Справа № 11-549/2007 р. Головуючий у І інстанції Василенко Ю.Л.
Категорія ч.1 ст. 115 КК України Доповідач Зенченко Т.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2007 року колегія суддів судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Чернігівської області в складі:
Головуючого - судді Гром Л.М. суддів - Зенченко Т.С, Трейтяк О.П.3 участю прокурора - Лисуна СІ. захисника - ОСОБА_1 засудженого - ОСОБА_2.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_2. на вирок Талалаївського районного суду Чернігівської області від 14 травня 2007 року.
Цим вироком
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українець, громадянин України, уродженець та мешканець с. Понори, Талалаївського району Чернігівської області, з середньою освітою, не одружений, військовозобов'язаний, працюючий різноробочим ТОВ „Понори", раніше не судимий,
засуджений за ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 115 КК України до 7 років позбавлення волі.
Цивільний позов прокурора Талалаївського району задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з ОСОБА_2. на користь Талалаївської центральної лікарні Чернігівської області 397 грн. 60 коп. на відшкодування збитків затрачених на лікування потерпілого.
Цивільний позов потерпілого ОСОБА_3 задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_2. на користь ОСОБА_3 489 грн. 86 коп. на відшкодування матеріальної шкоди та 3000 грн. на відшкодування моральної шкоди, а всього 3489 грн. 86 коп..
Доля речових доказів вирішена відповідно до вимог ст. 81 КПК України.
Засуджений ОСОБА_2 визнаний судом винним в тому, що ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 3 години в с Понори Талалаївського району, в будинку де мешкав ОСОБА_3, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, під час сварки, на грунті раптово виниклих неприязних відносин, висловлюючи погрозу вбивством, намагався нанести ОСОБА_3 кухонним ножем удар в область спини та лише пошкодив одяг. ОСОБА_3 вихопив в нього з рук ніж, розламав та викинув. Після чого ОСОБА_2, з метою довести намір на вбивство до кінця, вихопив з кишені розкладний ніж та наніс ОСОБА_3 один удар в життєво важливу область, а саме в область живота та зник з місця події, так як вважав, що вбив його. Згідно висновку судово-медичної експертизи № 993 від 29 листопада 2006 року у ОСОБА_3 малися тілесні ушкодження у вигляді проникаючого поранення черевної порожнини з пошкодженням петлі тонкої кишки та брижі біля кореня, розлитий серозно-фібринозний перитоніт, які виникли від дії колюче-ріжучого предмета типа ножа і відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень за ознакою як небезпечних для життя.
Смерть ОСОБА_3 не настала завдяки своєчасно наданій медичній допомозі.
В апеляції засуджений ОСОБА_2 вказує, що органи досудового слідства та суд допустили помилку, що вплинуло на суворість призначеного покарання. Вину визнає повністю та щиро кається. Просить вирок змінити та пом'якшити призначене судом покарання.
В запереченнях на апеляцію засудженого прокурор просить вирок залишити без зміни, а апеляцію відхилити. Суд, призначаючи покарання ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 65 КК України врахував ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу засудженого, обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання та призначив покарання в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті КК, за якою кваліфіковані дії засудженого.
Заслухавши доповідача, засудженого ОСОБА_2., який підтримав апеляцію та просив його дії перекваліфікувати на ч. 1 ст. 121 КК України, так як умислу на вбивства ОСОБА_3 не було, відносини між ним та потерпілим були завжди дружні, захисник, посилаючись на доводи апеляції просить змінити судове рішення щодо засудженого, а саме - про перекваліфікацію його дій на ст. 121 ч.1 КК України і призначити покарання в межах санкції цієї норми, оскільки ОСОБА_2 не мав умислу на вбивство ОСОБА_3 і що це підтверджено дослідженими у справі доказами, думку
прокурора, який просив залишити вирок без зміни, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляції, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляції засудженого з наступних підстав.
Органи досудового слідства і суд, вірно встановивши фактичні обставини вчиненого злочину, дали діям ОСОБА_2 неправильну юридичне оцінку, кваліфікувавши їх як замах на умисне вбивство потерпілого ОСОБА_3
Засуджений ОСОБА_2 як у стадії досудового слідства так і в судовому засіданні визнавав, що дійсно 1 листопада 2006 року він перебував разом з односельчанами у будинку ОСОБА_3, де розпивали спиртні напої, а потім лягли відпочивати. Через деякий час його розбудила ОСОБА_4 та попросила його провести її додому, він погодився. Провівши ОСОБА_4, він знову повернувся до будинку ОСОБА_3. Виявивши, що двері зачинені, почав стукати у вікно та вибив шибку. З будинку вийшов ОСОБА_3, між ними виникла сварка з приводу розбитої шибки, в ході якої ОСОБА_3 його вдарив в обличчя. В будинку потерпілому ОСОБА_3 завдав один удар ножем в область живота, наміру вбивати потерпілого не мав. Коли потерпілий впав на підлогу, злякавшись учиненого, втік з місця події. Проте, що сталося в будинку нікому не повідомив.
Ці показання узгоджуються з іншими зібраними у справі доказами, зокрема показаннями потерпілого ОСОБА_3, даними протоколів огляду місця злочину, відтворення обстановки й обставин події, висновком судово-медичної експертизи щодо характеру і локалізації заподіяних тілесних ушкоджень.
Будь-яких доказів того, що ОСОБА_2 мав намір позбавити потерпілого ОСОБА_3 життя, у справі не має. Про відсутність такого наміру свідчать також характер взаємовідносин між ними як до, так і після вчинення злочину і припинення злочинних дій за відсутності перешкод для їх продовження.
Відповідно до ст. 15 КК України та п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 7 лютого 2003 року № 2 „Про судову практику у справах про злочини проти життя та здоров'я особи" закінчений замах на умисне вбивство особи може бути вчинено лише з прямим умислом, тобто коли винна особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Суд же визнав засудженого ОСОБА_2 винним у вчиненні закінченого замаху на вбивство потерпілого ОСОБА_3 з непрямим умислом.
Проте замах на умисне вбивство потерпілого з непрямим умислом неможливий. Тому злочинні дії ОСОБА_2. підлягають перекваліфікації з ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 115 КК України на ч.1 ст. 121 КК України., оскільки внаслідок завданого ним удару ножем потерпілому ОСОБА_3 було заподіяно тяжке
тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння.
Покарання ОСОБА_2 має бути призначене відповідно до вимог ст. . 65 КК України з урахуванням тяжкості злочину, особи засудженого та обставин, що пом'якшують і обтяжують покарання, в межах санкції закону, за яким ОСОБА_2. визнано винним.
Керуючись ст. ст. 365, 366, 379 КПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляцію засудженого ОСОБА_2. задовольнити.
Вирок Талалаївського районного суду Чернігівської області від 14 травня 2007 року щодо ОСОБА_2 - змінити.
Перекваліфікувати дії ОСОБА_2. з ст. ст. 15 ч.2, 115 ч.1 КК України на ст. 121 ч.1 КК України і призначити покарання 5 років позбавлення волі.
У решті цей же вирок залишити без зміни.