Судове рішення #1772939
20-7/201-12/262

       


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


Постанова

Іменем України


 28 лютого 2008 року  

Справа № 20-7/201-12/262


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Маслової З.Д.,

суддів                                                                      Ткаченка М.І.,

                                                                                          Лисенко В.А.,


секретар судового засідання                                        Рєвєнко М.Ю.                              

за участю представників сторін:


позивача: Капустін Дмитро Миколайович, довіреність №  5528/07   від 23.11.07,  (Головне управління Пенсійного фонду  України в місті Севастополі);


 відповідача: Павлухіна Тетяна Миколаївна, довіреність №  61   від 30.01.08,  (Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у місті Севастополі);


розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду  України в місті Севастополі на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя  Харченко І.А.) від 10 січня 2008 року у справі №20-7/201-12/262

за позовом           Головного управління Пенсійного фонду  України в місті Севастополі (вул. Н. Музики, 54,Севастополь,99007)

до           Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у місті Севастополі (вул. Одеська, 27,Севастополь,99011)

про спонукання додатково включити до акту щомісячної звірки за липень 2007 року, з урахуванням індексації пенсій  раніше зняті витрати бюджету Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій особам, які пошкоджили здоров'я на території держави за період з листопада 2005 року по 01.05.2007, витрати бюджету Фонду на виплату допомоги на поховання сімей померлої особи за серпень, жовтень, грудень 2006 року, січень, лютий, квітень 2007 року, на загальну суму 54044,30 грн.


ВСТАНОВИВ:


Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.01.2008 року по справі № 20-7/201-12/262 Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Севастополі відмовлено в задоволенні позовних вимог до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Севастополі  про спонукання додатково включити до акту щомісячної звірки за липень 2007 року, з урахуванням індексації пенсій  раніше знятих витрати бюджету Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій особам, які пошкоджені здоров'я на території держави за період з листопада 2005 року по 01.05.2007, витрати бюджету Фонду на виплату допомоги на поховання сімей померлої особи за серпень, жовтень, грудень 2006 року, січень, лютий, квітень 2007 року, на загальну суму 54044,30 грн.

Не погодившись з вказаною постановою суду, Головне управління Пенсійного фонду  України в місті Севастополі звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову скасувати, прийняти нове рішення, котрим задовольнити позовні вимоги.

                  Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, котрі регулюють спірні правовідносини.

В судовому засіданні, яке відбулося 28 лютого 2008 року, представник позивача апеляційну скаргу підтримав з підстав, вказаний в ній. Представник відповідача апеляційну скаргу не визнав, надав письмові заперечення, в яких просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

                  Переглянувши постанову суду першої інстанції відповідно до вимог статей 195 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.

Управління Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі звернулось до господарського суду м. Севастополя з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Севастополі  про спонукання додатково включити до акту щомісячної звірки за липень 2007 року, з урахуванням індексації пенсій  раніше зняті витрати бюджету Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій особам, які пошкоджені здоров'я на території держави за період з листопада 2005 року по 01.05.2007, витрати бюджету Фонду на виплату допомоги на поховання сімей померлої особи за серпень, жовтень, грудень 2006 року, січень, лютий, квітень 2007 року, на загальну суму 54044,30 грн.     

Таким чином, спір між органами цільових страхових фондів виник щодо розрахунків у зв’язку з витрачанням коштів цих фондів відповідно до покладених на них завдань.

                    Судова колегія вважає, що  суд першої інстанції дійшов  вірного висновку про відмову у позові, виходячи з наступного.

Обраний позивачем спосіб захисту –про спонукання додатково включити до акту витрати, судова колегія вважає частково таким, що не відповідає змісту прав Управління ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04 березня 2003 р. № 5-4/4, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору. Тобто задоволення вказаних позовних вимог не вирішує спір по суті. Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 березня 2007 року та 30 травня 2007 року  

Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що підпунктами "г" і "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-ХІV від 23.09.1999, який набрав чинності з 1 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

                    Згідно з частиною 2 статті 7 Закону "Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку" №2272-ІІІ від 22.02.2001 Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки. Як встановив суд першої інстанції, Фонду не передані справи потерпілих.

                    Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України  за № 376/7697 від 16.05.2003.

В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків України (пункт 6).  Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного  за  звітним (пункт  7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено  здійснення  відповідних розрахунків  на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків України та Пенсійним фондом України, незалежно від того чи є предметом спору стягнення понесених витрат  у зв’язку з виплатою пенсій чи спонукання  до прийняття  до відшкодування сум понесених  витрат. Ця правова позиція викладена неодноразово Верховним Судом України в своїх постановах.

                    Що ж до витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, здійснених з 1 квітня 2001 року до введення в дію Порядку відшкодування витрат, то пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків № 5-4/4  від 04.03.2003 року передбачено, що Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків повинні розробити механізм узгодження цих витрат та провести відповідні розрахунки на тому ж рівні, тобто на централізованому рівні. Цієї позиції  підтримується у своїх постановах також Верховний Суд України №04/546 від 30.11.2004 у справі №18-62 та від 20.03.2007 року.

                    Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління в своїй діяльності керується, зокрема, постановами правління Пенсійного фонду України.

                    На момент постановки судового рішення Порядок № 5-4/4 відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" №5-4/4 от 04.03.2003 не змінено і відшкодування затрат проводиться  на централізованому рівні. Такі розрахунки, як зазначено вище, здійснюються на підставі актів звірок витрат по особових справах потерпілих, тобто не за документами, що є у підприємств-страхувальників, а по особових справах, які є у страховика –Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України.

Таким чином, у разі відсутності в Фонді соцстрахування особових справ вказаних осіб, він не має правових підстав для відшкодування Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатами пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Що стосується позовних вимог на суму 10 525,18 грн. фактичних витрат на поховання інвалідів, то, згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 року № 826, ці виплати здійснюються фондом при наявності документів, що підтверджують причинний зв’язок наступившої смерті та каліцтвом або іншим пошкодженням здоров’я. Ці обставини повинні бути підтверджені матеріалами пенсійної справи а також висновками МСЕК. Позивач таких доказів суду не надав (ст. 34, ч. 8, 9 Закону 1105-14 „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві”).

Крім цього, відповідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їхні посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга  не підлягає задоволенню, рішення місцевого господарського суду прийнято без порушень і при правильному застосуванні норм матеріального права, викладені в рішенні суду висновки відповідають обставинам справи, інших підстав для скасування (зміни) рішення місцевого господарського суду також немає.

          Керуючись статтями 24, 195, 196, 198 (частина 1 пункт 1), 200, 205 (частина 1 пункт 1), 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд     

          

                                                                      УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Севастополі  залишити без задоволення.

2. Постанову господарського суду сулу міста Севастополя  від 10.01.2008 року у справі № 20-7/201-12/262 залишити без змін.

          Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в  строк та порядку, передбаченому ст.ст. 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.


                                                  

Головуючий суддя                                                  З.Д. Маслова

Судді                                                                                М.І. Ткаченко

                                                                                В.А. Лисенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація