Судове рішення #17864334

                                                                                Справа № 2-а-1809/11

  

ПОСТАНОВА

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         07.09.2011 року  Суддя  Слов`яносербського районного суду  Луганської області Котелевський В.О., розглянувши у  скороченому провадженні в сел. Слов`яносербськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в  Слов`яносербському районі Луганської області про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду в Словяносербському районі щодо відмови підвищення та сплати пенсії як дитині війни,

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2011 року позивачка звернулася з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області,  посилаючись на ту обставину, що вона має правовий статус дитини війни. Відповідно до ст. 6  Закону України „Про соціальний захист дітей війни” дітям війни розмір пенсії або щомісячне довічне грошове  утримання чи державна соціальна  допомога, що виплачується  замість пенсії, підвищується на  30%  мінімальної пенсії за віком. Відповідачем підвищення до пенсії виплачувалося не в повному розмірі. На звернення до відповідача про перерахунок пенсії позивачка отримала письмову відмову. Просить визнати відмову відповідача в нарахуванні і виплаті підвищення до пенсії, як дитині війни, неправомірною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй доплати до пенсії у вигляді підвищення її на 30% мінімальної пенсії за віком, за період  з 25 лютого 2011 року по 25 серпня 2011 року, та стягнути на її користь судові витрати на сплату державного мита.

                                 

   Відповідач у встановлений строк не надав суду заперечення проти позову, з наслідками неподання заперечень ознайомлений.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

                 Судом встановлено, що позивачка має правовий статус дитини війни, що підтверджується  посвідченням Управління праці та соціального захисту населення.

                  Вона зверталася до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області з заявою про перерахунок доплати до отримуваної нею пенсії за віком, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

18 серпня 2011 року відповідачем було повністю відмовлено позивачці в перерахунку та виплаті доплати до пенсії, як дитині війни, оскільки положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення»застосовуються виключно для визначення розміру пенсій, призначених за цим законом, з 1 жовтня 2008 року позивачці виплачувалося підвищення до пенсії в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 530  „Деякі  питання соціального захисту окремих категорій громадян”, в сумі 49,80 грн.

Суд вважає, що така відмова частково не відповідає вимогам закону.

      

                  Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, який  набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни розмір пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

                    Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

                      Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, зокрема, після внесення змін до ст. 6 цього Закону передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання та державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

       Проте, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України і тим самим відновлено дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.                      

                                              

Законом «Про Державний бюджет України на 2011 рік»встановлено прожитковий  мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2011 року –750 грн., з 1 квітня –764 грн.

За таких обставин відповідач мав виплачувати позивачці надбавку до пенсії, як дитині війни,  в розмірі  30% вищезазначених сум прожиткового мінімуму.

          

Фактично ж виплата здійснювалася в розмірі 49,80 грн.

Разом з тим, Законом  України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»пунктом 4 такого змісту «Установити, що у 2011 році норми і положення … ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” … застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік». Даний Закон набув чинності з 19.06.2011 року.

Оскільки вищезазначений Закон прийнято пізніше, ніж Закон України „Про соціальний захист дітей війни”, застосуванню підлягає  Закон  України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Тому вимоги позивачки підлягають задоволенню за період з 25.02.2011 року по 18.06.2011 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Слов’яносербському районі  Луганської області в нарахуванні та виплаті позивачці підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком за  період з 25.02.2011 року та вважає, що необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в  Слов’яносербському районі Луганської області здійснити виплату позивачці підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 25.02.2011 року по 18.06.2011 року,  з зарахуванням виплачених сум.

                     Суд вважає, що  позиція Управління  Пенсійного Фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області щодо виплати  позивачці  підвищення  до пенсії  як дитині війни за період з 25.02.2011 року по 18.06.2011 року,  є неправомірною, оскільки   ґрунтується  виключно на постанові Кабінету Міністрів України, а закон має  вищу  юридичну  силу. Закон України «Про соціальний захист дітей війни»встановлює більші соціальні гарантії для позивачки, тому відповідно  до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір підвищення до пенсії, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005), який неодноразово розглядає проблеми, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

                         Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу  адміністративного судочинства України, у разі не відповідності  нормативно-правового  акта Конституції  України, закони України, міжнародному  договору, згода на обов'язковість  якого надана Верховною  Радою України, або іншому  правовому акту  суд застосовує  правовий  акт, що  має вищу  юридичну силу.  

Вимоги  позивачки стосовно зобов’язання відповідача нараховувати підвищення до пенсії надалі довічно згідно Закону, є безпідставними, оскільки відповідно до Закону  України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” … застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.  

Вимоги позивача щодо стягнення витрат на сплату державного мита задоволенню не підлягають.

                          У відповідністю з ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження,  у межах стягнення за один місяць виконуються негайно.

                      Керуючись ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ст. ст. 2, 17, 18, 158 -163, 183 - 2  Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

                           

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі  Луганської області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 25.02.2011 року по 18.06.2011 року.

                    

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в  Слов’яносербському районі Луганської області здійснити виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 25.02.2011 року по 18.06.2011 року з зарахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.                    

                    

                 У відповідністю з ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження,  у межах стягнення за один місяць виконуються негайно.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного  суду через Слов`яносербський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.  

                      Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо таку скаргу не було подано.

                           Суддя                                                                         Котелевський В.О.

  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1809/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Котелевський В.О.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2011
  • Дата етапу: 25.09.2012
  • Номер: 2-а/1506/5485/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1809/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Котелевський В.О.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.09.2011
  • Дата етапу: 14.10.2011
  • Номер:
  • Опис: про нарахування і виплату щомісячної 30% доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1809/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Котелевський В.О.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.02.2011
  • Дата етапу: 14.05.2013
  • Номер:
  • Опис: забовязання проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1809/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Котелевський В.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 11.05.2011
  • Номер: 2-а/501/451/16
  • Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1809/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Котелевський В.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.04.2011
  • Дата етапу: 27.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація