у системи каналізації м.Львова нопаднормативних забруднень спричиняє загрозливу ситуацію в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Відповідно до ст..526 Цивільного кодексу України зобов”язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.
Згідно п.2.2 Місцевих Правил “Правила спрямовані на забезпечення охорони від забруднення скидами шкідливих речовин навколишнього природного середовища, зокрема водойм і землі, на якій розміщені осади очисних споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд та безпеки їх експлуатації...”. Контроль за виконанням підприємствами Місцевих Правил здійснюють контролюючі служби, в т.ч і Водоканал.
Відповідно до розділу 21 “Основних напрямків державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки”, затверджених постановою Верховної Ради України від 05.03.1998 року № 188/98-ВР :”Метою державної політики в галузі є : ... вжиття заходів, спрямованих на те, щоб комунальна каналізація лише транспортувала вже очищені до необхідного рівня виробничі стічні води промислових підприємств до водойм”.
Відповідно до пункту 2.4 “Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі –“Державні Правила”) Підприємства зобов”язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та Договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості, здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю та за умовами скиду своїх стічних вод.
Прокуратурою м.Львова встановлено, що ВАТ АТП-24654 (Відповідач по справі) користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал” згідно з договором № 300295 (надалі Договір), укладеного з ЛМКП “Львівводоканал”; відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м.Львова.
Відповідно до предмету договору (п.п.1.1 п.1) Львівводоканал надає послуги у забезпечення питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами, здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені даним договором та чинним законодавством України, зокрема “Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селах України”, “Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України”, “Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова”.
Відповідно до п.п.2.1.1 Договору “Львівводоканал” зобов”язувався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів в т.ч. і приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин. Абонент, відповідно до п.п.2.2.7 зобов”язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Відповідно до п.3.6 Договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.
Відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 року (надалі Місцеві Правила) Управлінням інженерного господарства міськвиконкому з подання МКП “Львівводоканал”, після погодження з Інспекцією, стверджується Перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію.
Відповідача внесено до Переліку Підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію (№ 514 Переліку). Згідно з Переліком, який затверджений управлінням міського інженерного господарства Львівської міської ради, обов”язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод Відповідачу було доведено.
Водоканалом 28.08.2007 р. було проведено вибірковий контрольний відбір стічних вод Відповідача (акт про відбір № 2533) Відбір проби проведено в присутності представника абонента з контрольного колодязя. Проби для проведення головного аналізу було передано в хімлабораторію ЛМКП “Львівводоканал”. Проби для проведення контрольного аналізу Відповідачу передано, контрольний аналіз не проводився.Доказів зворотнього суду відповідачем не надано.
Відповідач не виконав вимог нормативно-правових актів та Договору, оскільки на підставі досліджень відібраної проби стічних вод (результат вимірювань № 288 від 06.09.2007р.) Водоканал, відповідно до своєї компетенції, зробив висновок, що Відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих (Ліміт № 217) концентрацій забруднювальних речовин (залізо), тобто, Відповідачем порушено вимоги ст.ст.10,40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, не здійснено технічних та інших заходів до запобігання забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м.Львова.
Пунктом 2.4. “Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України” передбачено, що Підприємства зобов”язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та Договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Позивачем кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушення встановлених показників якості, здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю та за умовами скиду своїх стічних вод.
Відповідно до вимог п.п.4.2.2.4., 8.4.3., 9 Місцевих Правил і п.п.2.1.1., 2.2.1., 2.2.7., 3.6. вищенаведеного Договору, підприємства порушники сплачують додаткову плату за водовідведення, обчислену Позивачем за підвищеним коефіцієнтом кратності .
Позивачем направлялась відповідачу претензія № 36-6015 від 03.10.2007 року про погашення боргу, однак останній залишив її без відповіді та задоволення.
Згідно з п.4.2. “Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів”, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №3720 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень (255,61 грн.) перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету.
Рішенням виконавчого комітету від 18.09.2002 р. № 292 “Про затвердження “Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова” ( п.4) дозволено ЛМКП “Львівводоканал” згідно з пунктом 8.4.5 додатку до цього рішення ( “Правил...”) 80 % коштів від розміру плати підприємств за скид наднормативно забруднених стічних вод, залишити у розпорядженні ЛМКП “Львівводоканал” та використати їх згідно з пунктом 8.4.11 “Правил...”, а також дозволено виставляти рахунки на суму, що становить 20 % від розміру плати за скид наднормативно забруднених стічних вод, для сплати підприємствами цих коштів до міського фонду охорони навколишнього природного середовища з метою подальшого їх використання відповідно до ч.5 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1147 “Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів” на будівництві у м.Львові каналізаційних мереж і споруд на них.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд вважає, що прокурором та позивачем представлено достатньо об”єктивних , переконливих доказів в обґрунтування позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати, від сплати яких прокурор у встановленому порядку звільнений, стягуються з відповідача.
Отже, виходячи з вищенаведеного стягненню з Відповідача на користь Позивача підлягає 1 226,94 грн. - внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод; в доход міського бюджету м.Львова - нарахування у розмірі 255,61 грн. за скид понаднормативних забруднень; в доход державного бюджету України: 102,00 грн. –держмита та 118,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст.32,33,36,38,43,44,49,75,82,84,85 ГПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
1.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Львівське автотранспортне підприємство –24654”, 79058, м.Львів, вул.Джерельна,69 (р/р 26005301000457 у ЗРГ АКБ “Трансбанк”, МФО 325435, ЄДРПОУ 03117626):
а) на користь Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, 79017, м.Львів, вул.Зелена,64 (р/р №26001308000056 в ЗРФ АКБ Трансбанк м.Львова, МФО 385435, ЄДРПОУ 03348471) 1 226,94 грн. - внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод;
б) в доход міського бюджету м.Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Шевченківського району м.Львова; м.Львів, пл.Ринок,1 (р/р №33116329700007 в ГУДК у Львівській обл., МФО 825014, ЄДРПОУ 22389441) нарахування у розмірі 255,61 грн. за скид понаднормативних забруднень (код бюджетного доходу 50080200);
в) в доход державного бюджету України 102,00 грн. державного мита;
г) в доход державного бюджету України 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
2. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Кітаєва С.Б.
- Номер:
- Опис: зобов"язання вчинити дії
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 14/34
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Кітаєва С.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.07.2008
- Дата етапу: 29.09.2008
- Номер:
- Опис: залік зустрічних грошових зобов"язань та стягнення 14042782,50 грн.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 14/34
- Суд: Господарський суд Чернігівської області
- Суддя: Кітаєва С.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.02.2011
- Дата етапу: 27.01.2014