Судове рішення #18118505

Справа № 2-а-2030/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М              У К Р А Ї Н И

21 вересня 2011 року Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

                    головуючого                              - судді Шевченка В.В.

                    при секретарі                     - Ратушної Л.А.

                    за участю позивача                    - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Совєтський Совєтського району Автономної Республіки Крим справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим про зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі АР Крим про зобов’язання провести перерахунок пенсії із розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік у розмірі 1650 гривень 75 копійок. Позовні вимоги вмотивовані тим, що при здійснені перерахунку відповідачем був застосований показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік, тоді як відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI повинен був застосовуватися показник за рік, який передував року перерахунку пенсії. Також зазначає, що під час перерахунку його пенсії повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати за 2010 рік. За таких обставин позивач вважає, що відповідачем порушені його права щодо правильного здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, у зв’язку з чим на його думку є підстави для задоволення заявленого ним позову.

Позивач – ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. При цьому також пояснив, що не знав про те, що йому неправильно був зроблений перерахунок його пенсії. Про порушення свого права він дізнався тільки у червні 2011 року з листа Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі, в якому було зазначено, що перерахунок пенсії йому був зроблений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Після цього він звернулася до суду.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі АР Крим у судове засідання не з’явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, при цьому надав на адресу суду заперечення проти адміністративного позову, в яких просив провести судове засідання за його відсутності. Крім того, з заперечень вбачається, що він позовні вимоги не визнає у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року редакція ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається позивач, була визнана неконституційною. Крім того, згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України 20/0/18-09/039 від 11 березня 2009 року перерахунок пенсій згідно підп. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року №530 провадиться з урахуванням показників 2007 року. Також, відповідач зазначає, що позивачем пропущений шестимісячний строк, передбачений для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є працюючим пенсіонером, що підтверджується довідкою №205/12-10, виданою 21 червня 2011 року Совєтським управлінням водного господарства (а.с.9).

При цьому, як вбачається з листа відповідача №6049/08-25 від 09 червня 2011 року позивачу за його заявою з 01 листопада 2010 року був зроблений перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні за 2007 рік (а.с.7).

          Базовим законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09 липня 2003, який набрав  чинності з 01 січня 2004 року. Згідно статті 42 зазначеного Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

          Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України» були внесені зміни до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, відповідно до яких у випадку, якщо береться заробітна плата за періоди страхового стажу, визначені в частині першої статті 40 Закону, застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

          Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 вказані зміни визнані неконституційними.

При цьому відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

- Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

- Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів;

- Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

- К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

          Судом встановлено, що позивач після призначення пенсії продовжував працювати, отже має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.       

          Пунктом 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

          Аналізуючи діюче законодавство, суд виходить з того, що Постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та Постанова Правління Пенсійного фонду України “Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії” від 01 лютого 2008 року №4-4 врегулювали ті питання, які не врегульовані Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і які Закон відніс до компетенції Кабінету Міністрів України.

          При застосуванні положень Кабінету Міністрів України №530 суд враховує, що частина друга статті 42 Закону №1058-VI кореспондується з частиною четвертою цієї статті та частиною першою статті 40 цього Закону.

          Враховуючи наведене, суд доходе висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.

          Разом з цим, суд не може погодитися з вимогою позивача про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії у 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року, якщо застрахована особа після призначення пенсії у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати перерахунок провадиться з врахуванням стажу не менш 24 місячного страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі з врахуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка у відповідності до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Таким чином, враховуючи, що позивач набув 24 місячний страховий стаж у 2010 році та звертався за перерахунком пенсії в жовтні 2010 року під час перерахунку його пенсії повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2009 рік.

          Разом з цим, суд вважає, що прийняте відповідачем рішення про застосування при перерахунку пенсії в 2010 році у відповідності з ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 гривень) є необґрунтованим та таким, що не відповідає соціальному значенню перерахунку пенсії з метою її збільшення у зв'язку із збільшенням заробітної плати.

          Відповідно до письмових заперечень Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі АР Крим № 7219/08-25 від 03 серпня 2011 року позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 25 жовтня 2010 року, який відповідачем зроблений з 01 листопада 2010 року з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Підпунктом 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться виключно за бажанням працюючого пенсіонера (а.с. 13).

          Доводи відповідача про те, що редакція ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається позивач, була визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року і у зв’язку з цим перерахунок пенсії зроблений з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік суд не приймає до уваги виходячи з наступного. Відповідно до статті 73 Закону України “Про Конституційний Суд України” в разі, якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, стаття 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09 липня 2003 року діє в попередній редакції з 22 травня 2008 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на Лист Міністерства праці та соціальної політики України №20/0/18-09/039 від 11 березня 2009, оскільки він не може бути підставою для обмеження прав позивача.

          Крім того, відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          Так, частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Відповідач не надав суду жодного доказу, що позивач не мав права на перерахунок пенсії у 2010 році, не мав на час проведення перерахунку два роки страхового стажу, чи перерахунок пенсії якого проводився менш ніж два роки до спірного перерахунку.

Оцінюючи доводи представника відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд враховує, що позивач дізнався про порушення свого права тільки у червні 2011 року, а саме з листа відповідача №6049/08-25 від 09 червня 2011 року (а.с.7), після чого він 14 липня 2011 року звернувся з відповідним позовом до суду. Доводи позивача про те, що він дізнався про порушення свого права саме у червні 2011 року нічим не спростовуються і у суду немає підстав для того, щоб ставити ці доводи під сумнів.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України строк звернення особи до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Таким чином, враховуючи, що позивач дізнався про порушення свого права тільки в червні 2011 року і суду не надано доказів про те, що він повинен був дізнатися про це раніше, суд доходе висновку, що він звернувся до суду в межах встановленого ст.99 КАС України шестимісячного строку. Доводи представника відповідача про те, що позивач після перерахунку пенсії почав отримувати пенсію у новому розмірі і таким чином на його думку повинен був дізнатися про порушення свого права, суд вважає неспроможними виходячи з того, що позивач після здійснення перерахунку пенсії почав отримувати пенсію у більшому розмірі, тому не міг знати, що його право порушене.

При цьому, суд відповідно до ч. 2 ст. 11 та ч.2 ст.162 КАС України, виходячи за межі позовних вимог з метою повного захисту прав позивача, приходить до висновку про необхідність визнання дій відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік протиправними.

Крім того, суд вважає, що вимога позивача щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії тільки виходячи із показника середньої заробітної плати у галузях економіки в Україні за 2009 рік не зможе повною мірою захистити права та інтереси позивача, тому виходячи відповідно до ч. 2 ст. 11, ч. 2 ст. 162 КАС України за межі заявлених вимог, суд вважає за необхідне також зобов’язати відповідача сплатити позивачу різницю у пенсіях, яка виникне після проведення перерахунку.

На думку суду саме таке рішення у справі буде гарантувати дотримання і захист прав та інтересів позивача, а також цілком відповідати завданню адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по справі, згідно з положеннями ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 3 гривні 40 копійок у рахунок витрат по сплаті судового збору.

Повний текст постанови складений відповідно до вимог ст. 160 КАС України 23 вересня 2011 року.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 71, 94, 160 – 163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік у сумі 1197 гривень 97 копійок протиправними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 01 листопада 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у галузях економіки в Україні за 2009 рік у розмірі 1650 (одна тисяча шістсот п’ятдесят) гривень 43 копійки та сплатити ОСОБА_1 різницю у пенсіях, яка виникне після проведення перерахунку.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок у рахунок витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим у десятиденний строк з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя:                                                           В.В.Шевченко

  • Номер: 2-а/2303/830/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2030/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Шевченко В.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.04.2011
  • Дата етапу: 22.05.2012
  • Номер: 2-а/1506/6364/11
  • Опис: Про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2030/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Шевченко В.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.10.2011
  • Дата етапу: 15.11.2011
  • Номер: 2-а/2522/1383/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2030/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Шевченко В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.08.2011
  • Дата етапу: 27.09.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2030/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Шевченко В.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2011
  • Дата етапу: 11.03.2011
  • Номер: 2-а/1375/11
  • Опис: Про перерахунок надбавки до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2030/11
  • Суд: Барський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Шевченко В.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.03.2011
  • Дата етапу: 31.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація