Справа №22-812 Головуючий у 1 ін ст. Чорноус Л.І.
Доповідач - Собіна І.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2007 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:
Головуючого судді Собіни І.М.
Суддів Мельника Ю.М. , Хилевича С. В.
При секретарі судового засідання Сеньків Т.Б.
З участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за апеляційними скаргами голови житлово-будівельного кооперативу "Надія" та третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог - ОСОБА_1 на рішення Гощанського районного суду від 24 травня 2007 року в справі за позовом ОСОБА_2 до житлово-будівельного кооперативу "Надія", третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог - ОСОБА_1 про скасування рішення про виключення із членів кооперативу та усунення перешкод у користуванні квартирою,
встановила:
Рішенням Гощанського районного суду від 24 травня 2007 року позов ОСОБА_2 задоволено.
Рішення зборів членів житлово-будівельного кооперативу (далі ЖБК) Надія" від 22 жовтня 2006 року в частині виключення ОСОБА_2 з членів кооперативу "Надія" скасовано.
Керівництво житлово-будівельного кооперативу "Надія" зобов'язано не чинити перешкоди ОСОБА_2 в облаштуванні квартири № 3 та доступі до неї, в двадцятичотирьохквартирному будинку в АДРЕСА_1.
У поданій апеляційній скарзі голова кооперативу "Надія" вказує на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Висновок суду про те, що в Статуті кооперативу станом на 22 жовтня 2006 року не було передбачено такої підстави для виключення з членів кооперативу, як несвоєчасна сплата пайових внесків, є безпідставним оскільки відповідно до ст. 147 ч. 1 ЖК передбачено, що члена ЖБК може бути виключено з кооперативу у випадках несплати пайового внеску.
Суд дав неправильну оцінку матеріалам справи та обставинам, які були встановлені в судовому засіданні.
Окрім того, не дав ніякої оцінки пункту 36 Статуту кооперативу, в якому передбачено, що член кооперативу може бути виключений з кооперативу у випадках систематичного невиконання обов'язків, встановлених загальними зборами членів кооперативу.
Порядок сплати поточних платежів членами кооперативу встановлений рішенням членів кооперативу, протокол № 2 від 17 квітня 2005 року. Позивачка допустила систематичне невиконання обов'язків члена кооперативу по сплаті пайових внесків за період з травня 2005 року по жовтень 2006 року.
22 жовтня 2006 року відбулися саме загальні збори членів ЖБК, що підтверджується кількістю осіб, які прийняли в них участь - 22 із загальної чисельності - 24.
Посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи просив оскаржуване рішення суду скасувати і ухвалити у справі нове рішення про відмову ОСОБА_2 в позові.
У поданій апеляційній скарзі - третя особа ОСОБА_1 також вказує на незаконність рішення суду, через порушення норм матеріального та процесуального права.
Після виключення ОСОБА_2 з членів ЖБК, вона подала заяву про вступ у члени кооперативу і 26 листопада 2006 року її заява була задоволена.
З того часу вона уклала з кооперативом договір на завершення будівельно-монтажних робіт і вклала в завершення будівництва квартири № 3 значні кошти близько 10 тис. гривень.
Вважає, що ОСОБА_2 було виключено з членів кооперативу законно.
Просила рішення суду першої інстанції скасувати.
В судовому засіданні особи, які подали апеляційній скарги підтримали їх і дали пояснення в межах їхніх доводів.
Заперечуючи проти апеляційних скарг ОСОБА_2 посилалась на законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції і просила залишити його без змін.
Колегія суддів, заслухавши доводи та заперечення сторін в межах поданих апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи прийшла до висновку про відхилення апеляційних скарг з таких підстав.
Відповідно до п. 6 ст. 147 ЖК України члена житлово-будівельного кооперативу може бути виключено з кооперативу у випадку: несплати пайового внеску.
В судовому засіданні було встановлено, що з квітня 2002 року позивачка ОСОБА_2 була членом ЖБК "Надія".
Рішенням зборів членів кооперативу від 22 жовтня 2006 року ОСОБА_2 за невиконання вимог ЖБК по завершенню будівельно-монтажних робіт до встановленого терміну, за несвоєчасну сплату пайових внесків було виключено з членів кооперативу "Надія".
Систематична несплата пайових внесків може бути підставою для виключення з кооперативу тільки у випадку, якщо це відбувається без поважних причин. При винесенні рішення про виключення із членів кооперативу приймається до уваги розмір заборгованості, що утворилась, а також її погашення до моменту розгляду справи в суді.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка допускала несвоєчасну сплату пайових внесків і не в повній сумі, що мало місце і з іншими членами кооперативу. Станом на 12 жовтня 2006 року заборгованість по пайових внесках складала 1650 гривень, і зазначена сума на думку суду, не позбавляла можливості ЖБК на проведення будівельних робіт.
Судом встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що до засідання 22 жовтня 2006 року про виключення позивачки з членів ЖБК, а саме 19 жовтня 2006 року вона погасила заборгованість внісши на рахунок кооперативу 1800 гривень (а.с. 67).
Таким чином, на час розгляду на зборах кооперативу питання про виключення ОСОБА_2 з членів кооперативу, підстав передбачених п. 6 ст. 147 ЖК та п. 36 Статуту ЖБК "Надія" -"несплата пайових внесків" не було.
Доводи апеляційної скарги про ухилення ОСОБА_2 від укладення договору на виконання будівельно-монтажних робіт, не може бути підставою для задоволення апеляційної скарги оскільки, Житловий Кодекс України та Статут ЖБК "Надія" не передбачають такої підстави для виключення з членів кооперативу.
Враховуючи наведене, колегія суддів, визнає, що рішення суду першої інстанції постановлено з дотримання норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не знаходить.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційні скарги голови житлово-будівельного кооперативу "Надія" та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Гощанського районного суду від 24 травня 2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Особи, які брали участь у справі мають право оскаржити ухвалу апеляційної інстанції і рішення місцевого суду до Верховного Суду України протягом двох місяців починаючи з дня набрання законної сили цією ухвалою, з подачею касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.