Справа №22-ц-812 2007р. Головуючий у 1-й інстанції Конєва Л.К.
Категорія 18 Судця-доповідач Данильченко Л. О.
УХВАЛА
24 липня 2007 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Сумської області у складі:
головуючого - Попруга С. В.
суддів - Данильченко Л.О., Кононенко О.Ю.
з участю секретаря судового засідання - Пархоменко А.П.
та осіб, які беруть участь у справі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства Комерційного Банку «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Сумське регіональне управління «Слобожанщина» на ухвалу судді Білопільського районного суду від 04 травня 2007 року про відмову у прийнятті заяви Відкритого акціонерного товариства Комерційного банку «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Сумське регіональне управління «Слобожанщина» про видачу судового наказу про стягнення з Костюченко Миколи Петровича 70 519 грн. 64 коп.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду Данильченко Л.О., пояснення представника ВАТ КБ «Надра» ОСОБА_1 , який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення на ці доводи ОСОБА_2, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою судді Білопільського районного суду від 04 травня 2007 року відмовлено у прийнятті заяви ВАТ КБ «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Сумське регіональне управління «Слобожанщина» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_2 70 519 грн. 64 коп. в зв'язку з тим, що аналогічна позовна заява знаходиться на розгляді господарського суду, і що із заяви вбачається спір про право.
В апеляційній скарзі ВАТ КБ «Надра» просить скасувати ухвалу судді, посилаючись на порушення суддею норм процесуального права.
Апелянт зазначає, що обов'язки ОСОБА_2 по здійсненню платежів, про стягнення яких було зазначено у заяві про видачу судового наказу, були визначені у правочинах, які укладені в письмовій формі, а саме: у кредитному договорі та договорі поруки. При цьому у заяві про видачу судового наказу було пред'явлено лише безспірну заборгованість. Інші вимоги, які договором не передбачені, банком не пред'являлись.
Крім того, апелянт зазначає, що в господарському суді на розгляді знаходиться позовна заява про стягнення заборгованості по кредитному
2
договору до Позивальника ТОВ «Рижівка», а до поручителя ОСОБА_2 відповідні вимоги заявлені не були.
Дослідивши матеріали, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді - скасуванню з направленням матеріалів до суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 ЦПК України, судовий наказ є особливою формою судового рішення про стягнення з боржника грошових коштів або витребування майна за заявою особи, якій належить право такої вимоги.
Перелік вимог, за якими може бути видано судовий наказ, наведено у ст. 96 НІЖ України, а саме: вимоги, що ґрунтуються на правочині, вчиненому у письмовій формі, вимоги про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати, вимоги про компенсацію витрат на проведення розшуку відповідача, боржника, дитини або транспортних засобів боржника, а також - в інших випадках, встановлених законом.
Підстави для відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу вказані у ст. 100 ЦПК України.
Зокрема, суддя відмовляє у прийнятті заяви про видачу судового наказу, якщо заявлено вимогу, не передбачену ст. 96 ЦПК України, а також - якщо із зави і поданих документів вбачається спір про право.
Відмовляючи ВАТ КБ «Надра» у прийнятті заяви про видачу судового наказу, суддя виходив з того, що Із заяви ВАТ КБ «Надра» вбачається, що є спір про право, а тому у прийнятті заяви про видачу судового наказу слід відмовити.
Крім того, суддею в ухвалі зазначено, що аналогічна заява знаходиться на розгляді і у господарському суді.
В той же час в засіданні апеляційної інстанції встановлено, що безпосередньо до ОСОБА_2 позов в господарському суді не заявлено.
Колегія суддів вважає, що в даному випадку відсутні підстави для відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу, спору про право теж немає, а заявник ставить питання про стягнення з боржника грошових сум по договору поруки від 28 грудня 2005 року, по кредитному договору від цього ж числа, згідно якого ТОВ «Рижівка» отримало кредит у сумі 70 000 грн. Строк повернення кредиту по договору закінчився, але тіло кредиту та інші суми не були погашені.
Тобто вимоги ВАТ КБ «Надра» ґрунтуються на правочинах, вчинених у письмовій формі, не виходять за рамки вищезазначених договорів.
Керуючись ст. 307 ч.2 п.4, ст. 312 ч. 1 п.3, 313-315 ЦПК України, колегія суддів:
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Комерційного Банку «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Сумське регіональне управління «Слобожанщина» задовольнити.
Ухвалу судді Білопільського районного суду від 04 травня 2007 року -скасувати, а матеріали надіслати до суду першої інстанції для вирішення питання по суті.
Ухвала набрала законної сили, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.