Судове рішення #1780296
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" січня 2008 р.

Справа № 3/13-141

 

Господарський суд Тернопільської області

у складі               

Розглянув справу

за позовом: Суб'єкта підприємницької діяльності -  приватного підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код  НОМЕР_1) с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області

          до відповідача: Суб'єкта підприємницької діяльності -  приватного підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2), АДРЕСА_1

за участю представників сторін:  

          позивача :          ОСОБА_1 -приватний підприємець 

          відповідача:          не з'явився

          Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява   Суб'єкта підприємницької діяльності -  приватного підприємця ОСОБА_1,  с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області до Суб'єкта підприємницької діяльності -  приватного підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_1, в якій позивач просить:

·          визнати  дійсним  договір купівлі -продажу  нежитлової будівлі -бар на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2, укладений  01.11.2007 року  між приватним підприємцем ОСОБА_1 та приватним підприємцем ОСОБА_2.

·          визнати  право власності за Суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_1, с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області на нерухоме майно - нежитлове приміщення будівлі -бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2.

·          судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався. Явку в судове засідання свого представника не забезпечив, не дивлячись на те, що належним чином був повідомлений про  час, дату та місце проведення судового засідання, свого письмового відзиву на позов суду не надав, а тому спір вирішено в порядку ст.75 Господарсько -процесуального кодексу України, по наявних у справі документах.

В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено його права та обов'язки , передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.

Технічна фіксація (звукозапис)  судового процесу , в порядку  ст.. 81-1 ГПК України не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, суд встановив наступне:

01 листопада 2007 року Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_1 , с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області і  Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_2 ,  АДРЕСА_1, уклали між собою договір  купівлі -продажу  нежитлової будівлі, предметом якого є купівля -продаж  нежитлової будівлі -бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2.

В даному договорі купівлі -продажу передбачено наступне:

     Продавець   - Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_2  зобов'язується  передати, а Покупець - Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_1 зобов'язується  прийняти  належне  продавцю нерухоме майно -нежитлове приміщення бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  ,що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2.

      Право власності  на відчужуване нерухоме майно , що належить  продавцю  зареєстроване 05.09.2007 року Шумським  бюро технічної інвентаризації,  реєстраційний номер 5884078 у реєстровій книзі №1  за №1137, що підтверджується  витягом  про реєстрацію права власності  на нерухоме майно №15817687 від 05.09.2007 року.

      Продаж  вищеназваного майна  за домовленістю сторін вчинено  на суму  50 000 грн.  і сторони підтверджують факт сплати  в повному обсязі.

     Право власності  на нерухоме майно - нежитлове приміщення бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2 переходить   до покупця з моменту  її державної реєстрації.

     Продавець  стверджує , ще нерухоме майно - нежитлове приміщення бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2, яке є предметом даного договору купівлі -продажу , на момент його складання нікому не продане, не подароване, не відчужене іншим особам, під заставою (в тому числі  під податковою заставою), забороною (арештом) не перебуває, а також прав третіх осіб  у межах  так і за межами України не має, як внесок  до статутного фонду  інших юридичних осіб не внесено.

      Відчужуване майно оглянуто покупцем, недоліки  або дефекти ,що перешкоджали - б  його використання  за цільовим  призначенням, на момент  огляду виявлено не було.

      Претензій до продавця  щодо якісних характеристик  відчужуваної будівлі  покупець  не має і приймає  її в технічному  стані, придатному для цільового використання.

       Сторони стверджують , що цей договір  не носить  характеру  уявного та удаваного правочину.

      Продавець зобов'язується  протягом десяти днів  підготувати  всі необхідні документи та відповідно  до чинного законодавства України оформити  у нотаріуса даний договір  купівлі -продажу .

       Витрати пов'язані  з нотаріальним оформленням  цього договору сплачує Продавець.

       Договір укладено в чотирьох  примірниках по два екземпляри  продавцю та покупцю.

       У випадках, не передбачених  даним договором ,сторони керуються  чинним законодавством.

       Таке  ж правило  діє у разі  протиріччя  цього договору  імперативним нормам  чинних  законодавчих актів.

       Відповідальність  сторін  встановлюється  згідно з чинним законодавством України.

      На виконання  своїх зобов'язань,  передбачених договором  купівлі -продажу від 01 листопада 2007 року  укладеного між сторонами по справі , Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_1  в повному обсязі  сплатила  вартість нерухомого майна - нежитлового приміщення бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  ,що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2 в сумі  50 000 грн. , що підтверджено  продавцем.

     На виконання  договірних зобов'язань, передбачених договором купівлі -продажу від 01 листопада 2007 року  укладеного між сторонами по справі, продавець Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_2 передав, Покупець - Суб'єкт підприємницької діяльності -  приватний підприємець ОСОБА_1  прийняла   витяг  №15817686 від 05.09.2007 року на нерухоме майно - нежитлове приміщення бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2.

     У разі недотримання   обов'язкової  нотаріальної форми  двостороннього правочину, такий правочин є нікчемним.

    За певних умов  відсутність  необхідного  нотаріального  посвідчення  правочину  може бути компенсовано рішенням суду.

   Частина 2 ст. 219 ЦК України  передбачає, що суд може   визнати такий правочин  дійсним за наступних  умов:

-          якщо буде встановлено , що  правочин  відповідає справжній волі  осіб , які його вчинили;

-          якщо нотаріальному посвідченню  перешкоджає  обставина , яка не залежить від волі  покупця.

    Господарським судом Тернопільської області    встановлено, що  правочин - договір купівлі -продажу від 01 листопада 2007 року  укладений між сторонами  продавцем суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_2 і  Покупцем - суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_1  не містить  будь - яких  умов , що суперечить   чинному законодавству України.

  У   разі   недодержання   вимоги  закону  про  нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемним.

    Суд   може  визнати  такий  правочин  дійсним,  якщо  буде встановлено,  що він відповідав справжній  волі  особи,  яка  його вчинила,   а   нотаріальному  посвідченню  правочину  перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі. (ст.219 ЦК України)

    У  разі   недодержання   сторонами   вимоги   закону   про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

   Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов  договору, що  підтверджується  письмовими  доказами,  і  відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.

    У  цьому  разі  наступне  нотаріальне  посвідчення   договору   не вимагається.( ст.220 ЦК України)

    Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд Тернопільської області  прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача щодо визнання  дійсним  договору купівлі - продажу  нежитлової будівлі -бар на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2,  укладений 01.11.2007 року  між приватним підприємцем ОСОБА_1 та приватним підприємцем ОСОБА_2, документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.

    Оскільки,  Покупцем - суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_1  набуто нерухоме  майно - нежитлової будівлі - бар на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2 на законних підставах, інше господарським судом не встановлено, а тому просить визнати право власності  на вищевказане майно.

Правом  власності  є право особи на річ (майно),  яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею,  незалежно від  волі інших осіб.

Особливим  видом  права  власності   є   право   довірчої власності,  яке  виникає  внаслідок закону або договору управління майном. (ст.316 ЦК України).

Власникові   належать  права  володіння,  користування  та розпоряджання своїм майном.

На зміст права власності  не  впливають  місце  проживання власника та місцезнаходження майна.(ст.317 ЦК України).

Суб'єктами  права  власності  є  Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.

Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.(ст.318 ЦК України).

Власник  володіє,  користується,   розпоряджається   своїм майном на власний розсуд.

Власник  має  право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

При здійсненні своїх прав  та  виконанні  обов'язків  власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Власність зобов'язує.

Власник не може використовувати право власності  на  шкоду правам,  свободам  та  гідності  громадян,  інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Держава  не  втручається  у  здійснення  власником   права власності.

Діяльність  власника  може  бути обмежена чи припинена або власника може бути  зобов'язано  допустити  до  користування  його майном  інших  осіб  лише  у  випадках  і в порядку,  встановлених законом.

Особливості здійснення  права  власності  на  національні, культурні та історичні цінності встановлюються законом.(ст.319 ЦК України)

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право  власності вважається набутим правомірно,  якщо інше прямо  не  випливає  із  закону  або  незаконність  набуття  права власності не встановлена судом.(ст.328 ЦК України)

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно,  передане  їй  у  власність,  та  на  майно,  набуте  нею у власність на підставах, не заборонених законом.(ст.329 ЦК України).

    Оцінивши представлені документальні докази,  господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача щодо визнання  права власності за Суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_1 ,  с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області на нерухоме майно - нежитлове приміщення будівлі -бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  ,що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2, документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Судові витрати, в порядку ст.49 ГПК України , покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, 219, 220, 316, 317, 318, 319, 320, 328, 329 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму  Верховного суду України  „Про судову практику  у справах  про визнання  правочинів дійсними  від 28 квітня 1978 року , із змінами  від 25 грудня 1992 року ,суд

 

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнання  дійсним  договір купівлі -продажу  нежитлової будівлі -бар на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  , що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2 , укладений 01.11.2007 року  між приватним підприємцем ОСОБА_1 та приватним підприємцем ОСОБА_2.

3.          Визнати  право власності за Суб'єктом підприємницької діяльності -  приватним підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код  НОМЕР_1) с. В. Дедеркали Шумського району Тернопільської області на нерухоме майно - нежитлове приміщення будівлі -бару на 36 посадочних місць  та кафе на 40 посадочних місць  ,що знаходиться  за адресою  АДРЕСА_2, як належним власником .

4.          На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання, 01 лютого 2008 року, через місцевий господарський суд Тернопільської області .

5.    Рішення направити сторонам по справі.

 

 

Суддя                                                                                         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація