Судове рішення #18075639

      

Апеляційний суд Рівненської області

______________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2011 року                                                                                           м. Рівне

      

           Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Апеляційного суду Рівненської області   у складі

                                                                  головуючого судді    Коробова О.К.,

                                                                                        суддів   Квятковського А.С.,

                                                                                                      Гладкого С.В.,

                                                         з участю прокурора   Мартинюка В.П.,

                                                                       обвинуваченого    ОСОБА_2,

                                                                                 захисника    ОСОБА_3,

                                                  

розглянула у відкритому  судовому  засіданні апеляцію адвоката ОСОБА_4 (захисника обвинуваченого ОСОБА_2)   на постанову Рівненського міського суду від 16 вересня 2011 року.

          Указаною постановою щодо обвинуваченого ОСОБА_2 обраний запобіжний захід –взяття під вартою.

          Як зазначено в постанові суду, головний державний податковий інспектор Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції ОСОБА_2 підозрюється  у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 368 КК України, —в  одержанні хабара від ОСОБА_5 у сумі 1000 грн. за видачу довідки.

          

У засіданні апеляційного суду прокурор та  слідчий повідомили, що ОСОБА_2 пред’явлено обвинувачення за ч. 3 ст. 368 КК України.

          

Обираючи запобіжний захід у виді взяття під варту суд у постанові від 16 вересня 2011 року обґрунтував своє рішення  твердженням про достатність підстав вважати, що більш м’які запобіжні заходи не зможуть забезпечити належної поведінки обвинуваченого ОСОБА_2, а перебуваючи на волі він може ухилятись від слідства і суду, перешкоджатиме встановленню істини по справі впливатиме на свідків, продовжуватиме злочинну діяльність. На чому ґрунтується таке переконання суд в своїй постанові не зазначив.

В апеляції захисник указану постанову суду просить скасувати і обрати ОСОБА_2 запобіжний захід у виді підписки про невиїзд. При цьому захисник стверджує, що суд не взяв до уваги  щире каяття  ОСОБА_2 і визнання ним вини  в отриманні хабара, не врахував дані про особу обвинуваченого, який не притягувався ні до кримінальної, ні до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується має сім’ю, виховує малолітнього сина ( 2-хроків). Підстав для застосування найбільш суворого запобіжного заходу, на думку захисника, в суді не встановлено.

В судовому засіданні ОСОБА_2. заявив, що щиро кається  у вчиненому, повністю визнає свою вину у вчиненні дій, в який обвинувачується,  сприяє досудовому слідству, від досудового слідства не ухилявся, просить врахувати, що на його утриманні є дружина і дитина.

Захисник в суді наголосив на тому, що взяття під варту не може застосовуватись лише з  погляду на тяжкість злочину в якому обвинувачується особа.  Але ніяких інших доводів для взяття під варту ні слідчий, ні прокурори не наводили.

За поясненнями слідчого Самардака В.В., в провадженні якого зараз перебуває справа,      слідчим шляхом ніяких даних про наявність ризику ухилення обвинуваченого від досудового слідства та суду та  ризику перешкоджання з’ясуванню істини по справі під час перебування ОСОБА_2 не в слідчому ізоляторі не встановлено.

Прокурор  Мартинюк В.П. пояснив, що   прохання про застосування найбільш суворого запобіжного заходу   ґрунтується лише на тяжкості злочину, в якому обвинувачується ОСОБА_2, а інших доводів для  обґрунтування необхідності взяття під варту обвинуваченого він навести не може.

Заслухавши  суддю-доповідача, прохання обвинуваченого та його захисника про задоволення апеляції і обрання запобіжного заходу у виді підписки про невиїзд, пояснення слідчого Самардака В.В., думку прокурора про залишення  постанови без зміни, ознайомившись з матеріалами судової справи, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає  частковому задоволенню.

Частиною 2 статті 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку, встановлених законом.

У рішенні від 8 квітня 2010 року по справі «Фельдман проти України»(Заява № 76556/01 та 38779/04) Європейський суд констатував порушення п.1 ст. 5 Конвенції. оскільки постанови суду про продовження тримання під вартою  не містили належного обґрунтування.

Як роз’яснено в постанові Пленуму Верховного Суду України № 4 від 25 квітня 2003 р.Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства“ :

?          (п.3) взяття під варту є найбільш суворим запобіжним заходом, у зв’язку з чим він обирається лише за наявності підстав вважати, що інші (менш суворі) запобіжні заходи, передбачені ст. 149 КПК, можуть не забезпечити виконання підозрюваним, обвинуваченим процесуальних обов’язків, що випливають із ч. 2 ст. 148 КПК, і його належної поведінки.

?          (п.13) Обов’язковою умовою взяття під варту (виходячи з його правової природи) має бути обґрунтована впевненість судді в тому, що більш м’які запобіжні заходи  не забезпечать належної поведінки  обвинуваченого.

Порушуючи вказане положення Конституції України, вимоги КПК України, викладені роз’яснення Верховного Суду України і практику Європейського суду з прав людини Рівненський міський суд обрав щодо ОСОБА_2 найбільш суворий запобіжний захід, пов’язаний з обмеженням права особи на свободу і особисту недоторканість, не виклавши ніякого обґрунтування свого рішення.

Із протоколу судового засідання (а.с. 11-12) вбачається, що суд не вжив  заходів до дослідження обставин, які є предметом доказування по справі та на яких може ґрунтуватись впевненість суду в тому, що більш м’які запобіжні заходи  не забезпечать належної поведінки  обвинуваченого.  Ні слідчий, який звернувся до суду з поданням, ні прокурор Скобуха І.М. не навели суду жодного доводу для доведення неможливості застосувати альтернативні запобіжні заходи, чи для спростування доводів захисника та обвинуваченого. І слідчий, і прокурор обмежились (кожний)   викладенням  своєї думки одним реченням, із зазначенням про своє припущення щодо можливості  ухилення ОСОБА_2 від слідства та суду та перешкоджанню  встановленню істини по справі. Та при цьому жодних доводів для підтвердження своєї думки ні слідчий, ні прокурор суду не  виклали.

У поданні слідчого до суду, погодженому  із заступником прокурора Рівненської області, теж не міститься доведення обставин, які за діючим законодавством України та  практикою Європейського Суду з прав людини  можуть бути підставою для попереднього ув’язнення особи.

У поданні слідчого (а.с. 1, 2)  необхідність обрання  найбільш суворого запобіжного заходу обґрунтована посиланням на  відсутність тяжких хвороб у ОСОБА_2 його працездатність і те, що вік його ще не похилий.  З тим, що такі обставини можуть бути підставою для  досудового ув’язнення особи,  погодитись не можна.

          Тяжкий стан здоров’я і похилий вік особи, за певних  обставин, може перешкоджати   взяттю під варту особи, але навпаки —відсутність тяжких хвороб і  недосягнення похилого віку не можуть бути підставою для взяття особи під варту.

          Питання можливості чи неможливості  застосування альтернативного запобіжного заходу в суді першої інстанції взагалі не обговорювалось. Тим самим Рівненським міським судом була проігнорована судова практика Європейського суду з прав людини, яку суди мають застосовувати як  джерело права. Адже Європейський суд в численних рішеннях наголошував про  необхідність у кожному випадку розглядати можливість застосування альтернативних запобіжних заходів і доводити неможливість їх застосування, якщо суд обирає саме запобіжний захід у виді взяття під варту.

          

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 365, 366, 382 КПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляцію адвоката ОСОБА_4 (захисника обвинуваченого ОСОБА_2)   на постанову Рівненського міського суду від 16 вересня 2011 року задовольнити частково.

Постанову Рівненського міського суду від 16 вересня 2011 року про обрання запобіжного заходу –взяття під варту  ОСОБА_2  змінити.  Запобіжним заходом  щодо обвинуваченого ОСОБА_2  замість взяття під варту  обрати підписку про невиїзд.

          

Звільнити ОСОБА_2  з під варти негайно залі суду.

Судді       (підписи)


      

Згідно.

Суддя-доповідач О.К. Коробов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація