Справа № 2а-3159/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2009 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Науменко М.А., при секретарі Борщ Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастів справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Фастові про перерахунок пенсії по інвалідності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідом II групи. Він отримує державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, значно меншу, ніж передбачено ст. 50, ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач вважає, що управління Пенсійного фонду України в м.Фастів своїми неправомірними діями порушує вимоги Закону, внаслідок чого порушуються його Конституційні права. У зв"язку з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом і просить визнати дії управління Пенсійного фонду м.Фастова протиправними та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, пославшись на вищевказані обставини.
Представник відповідача позов не визнав, просить відмовити в задоволенні позову та пояснив суду, що УПФ України м.Фастова не вчиняло неправомірних дій відносно призначення, виплати та перерахунку пенсії позивачу, так як відповідач не є суб»єктом правовідносин по розпорядженню бюджетними коштами, які їм не виділені, а тому УПФ України м.Фастова законів не порушувало, виплати пенсії позивачу проводились в межах асигнувань державного бюджету.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом встановлено, що позивач є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи, 1 категорії. Внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивача визнано інвалідом II групи.
Ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 вказаного Закону розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: зокрема по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
УПФ України, визначаючи розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, керувалося ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які були змінені відповідно до п. 28 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», а також Постановами КМУ, не врахувавши ту обставину, що положення п. 28 втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, а виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови КМУ.
Відповідно до ст.22 Конституції України при ухваленні нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається зменшення змісту і об"єму існуючих прав і свобод людини.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином судом встановлено, що відповідач, визначаючи розмір державної та додаткової пенсії позивачу керувався нормами, які відповідно до рішення Конституційного Суду України втратили чинність.
Також слід зазначити, що зі ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що під час визначення розміру державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Тому суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 вказаного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч. 1 ст. 28 застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання державної та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну, здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також ч.3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином слід визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України м.Фастова щодо проведення перерахунку та виплати позивачу державної пенсії відповідно до чинної редакції ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю у розмірі однієї мінімальної зарплати згідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, щодо доплати до пенсії у розмірі 40 % від прожиткового мінімуму, як інваліду війни, згідно ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до чинної редакції ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язати Управління пенсійного фонду України м.Фастова здійснити перерахунок та виплату державної пенсії, як інваліду II групи, в розмірі 8 мінімальних пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеної до 1 категорії, інваліду II групи, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з серпня 2008 року по серпень 2009 рік, за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Керуючись ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50, ч.3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням
Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 6, 9-11, 19, 69, 71, 99, 111-112, 158, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України м.Фастова щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до чинної редакції ст. 50 та ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України м.Фастова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з серпня 2008 року по серпень 2009 рік, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України м.Фастова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з серпня 2008 року по серпень 2009 рік, з врахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та за виключенням сум фактично проведених виплат додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Фастівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції.