АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Справа № 22-ц/0191/721/2011 Г Головуючий суду першої інстанції Тощева О.О.
С Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції Авраміді Т.С.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 червня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії у складі:
головуючого судді: Авраміді Т.С.,
суддів Кустової І.В.,
Притуленко О.В.,
при секретарі: Воронович К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Совєтського районного суду АР Крим від 25 лютого 2011 року,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2011 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на своє утримання до закінчення навчання у розмірі 500 грн. щомісячно.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є її батьком. Вона є студенткою Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана у зв’язку з чим потребує матеріальної допомоги на витрати пов’язані з навчанням. Батько позивача проживає оремо з 1993 року та у наданні добровільно матеріальної допомоги відмовляється, тому ОСОБА_6 просила стягнути з нього аліменти на своє утримання у твердій грошовій сумі у розмірі 500 (п’ятсот) гривень щомісячно до закінчення навчання.
Рішенням Совєтського районного суду АР Крим від 25 лютого 2011 року позов ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів задоволений: стягнуто з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти на її утримання у твердій грошовій сумі у розмірі 500 (п’ятсот) гривень щомісячно, починаючи з 03 лютого 2011 року до часу припинення навчання а саме до 30 червня 2013 року.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням в частині визначення розміру аліментів ОСОБА_7 подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом при розгляді справи не в повному обсязі враховані обставини, що мають суттєве значення для ухвалення законного рішення, просить рішення суду скасувати та ухвалите нове, якім зменшити розмір аліментів до 200 гривень щомісячно.
В якості доводів апелянт посилається на те, що суд першої інстанції при вирішенні справи не врахував його матеріальний стан, зокрема не прийняв до уваги, те що на його утриманні знаходяться ще три його неповнолітні дитини.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, колегія судів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_7 є батьком ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2.
ОСОБА_6 навчається на денному відділені Київського національного економічного університету імені В.Гетьмана і закінчує навчання 30 червня 2013 року, у зв’язку з чим не працевлаштована.
Зазначений навчальний заклад знаходиться у м. Сімферополі, тобто на певній відстані від основного місця проживання.
Згідно договору № 10-ПР укладеного між навчальним закладом та матір’ю ОСОБА_6 вартість за семестр навчання складає 3725 грн., загальна вартість навчання 29800 грн.
Проте ОСОБА_7 участі у фінансуванні подальшого навчання позивача не приймає, матеріальної допомоги не надає.
Відповідно до ч. 1 ст. 199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність всіх юридичних фактів для стягнення з відповідача на користь повнолітньої ОСОБА_6, яка продовжує навчання, аліментів.
В цій частині рішення суду не оскаржується, а тому в силу ст. 303 ЦПК України не перевіряється.
Визначаючи розмір аліментів суд першої інстанції виходив з того, що у зв’язку з навчанням позивачка потребує матеріальної допомоги, розмір якої з урахуванням витрат позивачки на навчання та на інші потреби особистого життя, можливості одержувати матеріальну допомогу від матері, яка також несе зобов’язання передбачені ст. 199 СК України, повинен складати 500 гривень щомісячно.
Такого висновку суд першої інстанції дійшов без врахування всіх обставин, які мають значення при вирішенні спору.
Так, згідно ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Проте, суд першої інстанції до уваги вказані обставини при визначенні розміру аліментного платежу не взяв, усупереч положень ст.ст.213,215 в повному обсязі не перевірив заперечень відповідача щодо розміру аліментів, в порушення ст.182 СК України не врахував при визначенні розміру аліментного платежу наявність у відповідача інших двох неповнолітніх дітей та його матеріальне становище, що підтверджено матеріалами справи.
Враховуючи наведені обставини та положення закону, колегія суддів приходить до висновку, що розмір аліментів, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки підлягає визначенню в сумі 350 гривень щомісячно.
Відповідно до п.п. 1,4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України неповне з’ясування обставини, що мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права є підставою для зміни оскаржуваного рішення суду в частині визначення розміру аліментів.
На підставі наведеного, керуючись статтею 303, пунктом 3 частини 1 статті 307, пунктами 1,4 частини 1 статті 309, частиною 2 статті 314, статтею 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 на рішення Совєтського районного суду АР Крим від 25 лютого 2011 року – задовольнити частково.
Рішення Совєтського районного суду АР Крим від 25 лютого 2011 року в частині визначення розміру аліментного платежу – змінити, зменшивши розмір аліментів, що підлягають стягненню з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6 до 350 (трьохсот п’ятдесяти ) грн. щомісячно.
В решті рішення Совєтського районного суду АР Крим від 25 лютого 2011 року – залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з дня його проголошення, однак може бути оскаржено до суду касаційної інстанції шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Судді :
Т.С. Авраміді І.В. Кустова В.О. Притуленко