Судове рішення #18106051

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 25 серпня 2011 року                                                  Справа № 04/5026/1503/2011


Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Гури І.І., при секретарі –Дяченко Т.В., за участю представника: позивача –ОСОБА_1 за довіреністю,  розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом комунального підприємства теплових мереж  "Черкаситеплокомуненерго",  м. Черкаси  до  Черкаської обласної організації  національної спілки архітекторів України, м. Черкаси про стягнення 29020,27 грн.-

                                          ВСТАНОВИВ :

Комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" звернулося до господарського суду Черкаської області  з позовом  до  Черкаської обласної організації  національної спілки архітекторів України про стягнення 29020,27 грн., у тому числі: 14161,18 грн.  основного боргу,  14161,18 грн. пені, 542,61 грн. інфляційних, 155,30 грн. три проценти річних.

          Позовні вимоги мотивовані тим, що 27 грудня 2006 року сторони уклали

договір  № 39 про постачання теплової енергії, на виконання умов якого позивач поставив відповідачу теплову енергію, однак відповідач в порушення умов договору за спожиту теплову енергію не розрахувався.

Представник позивача в судовому засіданні подав доповнення до позовної заяви в якому відповідно до ст. 44 ГПК України  просить стягнути з відповідача 57,80 грн. витрат  за отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців щодо відповідача.

Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, у судове засідання не з'явився, представника не направив, хоча був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Неподання письмового відзиву на позовну заяву, нез'явлення відповідача та його представника у судове засідання, не перешкоджає вирішенню спору. На підставі ст.75 ГПК України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити повністю.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.

27 грудня  2006 року комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" (постачальник за договором, позивач у справі) та Черкаська обласна організація  національної спілки архітекторів України

(споживач за договором, відповідач у справі) уклали договір  № 39 про постачання теплової енергії (далі - Договір), за умовами якого позивач відпускає теплову енергію на потреби опалення, пар, гарячу воду (далі - теплову енергію) відповідачу, який зобов'язаний оплатити прийняту теплову енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (п. 1.1. Договору).

Договір містить, зокрема, такі умови:

- постачальник зобов'язується відпустити споживачеві теплову енергію (опалення, підігріву води, вентиляції, пару) на потреби приміщення Будинку архітектора за адресою: вул. Хрещатик, 200, яке належить Національній спілці архітекторів України на підставі свідоцтва про право власності від 11 червня 2001р. та наказу ФМД України від 29 травня № 921. Будівельний об’єм - 3070 м3. Площа приведена –841,68 м2. Розрахунок приведеної в додатку №4. Об’єм спожитої гарячої води в місяць 5,25 м3. Розрахунок об’єму споживання гарячої води 25 ос. Х 0,21 м3. Джерело теплопостачання –дільниця №1. Адреса: вул. Дашковича, 62  (п. 1.2. );

- споживач теплової енергії зобов'язується письмово сповіщати постачальника про зміну власного найменування, власника, організаційно-правової форми, місцезнаходження, юридичної адреси, банківських реквізитів, а також про зміну користувачів приміщень та теплових мереж Споживача, опалювальної площі або об'єму споживання теплової енергії не пізніше 5 календарних днів з моменту настання зазначених подій (п. 3.2.5);

- облік споживання теплової енергії проводиться по приладу обліку (п. 5.1.);

- розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, затверджених рішенням органів виконавчої влади. Ціни, що вказані в договорі, можуть змінюватись відповідно до рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування. В разі зміни тарифів, нові тарифи є обов'язковими для сторін з моменту введення їх у дію (п. 6.1.);

- розрахунок за спожиту теплову енергію здійснюється у відповідності з вимогами п. 7 ст. 276 ГК України, а саме: у формі попередньої оплати шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника. У разі встановлення засобів обліку теплової енергії, оплата за перший місяць проводиться із розрахунку діючого тарифу за 1 м2 приведеної опалювальної площі приміщення. Споживач зобов'язаний самостійно провести до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим перерахунок за фактично спожиті послуги і повідомити про це постачальника (п. 6.2.);

- розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 6.3.);

- за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно з ПДВ а) 5,41 грн. за 1 кв.м приведеної площі на протязі опалювального сезону, б) 9,00 за підігрів 1 м3  води на протязі року в) 220,00 грн. за 1 Гкал теплової енергії (Тарифи надано згідно рішення Черкаської міської ради  «Про затвердження та погодження тарифів на послуги теплопостачання»за № 1127 від 14.08.2006р. ( п. 6.4.);

- в разі ненадання постачальнику довідки про фактично спожиту теплову енергію за розрахунковий період  (п. 6.2.), несвоєчасної повірки приладів обліку опалення та гарячого водопостачання, виходу їх з ладу, постачальник здійснює нарахування за спожиту теплову енергію згідно проектного теплового навантаження на потреби опалення, гарячого водопостачання та вентиляції (п. 6.5.);

- за порушення строків виконання грошового зобов'язання, передбачених п. 6.2. Договору, споживач сплачує пеню  в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу ( п. 7.2.3.);

- цей договір набуває чинності із дня 01.01.2007 року та діє до 31.01.2007 року (п. 10.1.);

- договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (п. 10.2.).

На виконання умов Договору позивач у період з січня 2011 року по березень 2011 року відпустив відповідачу теплової енергії на загальну суму 14493,26 грн., що підтверджується Актом від 30 грудня 2010 року, звітами про добові параметри теплопостачання з 29.12.10р. –26.01.11р., за 27.01.11р. –24.02.11р., за 25.02.11р.- 29.03.11р.

          Відповідач в порушення умов договору за прийняту теплову енергію розрахувався лише частково, а саме 18 травня 2011 року на суму 332,08 грн., що підтверджується випискою банку по рахунку позивача, внаслідок чого станом на 10 липня 2011 року утворився борг за спожиту теплову енергію за період з січня 2011 року по березень 2011 року в сумі 14161,18 грн.

          22 березня 2011 року за вих. № 11/591 позивач направив відповідачу претензію, у якій пропонував відповідачу в 20-денний термін розглянути її та погасити заборгованість. Дана претензія отримана уповноваженою особою відповідача 25 березня 2011 року відповідач відповідь на претензію не надав, суму боргу на час розгляду справи не погасив.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.

Відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання, до яких відносяться сторони спірних правовідносин, регулюються спеціальним Законом України "Про теплопостачання"  від 2 червня 2005 року № 2633-IV (далі –ЗУ "Про теплопостачання") та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 3 статті 24 ЗУ "Про теплопостачання" основними обов'язками споживача теплової енергії є, у тому числі, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.

          Відповідно до ч. 5, 6 ст. 25 ЗУ "Про теплопостачання" у разі несвоєчасної сплати платежів за споживання теплової енергії споживач сплачує пеню за встановленими законодавством або договором розмірами. У разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

У ч. 1 ст. 275 ГК України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

          Відповідно до ч. 6, 7 ст. 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.  Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.

          Згідно  зі статтями  193, 202 Господарського кодексу України зобов’язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства;  одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом; зобов’язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

           Статтею 193 ГК України передбачено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У п. 6.2. Договору, сторони встановили, що споживач зобов'язаний самостійно провести до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим перерахунок за фактично спожиті послуги і повідомити про це постачальника.

Отже, з урахуванням п. 6.2. Договору відповідач повинен був оплатити

вартість спожитої теплової енергії до 10 лютого 2011 року за спожиту теплову енергію в січні 2011 року, до 10 березня 2011 року за спожиту теплову енергію в лютому 2011 року, до 10 квітня 2011 року за спожиту теплову енергію в березні 2011 року.

В порушення умов Договору та зазначених норм ЗУ "Про теплопостачання", Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України відповідач порушив свої зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати вартості спожитої теплової енергії.

Враховуючи викладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача вимагати стягнення з відповідача 14161,18 грн. боргу з оплати за одержану теплову енергію у період з січня 2011 року по березень 2011 року.

Позивачем заявлено також вимогу про стягнення з відповідача 5074,08 грн. пені за період з 10 лютого 2011 року по 10 липня 2011 року  в розмірі 100 відсотків загальної суми боргу.

Відповідно до  п. 7.2.3. Договору за порушення строків виконання грошового зобов'язання, передбачених п. 6.2. Договору, споживач сплачує пеню  в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.

 Так, відповідно до ст. 1 Закону України “Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій” від 20 травня 1999 року N 686-XIV встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги сплачують пеню в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає правомірним нарахування позивачем пені в розмірі 1 відсотка від суми простроченого платежу за кожен день прострочення та обмеження її позивачем 100 відсотками загальної суми боргу. Отже, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 14161,18 грн. пені за період з 10 лютого 2011 року по 10 липня 2011 року.

 Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем відповідно до ст. 625 ЦК України нараховано інфляційних за період з 10.12.2009 року по 30.06.2011 року в сумі 374,64 грн. Судом перевірений розрахунок інфляційних, він є вірним.

Позивачем відповідно до ст. 625 ЦК України нараховано три проценти річних в сумі 155,30 грн. за період з 10 лютого 2011 року по 10 липня 2011 року. Судом перевірений розрахунок позивача трьох процентів річних, він є вірним.

З огляду на наведені норми законодавства та докази, наявні у справі, суд  

вважає доведеним право позивача вимагати стягнення з відповідача 14161,18 грн. основного боргу,  542,61грн. пені, 542,61 грн. інфляційних, 155,30 грн. три проценти річних.

Вимога представника позивача про стягнення з відповідача на підставі ст. 44 ГПК України 57,80 грн. витрат пов’язаних з отриманням витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців щодо відповідача підлягає до задоволення.

          Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені  останнім при поданні позову, а саме: 290,20 грн. витрат на оплату державного мита та 236,00 грн. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, 57,80 грн. витрат пов’язаних з отриманням витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців щодо відповідача, а всього: 584, 00 грн.

          Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 584 грн.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Черкаської обласної національної спілки архітекторів України, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 200, код 00185732 на користь комунального підприємства теплових мереж  "Черкаситеплокомуненерго",  м. Черкаси, вул. О. Дашковича, 62, ідентифікаційний код 02082522 –14161,18 грн.  основного боргу,  14161,18 грн. пені, 542,61 грн. інфляційних, 155,30 грн. три проценти річних та 584 грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.   

          

СУДДЯ                                                                                І.І. Гура

          








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація