Справа № 22-ц-907/11 Головуючий у 1 інстанції: Гуляк В.В.
Доповідач в 2-й інстанції: Бермес І. В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2011 року Колегія суддів Судової палати в цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: Бермеса І.В.,
суддів: Шандра М.М., Гончарук Л.Я.,
при секретарі: Луньо К.А.,
з участю ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянула у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Золочівського районного суду Львівської області від 12 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И Л А:
Оскаржуваним рішенням позов задоволено частково.
Визначено ОСОБА_3 додатковий строк терміном на 2 (два) місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визначений строк рахувати починаючи з моменту вступу рішення в законну силу.
У задоволенні решта позову відмовлено.
Рішення суду оскаржила відповідач ОСОБА_2
В апеляційній скарзі апелянт вважає рішення незаконним, оскільки, не враховано, що із фактичних обставин справи вбачається, що заявник на момент смерті спадкодавця перебував на території України, тим самим жодних перешкод для подання заяви в нотаріальну контору не було. Не була перешкодою в поданні заяви та обставина, що сільський голова Гологірської сільської ради перебувала на лікарняній відпустці.
Просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з наступних підстав.
Встановлено, що позивач ОСОБА_3 у заявленому позові просив визначити йому додатковий строк терміном на три місяці для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті його бабці ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Гологори Золочівського району Львівської області. Покликався на те, що після смерті бабці залишилось спадкове майно. Він є спадкоємцем за заповітом від 01 травня 1997 року. На час смерті бабці він проживав окремо і для прийняття спадщини повинен був у 6-ти місячний строк, тобто до 08 липня 2010 року, подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Однак, він пропустив цей строк. Пропуск строку був зумовлений поважними причинами, а саме у зв'язку із його передуванням на роботі в м. Краснодарі Російської Федерації в період із 28 травня 2010 року по 23 липня 2010 року. Крім цього, пропуск строку був пов'язаний із тим, що до нотаріальної контори одночасно із заявою слід було подавати довідки із сільської ради, а таких довідок він у сільській раді отримати не міг, бо сільський голова Гологірської сільської ради протягом лютого - травня 2010 року була у лікарняній відпустці. Просив задовольнити позов.
Судом встановлено, що пропуск позивачем 6-ти місячного строку для прийняття спадщини був зумовлений поважними причинами, а саме пов'язаний із його перебуванням на роботі в м. Краснодарі Російської Федерації в період із 28 травня 2010 року по 23 липня 2010 року, що підтверджується показами свідків ОСОБА_7 і ОСОБА_8
Крім цього, судом встановлено, що пропуск позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини був пов'язаний із тим, що він в період лютого - травня 2010 року не міг отримати у Гологірській сільській раді довідки, яка є необхідною для подання до нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини, що підтверджується довідкою сільської ради № 624 від 13.10.2010 року та показами свідків сільської голови ОСОБА_9 і секретаря сільської ради ОСОБА_10 про те, що сільський голова в період із 02.02.2010 року по 12.05.2010 року знаходилась у лікарняній відпустці.
Також суд врахував, що пропущений позивачем строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ч.3 ЦК України, суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до вірного висновку, що позивачеві слід визначити додатковий строк 2 місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6
Суд також вказав, що визнання позову відповідачкою ОСОБА_5 не суперечить закону, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, тому визнання позову слід прийняти.
Тому суд задовольнив позов.
Доводи відповідачки ОСОБА_2 щодо заперечення позовних вимог, суд визнав безпідставними, оскільки предметом позову є право позивача на подання заяви про прийняття спадщини, а не спір відносно часток на спадкове майно.
Покликання апелянта на те, що, із фактичних обставин справи вбачається, що заявник на момент смерті спадкодавця перебував на території України, тим самим жодних перешкод для подання заяви в нотаріальну контору не було, є безпідставні, т.я. доказів про це не представлено.
Доводи апелянта про те, що не є перешкодою в поданні заяви та обставина, що сільський голова Гологірської сільської ради перебувала на лікарняній відпустці, не заслуговують на увагу, т.я. дав належну оцінку цій обставині з врахуванням довідки сільської ради та показів свідків.
З урахування зазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду відповідає вимогам закону і зібраним по справі доказам, доводи скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для її задоволення немає.
Керуючись ч.1 п.1 ст.307, 308, ч.1 п.1 ст.314, ст.315, ст. 317 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Золочівського районного суду Львівської області від 12 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: