Судове рішення #1768972
3/15-156

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" лютого 2008 р.

Справа № 3/15-156


Господарський суд Тернопільської області

у складі                

Розглянув справу

за позовом: Комунального підприємства сфери послуг „Чайка” (код ЄДРПОУ 14042551) м. Тернопіль вул. Глибока,18

до відповідача : Приватного виробничо –комерційного  підприємства «Джемені»(код ЄДРПОУ 22604595) м. Тернопіль вул. Коновальця,6/3

за участю представників сторін:

позивача: Малишевський В.Я. – юрист, довіреність № 4/2 від 06.02.08 р.

                    Кітчак Ю.М. - юрист , довіреність  №2/1 від 14.01.2008р.

відповідача:  Парій М.І. -  керівник підприємства

          

Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Комунального підприємства  сфери послуг „Чайка” м. Тернопіль вул. Глибока,18 до Приватного виробничо –комерційного підприємства «Джемені»м. Тернопіль вул. Коновальця,6/3, в якій позивач просить:

- усунути перешкоди Комунальному  підприємству  сфери послуг „Чайка” зі сторони Приватного виробничо –комерційного підприємства «Джемені» у користуванні нерухомим майном, яке було передано йому в  тимчасове  користування  згідно договору оренди без номера від 20 травня  2001 року, укладеного між сторонами по справі.

- зобов’язати  Приватне виробничо –комерційне підприємство «Джемені»звільнити нерухоме майно –нежитлові приміщення, яке було передано йому в тимчасове користування  згідно договору оренди без номера  від 20 травня 2001 року і передати його в справному стані Комунальному підприємства сфери послуг „Чайка”, як належному власнику.

- судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач своїм конституційним право на захист скористався, явку свого представника в судове засідання забезпечив, надав відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що договір оренди без номера від 20 травня 2001 року, укладений між сторонами по справі у відповідності умов договору пролононгований на той же термін, на тих же умовах, а тому не має підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо усунення перешкод в користуванні майном.

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки, передбачені ст.ст. 20,22,81-1 ГПК України.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу, в порядку  ст.. 81-1 ГПК України  не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши доводи представника позивач та заперечення представника відповідача, судом встановлено наступне:

20 травня 2001 року Орендодавець - Комунальне підприємство сфери послуг „Чайка” , м. Тернопіль вул. Глибока,18 та Орендар - Приватне виробничо –комерційне підприємство «Джемені»м. Тернопіль вул. Коновальця,6/3 уклали між собою договір  оренди окремого приміщення, яке належить Комунальному підприємству сфери послуг„Чайка” предметом якого є тимчасове володіння нежитлового приміщення масажних кабінетів та приміщення перукарні загальною площею 83,29 квадратних метрів за адресою  м. Тернопіль вул.Глибока,18.

Термін дії договору  з 21.05.2001 року по 31.12.2002 року.

Даним договором передбачено, якщо жодна сторона в термін один місяць до закінчення даного договору не заявить про намір  його розірвати, даний договір автоматично пролононговується на термін один рік.

Розмір орендної плати  складає 5 гривень за один квадратний метр.

Орендна плата  сплачується  в безготівковому порядку орендодавцю наперед не пізніше 30 числа кожного наступного місяця.

На виконання вищевказаного договору оренди нежитлових приміщень без номера від  20 травня 2001 року  Комунальне підприємство сфери послуг„Чайка” передало, а Приватне виробничо –комерційне підприємство «Джемені»прийняло в орендe користування  приміщення масажних кабінетів та приміщення перукарні загальною площею 83,29 квадратних метрів  за адресою м. Тернопіль  вул.Глибока,18.

30 11.2007 року Комунальне підприємство  сфери послуг „Чайка” своїм листом за №189/1 повідомило Приватне виробничо –комерційне підприємство «Джемені»про те, що договір оренди без номера від 20 травня 2001 року щодо оренди нежитлового приміщення загальною площею 83,29 квадратних метрів продовжуватися на 2008 рік не буде і запропонувало орендарю звільнити орендовані приміщення і передати їх у справному стані  орендодавцю згідно акта  прийому - передачі та провести повний розрахунок по орендній платі.

          У судовому засіданні  оглянуто листа  №189/1 від 30.11.2007 року, і  встановлено

наступне:

-          у графі одержувач  листа не вказано адреси, на яку повинен направлятися даний

лист.

-          будь - яких доказів направлення листа №189/1 від 30.11.2007 року в адрес відповідача суду не надано.

-          будь - яких доказів  про те, що відповідач отримав листа №189/1 від 30.11.2007 року суду не надано.

Крім того, позивач представив суду журнал вихідної документації КПСП „Чайка”, який прошнурований, скріплений печаткою підприємства, однак не підписаний колишнім керівником підприємства Парій І. (який був директором  КПСП „Чайка” до березня 2007 року), що свідчить про те, що вказаний журнал вихідної кореспонденції перероблявся.

Господарським судом досліджено листа №189/1 від 30.11.2007 року та надані суду документальні докази, оцінено їх критично ,  прийшовши до висновку, що даний лист не є належним документальним доказом, що позивач в установленому  договором оренди порядку, належним чином повідомив відповідача про небажання продовжувати договір оренди нежитлового приміщення загальною площею 83,29 квадратних метрів,  продовжуватися  на 2008 рік не буде і запропонував  орендарю звільнити орендовані приміщення і передати їх у справному стані орендодавцю згідно акта  прийому - передачі.

У відповідності ст.33 ГПК України кожна сторона зобов’язана  довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.

Враховуючи  той факт, що Приватне виробничо –комерційне підприємство  «Джемені»не отримало заяву про припинення договору оренди, відповідно до пункту 4.2. договору оренди від 20 травня 2001 року  укладеного між сторонами по справі, він вважається  пролононгований  на один рік  , а саме: з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року.

Стаття 291 Господарського кодексу України регулює правовідносини між сторонами щодо припинення договору  оренди, а саме:

- одностороння  відмова від договору  оренди не допускається

- договір оренди  припиняється у разі:

* закінчення строку , на який  його було укладено;

* викупу (приватизації) об’єкта оренди ;

* ліквідація  суб’єкта  господарювання-орендаря;

*загибелі (знищення) об’єкта оренди.

Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються,  якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає  за  необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати  пропозиції  про  це  другій стороні за договором.

Сторона договору, яка  одержала  пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний  строк  після   одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним  рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.(ст. 188 ГК України)

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст.759 ч.1 ЦК України)

Договір найму припиняється у разі смерті фізичної особи –наймача , якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір найму  припиняється  у разі ліквідації юридичної особи , яка була наймачем або наймодавцем (ст.781 ЦК України).

Наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач  не вносить  плату  за користування  річчю протягом  трьох місяців  підряд.

У разі відмови наймодавця  від договору найму, договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору (ст.782 ЦК України)

Наймодавець  має право вимагати розірвання договору найму, якщо:

1) наймач користується   річчю   всупереч   договору    або призначенню речі;

2) наймач без  дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі;

3) наймач своєю   недбалою поведінкою створює   загрозу пошкодження речі;

4) наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача. (ст.783 ЦК України)

Враховуючи, що договір оренди  від 20 травня 2001 року укладений між сторонами, автоматично пролононговувся на термін один рік, на тих же умовах, позивач не заявив позовні вимоги щодо дострокового розірвання даного договору у відповідності ст.783 ЦК України, а тому позовні вимоги позивача щодо усунення перешкод в будь - якому виді Комунальному підприємству  сфери послуг „Чайка”  м. Тернопіль вул. Глибока,18 зі сторони Приватного виробничо –комерційного  підприємства «Джемені» , м. Тернопіль вул. Коновальця,6/3 у користуванні нерухомим майном, яке було передано йому в  тимчасове користування  згідно договору оренди  без номера  від 20 травня  2001 року укладеного між сторонами по справі та зобов’язання Приватного виробничо –комерційного підприємства «Джемені»звільнити нерухоме майно –нежитлові приміщення, яке було передано йому в тимчасове  користування  згідно договору оренди без номера від 20 травня 2001 року і передати його в справному стані Комунальному   підприємству сфери послуг „Чайка”, як належному  власнику , документально не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, ст.. ст.. 759, 760, 761, 762, 763, 781, 782, 785Цивільного кодексу України,  ст.188 Господарського кодексу України,  Законом України „Про оренду державного та комунального майна”,  Роз’ясненням Вищого Арбітражного суду України № 02-5/237 від 25.05.2000р. „Про деякі питання практики застосування Закону України  "Про оренду державного та комунального майна", суд

                                                  ВИРІШИВ:

1. В позові по даній справі відмовити.

2. На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути  подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання - 26  лютого  2008 року,   через місцевий господарський суд Тернопільської області.

3. Рішення направити сторонам по справі.


 


Суддя                                                                                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація