У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2011 року липня місяця 5 дня колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Берещанської І.І.
Суддів Новікова Р.В., Кузнєцової О.О.
При секретарі Ломовському І.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5 про неправомірне використання соціальних виплат на утримання неповнолітнього, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу Євпаторійського міського суду АР Крим від 17 травня 2011 р.,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 про неправомірне використання соціальних виплат на утримання неповнолітнього.
Ухвалою Євпаторійського міського суду АР Крим від 17 травня 2011 р. позовна заява повернута позивачеві.
В апеляційній скарзі апелянтом ОСОБА_6 ставиться питання про скасування ухвали з тих підстав, що висновки суду не відповідають нормам процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановляючи ухвалу про повернення ОСОБА_6 позовної заяви, суддя місцевого суду виходив з того, що відповідно до ст. ст. 29, 34 Цивільного кодексу України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати обов’язки в суді мають особи, які досягли повноліття.
Проте, спеціальні норми права надають дитині, якій виповнилося чотирнадцять років, цивільної процесуальної дієздатності. Вказане встановлено у ст. 18 Сімейного кодексу України. Така дитина має право самостійно подати позовну заяву на захист свого права або інтересу, зокрема позовну заяву, з якою звернувся позивач ОСОБА_6 до відповідача – своєї матері.
Відповідно до ст. 7 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25 січня 1996 року, у справах, що стосуються дитини, судовий орган має діяти швидко, уникаючи будь-яких невиправданих зволікань. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Дитині, право якої порушено, надано право на самозахист – ст. 55 Конституції України.
З огляду на викладене, ухвала місцевого суду підлягає скасуванню, питання направленню до суду першої інстанції для розгляду по суті.
На підставі вказаного і керуючись статтями 303, 312, 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити, ухвалу Євпаторійського міського суду АР Крим від 17 травня 2011 року скасувати, передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Судді: