Судове рішення #18077582

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 22 вересня 2011 року                                                         Справа № 2а/2370/7259/2011

22.09.11


12 год. 15 хв.                                                                                

Черкаський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді –Чубар Т.М.,

секретар –Кузнецов В.С.,

за участю представника позивача управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області ОСОБА_1 –за довіреністю № 4440/07 від 05.08.2011р.,

представника відповідача підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області та третьої особи головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 ОСОБА_5. –за довіреністю № 268/04-01 від 09.02.2011р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області до підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області, в якому просить визнати дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 по винесенню постанови про накладення штрафу від 06.09.2011р. неправомірними, а також скасувати постанову про накладення штрафу від 06.09.2011р. в розмірі 680 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що згідно рішення місцевого суду період проведення перерахунку пенсії неоднозначний та потребує уточнення у зв’язку з чим управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області на адресу Звенигородського районного суду Черкаської області подано заяву про роз’яснення судового рішення, однак не зважаючи на повідомлення державного виконавця про означені обставини останній не скористався наданим йому правом зупинення виконавчого провадження наклавши на управління штраф в розмірі 680 грн.

Представник відповідача та третьої особи проти заявленого позивачем адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що позивачем не виконано вимоги постанови про відкриття виконавчого провадження в повному обсязі, а саме не здійснено перерахунок пенсії на дату звернення до виконавчої служби –21 травня 2011 року, що свідчить про невиконання рішення суду, та, як наслідок, відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження»№ 606-XIV від 21.04.1999р. (далі –по тексту Закон).

Відповідно до статті 1 Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) –це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу»№ 202/98-ВР від 24.03.1998р. примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів (управлінь) державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.

Відкривається виконавче провадження державним виконавцем на підставі виконавчого документа, як то виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; судові накази; виконавчі написи нотаріусів тощо (стаття 17 Закону).

Судом встановлено, що 21.05.2011р. Звенигородським районним судом Черкаської області за результатами розгляду справи за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та перерахунку і виплаті їй управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»видано наказ у справі № 2-300/2010р., згідно якого суд постановив –зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_4 пенсію по другій групі інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком як інваліду другої групи захворювання, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, щомісячно, починаючи з 11 травня 2010 року з врахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

22 червня 2011 року підрозділом примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області винесено постанову серії ВП № 27235325 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2-300/2010р., виданого 21.05.2011р. Звенигородським районним судом Черкаської області, про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_4 пенсію по другій групі інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком як інваліду другої групи захворювання, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, щомісячно, починаючи з 11 травня 2010 року з врахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Листом № 5025/-07 від 02.09.2011р. управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області розглянувши постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.06.2011р. повідомило, що 24.06.2011р. було проведено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_4 по другій групі інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком як інваліду другої групи захворювання, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, щомісячно, починаючи з 11 травня 2010 року з врахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Оскільки в мотивувальній частині рішення Звенигородського районного суду Черкаської області від 01.12.2010р. по справі № 2-300/2010р. зазначено, що «необхідно відмовити у задоволенні позову в частині зобов’язання відповідача в проведенні подальшого перерахунку пенсії у разі підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки відповідно до ч. 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб’єктів, при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов’язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивачки в майбутньому», управлінням було виконано вимоги виконавчого листа № 2-300/2010р. за період з 11.05.2010р. по 01.12.2010р.; виплати, які належать гр. ОСОБА_4 включено у виплатні пенсійні відомості на зарахування пенсії за липень 2011 року. До означеного листа позивачем було доданок копію протоколу про перерахунок від 24.06.2011р. З урахуванням вищевикладеного управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області просило закінчити виконавче провадження.

Постановою підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області серії ВП № 27235325 від 06.09.2011р. за невиконання рішення суду накладено на боржника –управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області штраф у розмірі 680 грн.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 75 Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого ч. 2 статті 25 Закону для самостійного виконання рішення. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Так, згідно статті 89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника –фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб –від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника –юридичну особу –від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Специфікою виконання рішень у немайнових спорах, на відміну від рішень про стягнення коштів, є те, що дії, обов’язок щодо вчинення яких визначений у рішенні суду, як то зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, мають бути вчинені особисто боржником. При цьому єдиним можливим документом, що має підтвердити виконання рішення суду у немайновому спорі, може виступати лише особисте підтвердження боржником виконання присудженого згідно рішення суду обов’язку.

Як зазначалось вище, позивачем за результатами постанови про відкриття виконавчого провадження повідомлено підрозділ примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області про виконання рішення суду за період з 11.05.2010р. по 01.12.2010р., тобто по дату звернення гр. ОСОБА_4 до суду. На підтвердження здійснення даних виплат представником позивача до матеріалів справи долучено індивідуальний перерахунок пенсії гр. ОСОБА_4 від 24.06.2011р.

Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що починаючи з 02.12.2010р., тобто з дати звернення гр. ОСОБА_4 до суду, управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області з огляду на відсутність, як зазначено в мотивувальній частині рішення, факту порушення пенсійних прав позивачки в майбутньому, не мало законних повноважень щодо здійснення відповідних виплат.

Саме через невизначеність періоду проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_4 07.09.2011р., до отримання оскаржуваної в судовому порядку постанови про накладення штрафу (09.09.2011р.), управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області звернулось до Звенигородського районного суду Черкаської області з заявою про роз’яснення рішення від 01.12.2010р. у справі № 2-300/2010р.

Разом з тим, головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 обставин, за яких рішення суду не виконано не врахував, як і не врахував той факт, що за період до 01.12.2010р. гр. ОСОБА_4 здійснено перерахунок та виплату присудженої згідно рішення Звенигородського районного суду Черкаської області від 01.12.2010р. пенсії.

Оскільки, по-перше, позивачем рішення суду по дату звернення гр. ОСОБА_4 до Звенигородського районного суду Черкаської області виконано, а, по-друге, про трактування державним виконавцем резолютивної частини рішення таким чином, що перерахунку підлягають також виплати після звернення з позовом до суду, управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області було повідомлено лише після винесення оскаржуваної в судовому порядку постанови про накладення штрафу, адже державний виконавець жодних процесуальних документів, в яких би зазначалось про необхідність виконання рішення суду за період з дня винесення рішення до дати звернення виконавчого листа до виконання, позивачу не надсилав, суд вважає причини, з яких позивач не мав можливості виконати рішення суду в повному обсязі поважними, а, отже, такими, що виключають накладення штрафу за невиконання рішення суду згідно статті 89 Закону.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 по винесенню постанови про накладення штрафу від 06.09.2011р. неправомірними.

Скасувати постанову підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області про накладення штрафу від 06.09.2011р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя                                                                                                          Т.М. Чубар


Повний текст постанови виготовлений 26 вересня 2011 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація