Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 вересня 2011 р. № 2-а- 9920/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання Головко О.В.,
за участю представників сторін: прокурор - Сухорукова І.К., представника позивача - Гавриш Р.П.,
відповідача - не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова звернувся до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1738,80 грн. В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач, який обрав особливий спосіб оподаткування (фіксований податок) зобов'язаний сплачувати страхові внески в порядку, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з невиконанням вимог якого, у останнього виникла заборгованість перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01.04.2011 року у розмірі 1739,80 грн.
Представник прокуратури та представник позивача у судовому засіданні підтримали свої правові позиції по справі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав. Враховуючи те, що відповідно до ст. 35 КАС України відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами, без участі зазначеної сторони.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 здійснює свою підприємницьку діяльність на основі особливого способу оподаткування (фіксований податок), реєстраційний №6307.
Відповідно до довідки, наданої Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова з 30.10.2000 року за № 1-6307 та є платником єдиного внеску.
Порядок нарахування, обчислення та строки сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування передбачений Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Законом України від 08.07.2010 року, №2461-VI "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 17.07.2010 року, підпункт 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції:
"4) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески".
Судом встановлено, що заявлена позивачем вимога про стягнення коштів ґрунтується на правовому акті індивідуальної дії у формі Вимоги від 04.04.2011 року №Ф-88.
Згідно з ч.2 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Страхувальникам, які мають недоїмку, територіальними органами Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилається вимога про її сплату (абз.1 ч.3 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування").
При цьому, як визначено абз.2 даної статті, вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, і за приписами абз.3 цієї ж статті має бути сплачена страхувальником протягом десяти робочих днів із дня одержання.
Доказів виконання обов’язку за названою вимогою або доказів відсутності обов’язку виконувати названу вимогу в частині здійснення платежу внаслідок втрати вимогою юридичної сили в процедурі судового чи позасудового оскарження, через дефекти змісту, форми, підстав походження, або доказів направлення згаданої вимоги до органів державної виконавчої служби України чи доказів знаходження згаданої вимоги на виконанні в органах державної виконавчої служби України матеріали справи не містять.
Таким чином, слід дійти висновку про відсутність в матеріалах справи доказів належного виконання відповідачем у спірних правовідносинах обов’язку по здійсненню платежу.
Крім того суд зазначає, що відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року (абз.4 п.7); стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється (абз.5 п.7); на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом (абз.6 п.7).
Матеріали справи не містять фактичних даних, які б засвідчували зміну в установленому чинним законодавством порядку дати виконання відповідачем обов’язку по проведенню платежів у спірних правовідносинах.
Враховуючи, наявність у відповідача заборгованості у сумі 1738,80 грн. через несплату її у добровільному порядку, суд, вважає за необхідне стягнути зазначену суму заборгованості у примусовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (61096, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (61036, м. Харків, вул. Дизельна,8, р/р 256003012097 у ВАТ ХОУ «Державний ощадний банк України», МФО 351823, код за ЄДРПОУ 22682715) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1738,80 грн. (одна тисяча сімсот тридцять вісім гривні вісімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 16.09.2011 року.
Суддя Горшкова О.О.