Справа № 2-а-5981/11
ПОСТАНОВА
25.08.2011 суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Драний В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження, відповідно до ст. 183-2 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії. Вказала, що є інвалідом 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, тобто має статус постраждалого 1 категорії, передбачений п. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.08.2004 року. Як пенсіонер по інвалідності звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням нового розміру мінімуму, який є базою для мінімальної пенсії за віком згідно ст..ст. 49, 50, 54 ч. 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем ніяких дій щодо здійснення такого перерахунку вчинено не було. Просить суд поновити строк звернення до суду з даним позовом, визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у приведенні призначеної їй пенсії у відповідність із вимогами закону і нарахування йому пенсії по інвалідності у розмірах менших, ніж визначено у статтях 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2008 року; зобов’язати відповідача провести перерахунок та забезпечити виплату пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 48-50 вказаного закону з 01.01.2004 року по 29.08.2004 року та з 30.08.2004 року по 31.12.2007 року; з 22.05.2008 року по 01.10.2009 року, з врахуванням раніше проведених виплат.
В письмових запереченнях на адміністративний позов, відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказав, що УПФ в м. Кіровограді, як територіальне управління не має жодного відношення до коштів державного бюджету, не є розпорядником коштів з державного бюджету. Управління не отримувало коштів в необхідних розмірах з державного бюджету.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач віднесена до першої категорії, як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно посвідчення № НОМЕР_1 від 26.03.2003 року була інвалідом III групи та згідно довідки МСЕК визнана інвалідом ІІ групи з 30.08.2004 року.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я, на їх соціальну захищеність визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІII групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІI групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, і зокрема інвалідам IІІ групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, і зокрема інвалідам IІ групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Частиною 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено частиною третьою згідно із Законом України від 05.10.2006 р. N 231-V.
Як вбачається з матеріалів справи позивач отримує пенсію, та надбавку, обчислену Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на підставі Постанови КМУ № 530 від 28.05.08 р., Постанови КМУ № 654 від 16.07.08 р.
Відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають частина 1 статті 50 та частина 4 статті 54 Закону України № 796-ХІІ, а не вищезазначені постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить захистити його порушене право з 22.05.2008 року.
При цьому слід зазначити, що з 01.01.2008 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статті 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Також Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо обов'язку Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді з 22.05.2008 року нараховувати та сплачувати позивачу пенсію у відповідності до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положень Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ці норми втратили чинність та не підлягали застосуванню.
Слід також зазначити, що вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При вирішенні спору суд, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, визнає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється строк 6 місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проте, відповідно до ч. 2 ст. 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виплата нарахованих сум пенсії не отриманих з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, а також відповідно до ст. 268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю.
Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.49, 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 11,17,19,159-163,183-2, 256 КАС України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку та призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю , відповідно до статтей 50 та 54 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою статті 28 Закону України” Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, з 01 січня 2004 року по 01 жовтня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії згідно ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно зі ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна становити 50 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за виключенням суми фактично проведених виплат, з 01 січня 2004 року по 29 серпня 2004 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії згідно ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно зі ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна становити 75 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за виключенням суми фактично проведених виплат, з 30 серпня 2004 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 01 жовтня 2009 року.
Постанова підлягає негайному виконанню Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді.
Постанову може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда Драний
- Номер: 2-а/201/8691/11
- Опис: про нарахування доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5981/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Драний В.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.11.2011
- Дата етапу: 08.12.2011
- Номер: 2-а/1603/2654/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5981/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Драний В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.08.2011
- Дата етапу: 22.11.2011