Судове рішення #17911456

Справа №  22ц-1142/11р.  

Копія

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

24 лютого 2011 року                                                                                        м. Хмельницький

Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

Апеляційного суду Хмельницької області

          в складі : головуючого –судді Костенка А.М.

   суддів : Ніколової Б.Ю., Фанди В.П.

   при секретарі: Гриньовій А.М.,

                              з участю: прокурора Грамчук Т.А.

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1142 за апеляційною  скаргою прокурора Летичівського району на ухвалу Летичівського районного суду від 27 грудня 2010 року про повернення позовної заяви прокурора Летичівського району в інтересах держави в особі Голенищівської сільської ради про визнання спадщини відумерлою.

Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи,  колегія суддів

в с т а н о в и л а :

В грудні 2010 року прокурор Летичівського району звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою.

Ухвалою Летичівського районного суду від 27 грудня 2010 року позовну заяву повернуто прокурору з підстав, що вона подана особою, яка немає повноважень на ведення справи.

В апеляційній скарзі прокурор Летичівського району вважає ухвалу суду незаконною, просить її скасувати та направити справу до суду першої інстанції для розгляду, посилаючись на порушення судом норм процесуального права. На його думку, суд дійшов помилкового висновку та безпідставно повернув позовну заяву, не врахувавши положення ст. ст. 1, 19, 20,  ч.1 ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру”.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.

Повертаючи прокурору подану ним заяву в інтересах  держави в особі Голенищівської сільської ради про визнання спадщини відумерлою, суддя виходив з того, що він не має повноважень на ведення справи, оскільки з такою заявою згідно ст. 274 ЦПК України вправі звернутися до суду орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Проте, з таким висновком суду погодитися не можна з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурором від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина та держави у випадках, передбачених законом.

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 45 ЦПК України у випадках, встановлених законом,

________________________________________________________________________________

Головуючий у першій інстанції –          Курнос С.О.                                                Справа № 22ц-1142

Доповідач –Ніколова Б.Ю.                                                                             Категорія №  ухвала

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. Прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного процесу.

          Згідно Рішення Конституційного Суду у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 року №3-рп/99 під поняттям «орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах” означає орган, на який державою покладено обов’язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Наведене залишилося поза увагою судді, а тому є помилковими його висновки про те, що прокурор не має повноважень на ведення справи за поданою ним заявою.

За таких обставин оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 307, 312, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів    

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу прокурора Летичівського району задовольнити.

          Ухвалу Летичівського районного суду від 27 грудня 2010 року скасувати. Позовну заяву прокурора Летичівського району в інтересах держави в особі Голенищівської сільської ради про визнання спадщини відумерлою направити до того ж суду для вирішення питання про її прийняття.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Головуючий /підпис/

Судді /підписи/

          Копія вірна: суддя апеляційного суду                               Б.Ю.Ніколова

                              

                                                                                

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація