Судове рішення #17755118

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

    11 липня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:


Головуючого, судді Макарчук Л.В.

                                                       Суддів Курської А.Г.

Горбань В.В.

                                            при секретарі Савенко М.С.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про збільшення розміру аліментів та стягнення їх у твердій грошовій сумі, за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Євпаторійського міського суду АР Крим від 31 березня 2011 року,

ВСТАНОВИЛА:

10 березня 2011 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6 про збільшення розміру аліментів та стягнення їх у твердій грошовій сумі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вони з відповідачем перебували у зареєстрованому шлюбі, який був розірваний 13 лютого 2009 року. Від спільного проживання мають сина – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1. На її користь відповідач сплачує аліменти на утримання неповнолітнього сина у розмірі ј частки від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 липня 2008 року. Дитина відвідує дошкільну установу №16 «Вербонька» з липня 2009 року і щомісячна плата складає 242 грн. У зв’язку з перебуванням у дитячому колективі та постійному контакті з іншими дітьми, син став часто хворіти, що змушує її нести додаткові витрати на його лікування та реабілітацію. Син проживає разом з нею та знаходиться на її повному утриманні, а тому вона несе витратити на утримання не тільки для задоволення його фізіологічних потреб, а і на забезпечення його гармонійного розвитку. Аліментів, які відповідач виплачує на утримання сина у розмірі 350 грн. недостатньо. Стягнень по іншим виконавчим листам з відповідача не проводиться. Вважає, що оскільки прожитковий мінімуму на дитину до 6 років з 01 січня 2011 року складає 816 грн., тому просить збільшити розмір аліментів та стягнути з ОСОБА_6 на її користь аліменти на утримання сина у твердій грошовій сумі у розмірі 500 грн. щомісячно до повноліття дитини.

Рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 31 березня 2011 року позов ОСОБА_5 задоволено. Розмір аліментів, які стягуються щомісяця згідно рішення Євпаторійського міського суду від 08 серпня 2008 року №2-3316/2008 р. з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 на утримання дитини – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/4 частки від доходів відповідача щомісячно до досягнення дитиною повноліття, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 липня 2008 року, змінено та надалі підлягають стягуванню аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 500 грн. щомісячно на утримання сина – ОСОБА_8 і досягнення ним повноліття.

В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить скасувати рішення суду, ухвалити нове рішення про відмову у позові. Вказує на невірне застосування судом норм матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи. Вважає, що позивачкою не доведено погіршення її матеріального становища, та поліпшення його матеріального становища. Вказує, що суд не врахував тієї обставини, що він є безробітним та має сім’ю.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи, наведені у скарзі, та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, проте рішення суду підлягає зміні.

Згідно з ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно із ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, які розпоряджаються своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд.

  Відповідно до ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана  довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

 Ухвалюючи рішення про стягнення з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 аліментів на утримання дитини – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 500 грн. до досягнення ним повноліття, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач має працездатний вік, постійного місця роботи не має, що свідчить про його нерегулярний, мінливий дохід, збільшення розміру прожиткового мінімуму на дитину, який значно збільшився з моменту присудження аліментів та врахував майновий стан позивачки, який погіршився у зв’язку з необхідністю нести витрати на лікування дитини, яка стала часто хворіти, відвідуючи дитячий садок.

Судом встановлено, що 13 лютого 2009 року було оформлено розірвання шлюбу між сторонами по справі (а.с.4), які від спільного проживання мають неповнолітнього сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, в якому батьками записані сторони по справі. (а.с.5).

Згідно копії виконавчого листа, рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 08 серпня 2008 року з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 стягнуто аліменти на утримання дитини – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частки від доходів відповідача щомісячно і до досягнення дитиною повноліття, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 липня 2008 року (а.с.6).

Як убачається з довідки від 20 січня 2011 року, ОСОБА_8 відвідує комунальну установу (Євпаторійський дошкільний навчальний заклад (яслі - садок) №16 «Вербонька») з 25 червня 2009 року і щомісячна плата на утримання дитини складає 242 грн. (а.с.7).

Згідно ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

У відповідності зі ст. 192 СК України розмір аліментів визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось з них.

В силу ст. 182 СК України при визначені розміру аліментів, суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, тощо.

При визначені розміру аліментів на утримання неповнолітньої дитини в межах заявлених позовних вимог, суд врахував майновий стан позивачки, яка проживає з сином і несе витрати на лікування дитини, що обтяжує її майновий стан, а також майновий стан відповідача, який не працює і перебуває на обліку як безробітний в Євпаторійському міському центрі зайнятості.

Відповідно до ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід ,   частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд  за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.  Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону . Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу , то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму  для дитини відповідного віку.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі були предметом дослідження і оцінки в суді першої інстанції, оскільки цими ж доводами відповідач обґрунтував свої заперечення проти позову. Висновків суду доводи апеляційної скарги не спростовують, а тому вони відхиляються судовою колегією як необґрунтовані.

Проте, колегія суддів вважає, що рішення Євпаторійського міського суду АР Крим від 31 березня 2011 року необхідно змінити відповідно до ч.3 ст. 309 ЦПК України, доповнити рішення суду вказівкою про відкликання виконавчого листа №2-3316/2008 р. від 21 серпня 2008 року про стягнення з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 аліментів у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку щомісячно на утримання дитини ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 08 липня 2008 року.

Виходячи з наведеного та керуючись ст. 303, ст.307,ст. 309, 314, 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу  ОСОБА_6 відхилити.

Рішення Євпаторійського міського суду АР Крим від 31 березня 2011 року змінити.

Доповнити рішення суду вказівкою про наступне: відкликати виконавчий лист №2-3316/2008 р. від 21 серпня 2008 року про стягнення з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 аліментів у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку щомісячно на утримання дитини ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 08 липня 2008 року.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і  може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.

Судді:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація