Справа №2а-434/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2007 року м. Вінниця
Староміський районний суд м. Вінниці в складі головуючої судді Денишенко Т.О., при секретарі Пащенко К.І., з участю представника відповідача - управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці Байші Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці, в залі судових засідань № 5, в приміщенні суду адміністративну справу № 2а-434/07 за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м Вінниці про перерахунок пенсії.з 01.01.2004 року стягнення різниці недоплачених сум,
ВСТАНОВИВ:
02.07.2007 року до Староміського районного суду м. Вінниці надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії як інваліда війни 1-ї групи з 01.01.2004 року з урахуванням її підвищення на 400 відсотків мінімальної пенсії за віком,;встановленої законодавством України на відповідний період. Позивач просить стягнути на його користь різницю між нарахованою та сплаченою пенсією за вказаний ним в позовній заяві період.
Предметом даного адміністративного позову є перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2004 року, та стягнення "різниці перерахованої пенсії.
Зміст позовних вимог полягає в наступному. Позивач, 28.08.1922 року народження, є інвалідом війни 1-ої групи з 09.04.2001 року. У зв'язку з цим згідно ч. 3 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому, як інваліду війни 1-ої групи, пенсія повинна бути підвищена на 400 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак, всупереч цьому Закону та Конституції України визначене підвищення пенсії в 2004-2007 роках ОСОБА_1 не було нараховано та сплачено.
Представник відповідача Байша Т.А. позов не визнала.
2
В судове засідання позивач чи його представник не з'явилися. Суду надана заява ОСОБА_1, де він просить дану справу розглянути по суті у «його відсутності, оскільки він за станом здоров'я не може приймати участь в судовому засіданні. ОСОБА_1 просить суд його вимоги задоволити в повному обсязі. Згідно норм ст. 128 КАС України суд вважає доцільним і можливим вирішити справу по суті в попередньому судовому засіданні.
Представник управління Пенсійного фонду України у Староміському районі .м. Вінниці Байша Т.А, позов не визнала, заперечила щодо його задоволення. Суду пояснила, що даний позов поданий з порушенням строків, передбачених ст. 99 КАС України, а тому відповідно з ч.І ст. 100 КАС України вона просить відмовити в його задоволенні. Крім цього відповідне підвищення пенсії, розмір якого ОСОБА_1 не оскаржував, йому виплачувалося з 2004 року. Представник відповідача надала до справи письмово викладені заперечення ( а. с. 11-12 ), де зазначається, що за вказаний в позовній заяві період пенсія позивачу виплачувалася відповідно до п. 20 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни,-гарантії їх соціального захисту» та ч.2 п. «є» постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій.та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів». Саме підвищення пенсій проводиться, виходячи з розміру 19,91 гривень, тому розрахунок підвищення пенсії становить 79,64 гривень ( 50%). Вказана постанова Кабінету Міністрів України не визнана в установленому порядку неконституційною, є обов'язковою для виконання всіма місцевими органами Пенсійного фонду України. Вини відповідача у невиплаті сум, про які зазначає ОСОБА_1, немає. Розгляд справ про невідповідність нормативних та законодавчих актів Основному Законові України - Конституції не є компетенцією місцевих судових органів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи № 2а-434/07, проаналізувавши докази, наявні в ній та добуті в ході судового розгляду справи по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Крім дослідження пояснень особи, яка бере участь у справі, судом також досліджена нормативно-правова база, що регулює питання виплати пенсій та її розмірів інвалідам війни і прирівняним до них категорій, оглянута пенсійна справа ОСОБА_1, надана суду представником відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно безтермінового посвідчення НОМЕР_1, виданого 09.04.2001 року, дійсного на всій території України, є інвалідом Великої Вітчизняної війни 1-ї групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни ( а. с. 6 ).
3
Позивачу, як інваліду 1-ї групи Великої Вітчизняної війни, з 01.01. 2004 року згідно з ч. З ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції 01.01.2006 року пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 400 % мінімальної пенсії за віком. Однак з 2004 року позивачу призначена та виплачується пенсія як інваліду війни згідно п. «є» ч.2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок, коштів державного бюджету», тобто, виходячи з розміру 19,91 гривень. Розрахунок підвищення пенсії ОСОБА_1, починаючи з 2004 року становить: 400% від 19,91 грн.=79,64 гривень. Вказана постанова Кабінету Міністрів України зменшує встановлене абз.6 п.27 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» підвищення пенсії інвалідам війни 1-ї групи на 400% мінімальної пенсії за віком ( а. с. 13 ).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні стандарти та
державні соціальні гаранти» до числа основних державних соціальних
гарантій включається мінімальний розмір, крім іншого, пенсії за віком.
Відповідно до ст. 20 цього Закону державні соціальні гарантії є осно
вою для розрахунку видатків на соціальні цілі та формування на їх ос
нові бюджетів усіх рівнів. Розрахунки і обгрунтування до показників
видатків на соціальні цілі у проектах бюджетів здійснюються на підста
ві державних соціальних стандартів, визначених відповідно до цього
Закону. -
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» в частині порушеного позивачем питання не відповідає вимогам ч. З ст. 22 Конституції України, де зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається-звуження змісту та* обсягу існуючих прав і свобод. Скасування, зміна, зупинення підвищення пенсій учасникам війни суперечить вимогам ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни,- гарантії їх соціального захисту», права та пільги для ветеранів війни не можуть бути скасовані без рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади.та органів місцевого самоврядування, що обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними, суперечать ст. 22 Конституції України. Згідно ст. 8 Конституції України, як Основний Закон вона мас найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Оцінюючи зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції, у всіх випадках необхідно застосовувати Конституцію України як акт прямої дії.
4
Пунктом 5 постанови Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» встановлено, що судам під час розгляду справ необхідно піддавати оцінці, нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу, в т.ч. і акти Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, акти органів місцевого самоврядування і ін. на відповідність їх як Конституції-так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Проте суд враховує, що вимоги позивача стосуються періоду, починаючи з 01.01.2004 року по даний час. Суд приймає до уваги посилання представника відповідача на його обов'язок виконувати спеціальні норми щодо порядку проведення перерахунків пенсій, а також те, що своє гіраво на підвищення пенсії ОСОБА_1 міг заявити в строки, встановлені чинним процесуальним законодавством України. Тому вимога представника відповідача про застосування у вирішенні цього спору ст. 99 КАС України, який набрав чинності з 01 вересня 2005 року, є підставною, оскільки поважних причин пропущення строку звернення до суду позивачем не наведено. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено .річний строк. Отже, задоволенню вимог ОСОБА_1 підлягає його позов в частині перерахунку та стягнення недоплаченої пенсії, що підлягала виплаті, починаючи з 02.07.2006 року з відрахуванням сплачених коштів. ,
Керуючись ч.3 ст. 22 Конституції України, ст. 87 Закону України
«Про пенсійне забезпечення», ст. 2, п. 20 ст. 14 Закону України «Про ста
тус ветеранів.війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Пле
нуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосу
вання "Конституції України при здійснені правосуддя», ст.ст. 158-163,
167 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01,2006 року по день набрання постановою суду законної сили як інваліду війни 1-ої групи, підвищивши її на 400% мінімальної пенсії за віком, з врахуванням сплачених сум за відповідний пе-
5
ріод та виплатити йому різницю між нарахованою та сплаченою пенсіями. ,
В решті позовних вимог - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються-до апеляційного суду Вінницької області через Староміський районний суд м. Вінниці.