Справа № 22-а-71/11 Головуючий у 1 інстанції: Шендрікова Г.О.
Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Львівської області
у складі: головуючого –Шандри М.М.
суддів –Бермеса І.В., Шумської Н.Л.
при секретарі Бандрівській М.Ю.
з участю ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3,
представника Управління Пенсійного фонду України у Буському районі
Львівської області Зеліска Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові відповідно до Закону України «Про внесення змін до розділу «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами»від 02.12.2010 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 та апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області на постанову Буського районного суду Львівської області від 08 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області, Управління праці та соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у Буському районі та Управління соціального захисту населення у Буському районі неправомірними та зобов”язання здійснити перерахунок пенсії, виплатити одноразову компенсацію, стягнути моральну шкоду, -
в с т а н о в и л а:
Оскаржуваною постановою адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії.
Зобов”язано Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію відповідно до вимоги ст.ст.50,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
У решті позовних вимог відмовлено.
Постанову суду оскаржили Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області та представник ОСОБА_2 ОСОБА_3
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить постанову змінити та зобов»язати Управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу з 06.04.2007 року - фактичного виникнення в нього права на отримання пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов»язати Управління Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії за всіма встановленими новими розмірами прожиткового мінімуму згідно ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006 року та стягнути моральну шкоду в розмірі 10 000 грн. Просить також зобов»язати відповідача Управління праці та соціального захисту населення БДА Львівської області виплатити одноразово компенсацію 45 мінімальних заробітних плат і зробити перерахунок та доплатити за останні три роки щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та стягнути моральну шкоду в розмірі 10 000 грн. Вважає, що суд помилково прийшов до висновку, що необхідно провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 22.05.2008 року, оскільки такий перерахунок має бути проведено з моменту встановлення позивачу інвалідності ІІ групи, тобто з 06.04.2007 року. Вважає безпідставною відмову суду у задоволенні позову в частині виплати одноразової компенсації відповідно до ст. 48 Закону України за пропуском строку звернення до суду та у відшкодуванні моральної шкоди, оскільки така йому була нанесена.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області просить постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області відмовити, покликаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповно з’ясовані обставини справи, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, перевіривши доводи апеляційних скарг, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області слід задовольнити частково, апеляційну скаргу представника ОСОБА_2- ОСОБА_3 відхилити з таких підстав.
Районним судом установлено, що ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія І. Згідно акту огляду у МСЕК від 15.06.2002 року йому була встановлена ІІІ група інвалідності. При повторному проходженні МСЕК 16.04.2008 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності (а.с.10).
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної пенсії та додаткової пенсії, передбачених статями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Також районним судом було вірно зазначено, що редакції статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в частині встановлення для інвалідів 2 групи державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком були відновлені з 22.05.2008, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Однак колегія суддів не може погодитися з висновками суду в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу.
Статтею 99 КАС України (в редакції, яка діяла на час розгляду справи) передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Оскільки відповідач - Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області наполягав на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду позивача, колегія суддів дійшла висновку, що перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 01.01.2009 року.
З огляду на положення ст. ст.99, 100 КАС України районний суд прийшов до обгрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов”язання виплатити Управлінням праці та соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації Львівської області одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат.
Вирішуючи спір, районний суд також прийшов до вірного висновку про відмову у позові в частині відшкодування моральної шкоди, оскільки позивачем не надано доказів нанесення йому моральної шкоди.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_3 про зобов»язання управління праці та соціального захисту населення Буської державної адміністарції Львівської області зробити перерахунок та доплатити позивачу за останні три роки щорічну допомогу на оздоровлення, необґрунтовані, оскільки, як убачається із змісту позовної заяви таких вимог позивач не ставив. Відповідно до положень ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
постановила :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області задовольнити частково, апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 –ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Буського районного суду Львівської області від 08 червня 2010 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини в такій редакції: „Зобов”язати Управління пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію відповідно до вимоги ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 січня 2009 року”.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова апеляційного суду Львівської області набирає законної сили з моменту проголошення, в касаційному порядку може бути оскаржена протягом двадцяти днів безпосередньо до суду касаційної інстанції –Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Шандра М.М.
Судді: Бермес І.В.
Шумська Н.Л.