Справа № 2-930/2007
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2007 року Чугуївський міський суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Рєзніковой С.С.,
за участю секретаря - Зайцевой Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чугуїві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області та ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні паї у порядку спадщини за законом, треті особи: відділ земельних ресурсів Чугуївського району та державна нотаріальна контора Чугуївського району, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області та ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні паї у порядку спадщини за законом.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_3 її бабушка отримала пай у КСП "Репинський", згідно до сертифікату на право на земельну ділянку, зареєстрованого у Книзі реєстрації земельних сертифікатів 28.10.1999 року. Данним паєм на цей час користується господарство, яке утворилося після реорганізації КСП "Репинський".
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Після її смерті, оплату за користуванням цим паем отримувала мати позивачки ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивачки померла, так і не оформивши право власності на вказаний земельний пай.
Позивачка вважає себе спадкоємицею в порядку спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_4, яка фактично прийняла спадщину після смерті бабусі ОСОБА_3 шляхом постійного мешкання з нею на момент смерті спадкодавиці.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та пояснила як вказано вище. Крім того, позивачка вказала, що право спадкувати за законом після смерті матері має її брат ОСОБА_2, який був залучений судом у попередньому судовому засіданні у якості відповідача.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_3 є бабусею позивачки та його. Під час її життя та на момент смерті ОСОБА_4 - їх матір, мешкала з бабусею та фактично прийняла спадщину після смерті бабусі. їх матір ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, після її смерті відкрилася спадщина. Данну спадщину прийняла та оформила на себе його сестра - позивачка по справі. Про що він не заперечував. До складу спадщини входить і земельний пай, який видали їх бабусі в результаті розпаювання земель, але право власності на нього не зареєстроване у встановленому порядку. Відповідач не заперечував проти задоволення позову ОСОБА_1
2
про визнання права власності на даннний пай за нею та відмовився від своєї частки спадщини на користь позивачки.
Представник відповідача Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області не явився в судове засідання, надав суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Треті особи по справі відділ земельних ресурсів Чугуївського району та державна нотаріальна контора Чугуївського району до судового засідання не заявились надали суду заяви про слухання справи у їх відсутність, проти задоволення позову не заперечували.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, у справі достатньо доказів для прийняття рішення, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:
ОСОБА_3 згідно рішення Чугуївської районної державної адміністрації від 25.06.1997 року належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП "Репинський", про що видано сертифікат 28.10.1999 року. Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону Ураїни "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 року основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий районною державною адміністрацією.
Згідно ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Як вбачається з довідки виконавчого комітету Граківської сільської ради Чугуївського району, на момент срерті спадкодавеці ОСОБА_3 з нею мешкала і була зареєстрована іі дочка ОСОБА_4
Зі слів позивачки встановлено, що правоприемник КСП "Рєпінський" - ВАТ "Чугуївський агросервіс" після смерті ОСОБА_3 надавав плату у натуральній формі за її земельний ОСОБА_4 до часу її смерті.
Таким чином, мати позивачки ОСОБА_4, яка мешкала разом з ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину та набула права на земельну частку (пай), але у встановлений законом строк не оформила спадкові права на неї.
Факт родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 встановлено відповідно до рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 12.01.2007 року.
Позивачка ОСОБА_1 оформила все майно, що залишилось після смерті метері, окрім прав на земельну частку (пай) бабусі ОСОБА_3, в нотаріальному порядку.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України в редакції 2003 року право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, їз збереженням її цільового призначення.
Позивачка ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є дітьми ОСОБА_4 та спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4. Відповідач ОСОБА_2 відмовився від своєї частики на земельний пай в судовому засіданні на користь ОСОБА_1 - своєї сестри.
2
При таких обставнах суд вважає, що позивачка одна має право на земельну частку (пай) своєї матері ОСОБА_4. як спадкоємиця першої черги.
Відповідно до ст. 1 Закону Ураїни "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 року право на земельну частку (пай) мають - громадяни - спадкоємці права на земельну частку, посвідченого сертифікатом.
Документом підтверджуючим право громадянина на земельну частку (пай) за ст. 2 ч.2 того ж Закону є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Виходячи зі змісту вищеназваного Закону вбачається, що при наявності сертифіката на право на земельну частку (пай), особа не набуває права власності на данний пай. Для набуття права власності необхідно виділити надану земельну ділянку (пай) в натурі та оформити на неї державний акт на право власності на земельну ділянку.
Тому позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню та визнання за нею права на земельну частку (пай) після смерті її матері ОСОБА_4 як спадкоємиці першої черги.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 208, 209, 212, 213-215 ЦПК України, ст. ст.1223, 1225, 1258, 1261, 1274 ЦК України в редакції 2003 року та ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), Закону України від 05.06.2003 року "Про порядок виділення і натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну частку (пай) - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) ОСОБА_3 в порядку спадщини за законом після смерті ОСОБА_4.
На вказане рішення протягом десяти днів з дня його проголошення через Чугуївський міський суд Харківської області може бути подано заяву про апеляційне оскарження, а також через Чугуївський міський суд Харківської області внесена апеляційна скарга до апеляційного суду Харківської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.