Судове рішення #18008450

 

2-а-5207/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

10 червня 2011 року суддя Ворошиловського районного суду м. Донецька Князьков В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м.Донецьку ради про стягнення недоотриманої щорічної разової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -     

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з даним позовом до з позовом  до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманої щорічної разової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на наступні обставини: вона, ОСОБА_1, мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2007 року по 1 березня 2010 року.

Зазначає, що відповідачем їй було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

З 01.01.2008 р. по 01.03.2011 р. допомога по догляду за дитиною перераховувалась їй у сумі 130 грн. щомісячно. В цілому за цей період їй було нараховано та виплачено 3380 грн. Потім вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок і доплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, з 01.01.2008 р. по 01.03.2010 р. На її звернення їй було надіслано повідомлення від 29.04.2011 р. про те, що відсутні підстави для виплати їй зазначеної допомоги.

З таким рішенням відповідача вона не згодна та вважає його неправомірним.

Просила визнати дії відповідача по призначенню допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 р. по 01.03.2010 р. у розмірі 130 грн. щомісячно неправомірними, скасувати наказ про призначення їй такої допомоги, зобов’язати відповідача здійснити перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2008 р. по 01.03.2010 р. та прийняти нове рішення про призначення допомоги у розмірі не нижчому від прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, стягнути з відповідача допомогу у сумі 9573 грн.

Позивачка у судове засідання не з’явилась, належним чином повідомлена про час та місце слухання справи.

Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, надала заперечення, в яких просила відмовити у задоволені позову.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог Конституції України та ст.ст. 11, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчі органи міських рад виконують надані їм Законом делеговані повноваження та є підконтрольними і підзвітними з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади відповідним органам виконавчої влади та вповноважені діяти лише в межах та на підставі Закону та наданих їм повноважень. А ст. 67 цього Закону передбачено, що Держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України про Державний бюджет України. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів.

Позивачка перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення з 11 вересня 2007 року по 28.02.2010 року.

Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет

Відповідно до ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України, а також, забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно зі ст. 96 Конституції України Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня.

Державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується на підставі закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21.11.1992 року №2811- 12.

Згідно з ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Ст.71 зупинено дію статей 41 та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Ст. 23 розділу II закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-17 внесені зміни до закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною та допомоги при народженні дитини.

Статтею 15 цього закону передбачено, що з 01.01.2008 року допомога по догляду за дитиною надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Пунктом З розділу VIII Прикінцевих положень цього закону передбачено, що допомога по догляду до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Абзацом 1 частини 2 статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" (неконституційним не визнавався) встановлено джерела фінансування виплат допомоги сім'ям з дітьми - за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам.

Виходячи із положень статті 26 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»(неконституційною не визнавалась) головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2007 рік затверджено бюджетні призначення у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами та централізовані заходи і програми в розрізі адміністративно-територіальних одиниць згідно з додатками №3, №4 та №5 до цього Закону, обсяг видатків, затверджених у Держбюджеті 2007 року на виконання державних програм соціального захисту населення, в т.ч. і допомогу сім'ям з дітьми, в зв'язку із рішенням Конституційного Суду України № 6-рп не переглядався та неконституційним не визнавався.

Слід зазначити, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 не визнано неконституційними зміни, що внесені до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в частині визначення розміру допомоги по догляду за дитиною.

Слід зазначити що Конституційним Судом України в 2009 році не розглядалися зміни, що внесені до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в частині визначення розміру допомоги по догляду за дитиною.

Виходячи із зазначеного позивачці з 01.01.2008 року управлінням праці і соціального захисту населення  Ворошиловської районної в  м.  Донецьку  ради  призначено  та нараховується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі.

Конституційний Суд України в 2010 році ще не розглядав питання щодо визнання Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»неконституційним.

Статтею 70 закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»(неконституційною не визнано) надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Будь-які виплати з коштів держбюджету, їх порядок здійснення врегульовано бюджетним кодексом України.

Відповідно до вимог Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи мають право вчиняти дії та приймати рішення виключно в межах наданих їм повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення на його користь недоплачених сум державної допомоги при народженні дітей за 2008-2010 роки є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене та, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім’ям із дітьми»», ст.ст. 99, 100, 161-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

 ПОСТАНОВИВ:

 У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м.Донецьку ради про стягнення недоотриманої щорічної разової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку –відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду  через Ворошиловський районний суд  м. Донецька  протягом  десяти днів з дня її проголошення.

Постанова надрукована у нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Ворошиловського районного

суду м.Донецька                        В.В.Князьков


  • Номер: 2-а/2303/3998/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5207/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Князьков В.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.10.2011
  • Дата етапу: 24.11.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація