Судове рішення #17755410


Справа № 22-а/0190/2922/11 Головуючий суду першої інстанції - Макарчук В.О.

Доповідач - Чистякова Т.І.





У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


01 квітня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого, судді: Чистякової Т.І.

Суддів: Філатової Є.В.

Синельщікової О.В.

При секретарі: Савенко М.С.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Сімферополі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії,

за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії Автономної Республіки Крим на рішення Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 07 червня 2010 року,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до УПФУ в м. Євпаторії АРК про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він має статус громадянина, який постраждав внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІІІ групи. Оскільки відповідачем порушуються норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплатити йому пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додатку пенсію за шкоду.

Рішенням Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 07 червня 2010 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, вказує на неправильне застосування судом Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених у суді першої інстанції вимог, апеляційний суд вважає необхідним відмовити в задоволенні апеляційної скарги з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з невиконання Управлінням зобов’язань щодо нарахування та виплати позивачеві пенсії, як інваліду 3 групи, у зв’язку із впливом аварії на ЧАЕС згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у визначеному статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі - 50 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року, тобто за період часу, протягом якого порушувались права позивача та з урахуванням положень статей 99, 100 КАС України.

З таким висновком суду колегія суддів погоджується з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали, як учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року N 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 49 Закону N 796-XII  передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, та інвалідом 3 групи, пов’язаної з участю у ліквідації аварії на ЧАЕС, одержує пенсію з інвалідності на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв’язок Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком), на підставі статті 50 цього Закону – особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, суд зобов’язує відповідача провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону.

При перегляді справи за доводами апеляційної скарги колегія суддів, крім зазначеного вище, враховує положення частини 2 статті 3 Конституції України, статті 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», вимоги абзацу 3 статті 2 Закону України від 15 липня 1999 року «Про прожитковий мінімум», абзацу 8 статті 1, частин 1, 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на вище зазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що поняття та розмір мінімальної пенсії для розрахунку сум згідно статей 50 та 54 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначений частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та захистив порушені права позивача у спосіб, визначений законом.

За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду ухвалене відповідно до вимог чинного законодавства, є законним і обґрунтованим, а тому підстави для його скасування відсутні.

З урахуванням викладеного та керуючись статтями 195, 196-198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим,


У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Рішення Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 07 червня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в порядку і строк, передбачені ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.


Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація