Судове рішення #1766721
18132-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211



ПОСТАНОВА


Іменем України

18.02.2008

Справа №2-8/18132-2007А


За позовом – приватне підприємство «Аргос», с. Веселе, м. Судак

До відповідача – Виконавчий комітет Веселівської сільської ради, с. Веселе, м. Судак  

Про визнання протиправним акту.


Головуючий суддя Чумаченко С.А.

Секретар Ярилова О.С.  


П Р Е Д С Т А В Н И К И:


Від позивача – Іщенко Р.А., пред-к за дов. від 18.02.2008 року.

Від відповідача – Чепиль Г.П., голова Веселівської селищної ради.  


Сутність спору: позивач, приватне підприємство «Аргос» звернувся до Господарського Суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача Веселівської сільської ради, просить визнати протиправним та скасувати рішення №159 від 26.09.2007 року Виконавчого комітету Веселівської сільської ради, згідно з яким, рішення Виконавчого комітету Веселівської сільської ради №2 від 05.01.2007 року «Про продовження ПП «Аргос» строків проектно – вишукувальних та будівництво туристично – оздоровчого комплексу «Маріаніда» визнано таким, що втратило чинність.

Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 17.01.2007 року по даній справі замінено відповідача Веселівську сільську раду на належного відповідача Виконавчий комітет Веселівської сільської ради.

Представник відповідача представив заперечення по справі відповідно до якого просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 150 Кодексу Адміністративного Судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, заслухав представника позивача, суд –

ВСТАНОВИВ:

05.08.1999 року Виконавчим комітетом Судацької міської ради Автономної Республіки Крим зареєстровано приватне підприємство «Аргос», про що видано свідоцтво Серії А00 №448476 про державну реєстрацію юридичної особи. Номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 144 120 0000 000057.

03.05.2001 року Веселівською сільською радою приватному підприємцю «Аргос» виданий Державний Акт ІІ-КМ №002910 на право постійного користування землею площею в 21,0464га в межах згідно з планом землекористування для відновлення курортного комплексу відповідно до рішення 20-ї сесії 23-го скликання Веселівської сільської ради від 09.04.2001 року.

Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1-В.

05.01.2006 року Рішенням №2 Виконавчого комітету Веселівської сільської ради «Про продовження приватному підприємцю «Аргос» строку проектно – дослідницьких робіт та будівництва туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» вирішено дозволити приватному підприємцю «Аргос» виробництво проектно – дослідницьких робіт на ділянках 21,0464га, території раніше наданого приватному підприємству «Аргос» у постійне користування відповідно рішення 20-ї сесії 23-го скликання Веселівської сільської ради від 09.04.2001 року (державний акт на право постійного користування землею №1В від 03.05.2001 року) та розташованого в межах землекористування за адресами: АР Крим, с. Веселе, Веселовська Бухта Горна, 54. Дозволити приватному підприємству «Аргос» будівництво туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» на ділянках площею 21,0464га розташованих в межах згідно плану землекористування.

26.09.2007 року Рішенням №159 Виконавчого комітету Веселівської сільської ради «Про скасування рішення Виконавчого комітету Веселівської сільської ради №02 від 05.01.2007 року «Про продовження ПП «Аргос» строків проектно – дослідницьких робіт та будівництва туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» вирішено визнати таким, що втратило силу рішення Виконавчого комітету Веселівської сільської ради №02 від 05.01.2007 року «Про продовження ПП «Аргос» строків проектно – дослідницьких робіт та будівництва туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда».

Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у зв’язку з тим, що прийняття оспорюваного рішення фактично позбавляє прав позивача оформити дозвіл на виробництво проектно – дослідницьких робіт на ділянках 21,0464га, на території наданої позивачу відповідно до Державного Акту ІІ-КМ №002910 від 03.05.2001 року, що на повному праві приватне підприємство «Аргос» може здійснити у відповідності до законодавства, та беручи до уваги те, що позивачу відповідними органами було погоджено земельну ділянку загальною площею 21,0464га під будівництво туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» на ділянках  розташованих в межах згідно плану землекористування, відповідачем протиправно було прийнято рішення яке відміняє ж своє власне рішення шляхом визнання його таким, що втратило силу.

Відповідно до ч. 2 Роз’яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного  законодавства  та/або  визначеній  законом компетенції  органу,  який видав цей акт. Обов'язковою  умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта  прав та охоронюваних   законом   інтересів підприємства   чи   організації  -  позивача  у  справі.

Захист прав громадян та юридичних осіб  на  земельні  ділянки здійснюється згідно з ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав;   відновлення  стану  земельної  ділянки,  який  існував  до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють  небезпеку  порушення  прав;  визнання  угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої  влади  або  органів місцевого   самоврядування;   відшкодування   заподіяних  збитків; застосування інших передбачених  законом  способів.  Зокрема,  при оскарженні  рішень  органів  виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань,  віднесених до їх компетенції (наприклад, про  відмову  в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщенні об'єкта),  суд у  разі  задоволення  позову  визнає рішення  цих  органів  недійсними  і  зобов'язує  їх,  залежно від характеру спору,  виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язанні діяти тільки на підставі та в межах компетенції.

У відповідності до ст.33 Закону України “Про місцеве самоврядування в України” до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, не віднесені питання прийняття рішень якими можна було б відміняти свої власні рішення шляхом визнання їх такими, що втратили силу.

Отже в ході розгляду справи суд прийшов до висновку, що Виконавчий комітет Веселівської сільської ради прийнявши Рішення №159 «Про скасування рішення Виконавчого комітету Веселівської сільської ради №02 від 05.01.2007 року «Про продовження ПП «Аргос» строків проектно – дослідницьких робіт та будівництва туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» від 26.09.2007 року вийшов за рамки своїх повноважень.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

     Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

    До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

    У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-з  використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване
це рішення(дія);
- з  урахуванням  права  особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

     Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

     Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного  законодавства  та/або  визначеній  законом компетенції  органу,  який видав цей акт. Обов'язковою  умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта  прав та охоронюваних   законом   інтересів підприємства   чи   організації  -  позивача  у  справі.

     Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

     Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

     Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.

       В судовому засіданні 18.02.2008 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

       Повний текст постанови підписано 03.03.2008 року.

       Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163,  ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати Рішення №159 Виконавчого комітету Веселівської сільської ради «Про скасування рішення Виконавчого комітету Веселівської сільської ради №02 від 05.01.2007 року «Про продовження ПП «Аргос» строків проектно – дослідницьких робіт та будівництва туристичного оздоровчого комплексу «Маріаніда» від 26.09.2007 року недійсним.


Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Чумаченко С.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація