Справа №2-1084/1539/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.07.2011 року Котовський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого –судді Вергопуло А. К,
при секретарі –Поповій Г.Є.,
за участю:
позивача –ОСОБА_1,
відповідачки –ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Котовську Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, про визнання договору купівлі-продажу дійсним, визнання права власності,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 24.11.2009 року звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, стверджуючи, що в січні 2011 року придбав у відповідача за договором купівлі-продажу цілий житловий будинок з господарськими будівлями АДРЕСА_1, що підтверджується письмовою розпискою ОСОБА_2 про отримання 15000 грн. за проданий будинок. Однак оформити своє право власності не в змозі, оскільки ОСОБА_2 ухиляється від нотаріального посвідчення цього договору. Тому просив постановити рішення суду, яким визнати дійсним договір купівлі-продажу цього будинку з відповідними господарськими будівлями, що мав місце між ними в січні 2011 року, визнати за ним право приватної власності на цей житловий будинок з господарськими будівлями.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав
Вдповідач ОСОБА_2 позов визнала.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про наступне.
Згідно ст. 220 ч.2 ЦК України встановлено, якщо між сторонами досягнуто всіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулось повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Як вбачається з пояснень сторін в січні 2011 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було досягнуто домовленості про купівлю-продаж цілого житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1. Підтвердженням цьому є письмова розписка від 10 січня 2011 року про передачу ОСОБА_2 15000 грн. в рахунок продажі нею цього будинку. Тому у подальшому цей договір купівлі-продажу мав бути посвідчений у нотаріальному порядку та пройти державну реєстрацію. Однак ОСОБА_2 ухиляється від цього.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 року №6 «Про практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» зазначається, що вирішуючи спір про визнання правочину, який підлягає нотаріальному посвідченню, дійсним, судам необхідно враховувати, що норма частини другої ст.220 ЦК України не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, оскільки момент вчинення таких правочинів відповідно до ст.210 та 640 ЦК України пов’язується з державною реєстрацією, тому вони не є укладеними і не створюють прав і обов’язків для сторін.
Частиною першою ст.210 ЦК України передбачено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Відповідно до ч.3 ст.640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Таким чином відповідно до вимог закону правочин договору купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 є неукладеним, а тому не має передбачених законом підстав для задоволення цього позову.
Питання розподілу між сторонами судових витрат згідно ст. 88 ЦПК України судом не вирішується, оскільки такої вимоги сторони не заявляли.
Керуючись ст.ст.213-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.223 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Котовський міськрайонний суд Одеської області протягом 10 днів з дня його проголошення або отримання копії шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя –