Судове рішення #17676841

 

Справа № 2-а-2539/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

«19»квітня 2011 року Перевальський районний суд Луганської області

в складі:           головуючого-судді:                      Женеску Е.В.

при секретарі:                    Бандуркіній С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Перевальська, Луганської області  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про поновлення пропущеного строку для  звернення до  суду  та стягнення  недоплаченого підвищення до пенсії як «Дитині війни»,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про поновлення пропущеного строку для  звернення до  суду  та стягнення  недоплаченого підвищення до пенсії як «Дитині війни», посилаючись на наступне.

Вона належить до соціальної групи «діти війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»їй повинна підвищуватись пенсія на 30 % мінімальної пенсії за віком.

У 2006 –2007 році їй вказане підвищення не виплачувалося, а починаючи з 01 січня 2008 року по час звернення до суду виплачується у не повному обсязі.

На її звернення до відповідача з вимогою про перерахунок та виплату їй недоплаченого підвищення до пенсії як дитині війни, їй було відмовлено.

На підставі викладеного, позивач звернулася до суду з цим позовом, в якому просить суд поновити строк для звернення до суду з даним позовом, посилаючись на тяжкий матеріальний стан та стан здоров’я.

Крім того, просить суд зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити нарахування та виплатити їй підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, з вирахуванням сум, отриманих нею за цей період та зобов’язати нараховувати та виплачувати їй підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, щомісячно, з 01 січня 2011 року та довічно.

Позивач у судове засідання не з’явилася, просила суд розглянути справу без її участі, наполягає на задоволенні позову.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав заперечення проти позову, в якому просив суд розглянути справу без його участі, заперечує проти задоволення позову, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування спірних доплат до пенсії.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою судді Перевальського районного суду Луганської області від 04 квітня 2011 року позовну заяву в частині вимог за період часу з  09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 04 жовтня  2010 року включно залишено без розгляду.

Судом встановлено, що позивач є громадянином України, на час закінчення /02 вересня 1945 року/ Другої світової війни було менше 18 років, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»відноситься до категорії осіб «діти війни», що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами /а.с.3,4/ та не заперечувалося відповідачем.

Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

          Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний  повний  рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20  років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Згідно ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлюється в розмірах: з 01 січня –695 грн., з 01 квітня –706 грн., з 01 липня –709 грн., з 01 жовтня –723 грн., з 01 грудня –734 грн.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в розмірах: з 01 січня –750 грн., з 01 квітня –764 грн., з 01 жовтня –784 грн., з 01 грудня –800 грн.

          Ст. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якого текст статті 6 було викладено в новій редакції: «Дітям війни /крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»/ до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

          Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення статті 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким була змінена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визнані такими, що не відповідають Конституції України й втратили чинність.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

          Ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно їх дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2010 –2011 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином, відповідач повинен був підвищувати пенсію позивача на 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 05 жовтня 2010 року по 04 квітня  2011 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

          Посилання відповідача на ту обставину, що кошти на запровадження підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком Пенсійному фонду України надані не були є безпідставними, оскільки факт відсутності коштів не є само по собі підставою для звуження змісту існуючого у позивача права на отримання підвищення і не є підставою для звільнення відповідача від підвищення пенсії у передбаченому законом розмірі. Крім того, відповідно до п.п. 11 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 113 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в разі  недостатності виділених з Державного бюджету України коштів по бюджетних програмах, пов'язаних з розмежуванням джерел виплати пенсій  між  Державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені  законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі  за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України.

          Заявлені позовні вимоги в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснювати перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 05 квітня 2011 року безстроково задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а оскільки право позивача не порушено, немає підстав для задоволення позову в цій частині.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 70, 71, 94, 158, 160, 161 –163, 167, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

   Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як дитині війни, з 05 жовтня 2010 року по 04 квітня 2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

                    В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Перевальський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Головуючий-суддя: ____________________________________  Е.В. Женеску





  • Номер: 2-а/2522/1990/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2539/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Женеску Е.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.09.2011
  • Дата етапу: 07.11.2011
  • Номер: 2-а/1170/11
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2539/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Женеску Е.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.06.2011
  • Дата етапу: 22.07.2011
  • Номер: 2-а/915/2539/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2539/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Женеску Е.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.03.2011
  • Дата етапу: 11.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація