ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.02.2008 | Справа №2-13/15383-2007А |
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Жукової А.І.
при секретарі Ковальчук К.В.
за участю:
Від позивача – Корольова Л.В. – представник, дов. від 08.10.2007 року.
Від відповідача – Шипко В.В. – ю/к., дов. від 15.10.2007 року.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Агрофірма "Крим", с. Віліне Бахчисарайського району вул. Леніна, 128
до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації», м. Сімферополь вул. Некрасова, 11
про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій.
Суть спору: Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство "Агрофірма "Крим" звернулось до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації та просить визнати незаконними дії відповідача по реєстрації права власності на споруди під літер «И» - бактерицидна, загальною площею 17,7 кв.м., літер «К» - насосна, загальною площею 26,1 кв.м., літер «Л» - свердловина – загальною площею 5,1 кв.м., розташовані за адресою: АР Крим с. Піщане вул. Набережна, 16, які входять до комплексу – дитячий оздоровчий табір «Альбатрос». Також просить зобов’язати відповідача здійснити дії, спрямовані на поновлення переліку споруд (будівель), що входять у комплекс ДОТ «Альбатрос», встановлений на момент видачі на СЗАТ «Агрофірма «Крим» свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серія САА № 075199 від 23.05.2003 року.
Заявою від 12.02.2008 року позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати незаконними дії відповідача по реєстрації права власності на споруди під літер «И» - бактерицидна, загальною площею 17,7 кв.м., літер «К» - насосна, загальною площею 26,1 кв.м., літер «Л» - свердловина – загальною площею 5,1 кв.м., розташовані за адресою: АР Крим с. Піщане вул. Набережна, 16, які входять до комплексу – дитячий оздоровчий табір «Альбатрос». Від позовних вимог у частині зобов’язання відповідача здійснити дії, спрямовані на поновлення переліку споруд (будівель), що входять у комплекс ДОТ «Альбатрос», встановлений на момент видачі на СЗАТ «Агрофірма «Крим» свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серія САА № 075199 від 23.05.2003 року відмовляється.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 12.02.2008 року суд закрив провадження у справі у частині зобов’язання відповідача здійснити дії, спрямовані на поновлення переліку споруд (будівель), що входять у комплекс ДОТ «Альбатрос», встановлений на момент видачі на СЗАТ «Агрофірма «Крим» свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серія САА № 075199 від 23.05.2003 року, у зв’язку з відмовою позивача від цієї частини позовних вимог.
У судовому засіданні Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації було замінено на КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації».
Представник КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у судовому засіданні проти позовних позивача заперечує.
Проте вказує, що після звернення позивача до БТІ було проведено обстеження в натурі спірних об’єктів літер «К», «Л», «И» по вул. Набережній, 16, 17 у с. Піщане Бахчисарайського району. Пояснює, що при обстеженні було встановлено, що дані літери були заінвентаризовані і оформлено право власності за СЗАТ «Агрофірма «Крим». У наступному, в 2004 році, по заявці Інституту винограду і вина «Магарач» була здійснена інвентаризація даних літер і оформлено право власності за Інститутом винограду і вина «Магарач». Також вказує, що спірні об’єкти були незаконно заінвентаризовані в 2004-2005 році повторно за Інститутом винограду і вина «Магарач», оскільки власником вже було СЗАТ «Агрофірма «Крим».
Провадження по справи здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони відмовилися від послуг перекладача.
Судовий процес фіксувався технічними засобами.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи сторонам були вручені пам'ятки про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до п.6, 8 ст.3 КАС України адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ч.ч.1, ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство «Агрофірма «Крим» є власником майнового комплексу - дитячого оздоровчого табору «Альбатрос» на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно - ДОТ «Альбатрос» Серія САА № 075199, видане 23.05.2003 р. на підставі Розпорядження Бахчисарайської районної державної адміністрації від 22.05.2003 р. № 367-р (далі «Свідоцтво»).
Крім інших об'єктів, відповідно до Свідоцтва, СЗАТ «Агрофірма «Крим» є власником наступних будов (споруд): 1) бактерицидна - Літер "И", загальною площею 17,7 кв.м; 2) насосна - Літер "К", загальною площею 26,1 кв.м; 3) свердловина - Літер "Л", загальною площею 5,1 кв.м (далі будови (споруди)).
Будови (споруди), окрім Свідоцтва, вказані також в інвентарній справі на комплекс ДОТ «Альбатрос» (л. д. 15, 16, 17) і в схематичному плані інвентарної справи (л. д. 19). У СЗАТ «Агрофірма «Крим» також є технічний паспорт на свердловину (Літер «Л») і дозвіл на спеціальне водокористування на свердловину — Літер «Л».
Будови (споруди) вказані і у витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 3222706, виданому 31.03.2004 р. СЗАТ «Агрофірма «Крим», проте, вони відсутні у витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 14861038 від 11.06.2007 р. У зв'язку з цим СЗАТ «Агрофірма «Крим» звернулося за роз'ясненнями в КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації», яке, у свою чергу, повідомило, що 13.04.2005 р., Інституту винограду і вина «Магарач», на підставі Розпорядження районної державної адміністрації від 13.04.2005 р. № 263-р, було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно (Серія САА № 174462) на пансіонат «Лукомор'я», належний ІВВ «Магарач» (далі «свідоцтво Серія САА №174462»). У свідоцтво про право власності на пансіонат «Лукомор'я» включені і вказані вище будови (споруди).
Земельна межа пансіонату «Лукомор'я» граничить з межею ДОТ «Альбатрос», тобто СЗАТ «Агрофірма «Крим» і ІВВ «Магарач» є суміжними землекористувачами.
У п.п. 2.1. п. 2. Тимчасового Положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 (далі «Положення») встановлено, що для реєстрації і оформлення права власності на нерухоме майно в БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються документи, що встановлюють право. Відповідно до Переліку документів вказаного Положення, що встановлюють право, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, ІВВ «Магарач» повинен був надати КПР «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» один з нижченаведених документів на будови (споруди):
- договір, по якому відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема, купівлі-продажу, міни, дарування і ін., предметом якого є нерухоме майно; свідоцтво про право власності на частку в загальному майні подружжя; свідоцтво про придбання нерухомого майна з відкритих торгів; свідоцтво про право на спадок, виданий державним нотаріусом; свідоцтво про придбання об'єктів нерухомого майна на аукціонах по реалізації закладеного майна; свідоцтво про право власності на об'єкти нерухомого майна, видане
органами місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією; свідоцтво про право на спадок або свідоцтво про право власності на
частку в загальному майні подружжя, оформлені консульськими установами України; договір відчуження нерухомого майна, що знаходиться в податковій заставі, укладений шляхом проведення цільових біржових і позабіржових аукціонів з метою погашення податкового зобов'язання; рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна; акти про денаціоналізацію (демуніципалізації) будов; рішення товариського суду про розподіл майна колишнього колгоспного двору; мирова угода, затверджена визначенням суду; рішення засновника про створення державної (національною) акціонерної компанії, відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), і акт прийому-передачі нерухомого майна або перелік вказаного майна, наданий засновником або державним органом приватизації; дублікат документа, що встановлює право, виданий державним або приватним нотаріусом, місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, органом приватизація, копії архівних документів, видані державним архівом; свідоцтво про право власності па нерухоме майно загальносоюзних творчих союзів колишнього СРСР, які видаються Фондом державного майна.
Крім того, п.п. 2.7. п. 2 Положення свідчить, що документи, які підтверджують право власності на нерухоме майно і подаються для реєстрації права, повинні відповідати вимогам, встановленим даним Положенням і іншими актами чинного законодавства України.
Підпунктом 3.1. п. 3 Положення встановлено, що реєстратор при ухваленні заяви повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими і вже зареєстрованими правами на об’єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації має рацію. У своїх діях реєстратор повинен керуватися виключно діючим законодавством України.
Вимоги ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень» від 01.07.2004 р. свідчать, що при реєстрації речових прав повинна проводитися перевірка документів, поданих для державної реєстрації речових прав. Необхідне встановлення відсутності підстав для відмови в реєстрації.
КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» повідомило, що ІВВ «Магарач» для отримання свідоцтва Серія САА №174462 були представлені балансові документи і технічний паспорт на свердловину.
У своїй відповіді КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» вказало, що при видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно на ІВВ «Магарач», воно виходило з наданих для отримання свідоцтва ІВВ «Магарач» документів.
Судом встановлено, що Інститутом винограду і вина «Магарач» був наданий технічний паспорт на свердловину № 6012 під реєстраційним номером 64/7, яка була пробурена для потреб піонерського табору винрадгоспом «Бурлюк», і, яка згодом, в 1984 р., була передана для забезпечення питною водою піонертабору, що будувався, «Лукомор'я». Дана свердловина була законсервована в 1974 р., про що є запис в паспорті на вказану свердловину. СМБРТІ видало свідоцтво про право власності на нерухоме майно ІВВ «Магарач», зокрема, і на свердловину, бактерицидну і насосну, належні СЗАТ «Агрофірма «Крим», призначені для обслуговування ДОТ «Альбатрос».
Як випливає з відповіді СМБРТІ, в основу видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно на ІВВ «Магарач» були покладені наступні документи:
довідка ІВВ «Магарач» від 17.01.05 р. № 01-2/51;
паспорт артсвердловини № 6012 під реєстраційним номером 64/7;
інвентарна картка № 283 обліки основних засобів;
Ухвала Президії УААН від 18.12.03 р. № 22;
наказ ІВВ «Магарач» від 02.02.04 р. № 5;
акт прийому-передачі будівель і споруд пансіонату «Лукомор'я» з балансу
Кримської дослідної станції тютюнництва на баланс ІВВ «Магарач» (надалі
«Акт прийому-передачі»);
Розпорядження Голови Бахчисарайської районної державної
адміністрації від 13.04.05 р. № 263-р;
державний акт на право постійного користування земельною ділянкою
загальною площею 5,7 га на ім'я Кримської дослідної станції Всесоюзного об'єднання цукрового буряка і тютюну.
З аналізу вказаних документів вбачається наступне.
У розпорядженні Бахчисарайської районної державної адміністрації від 13.04.05 р. № 263-р вказане, що «будівництво піонерського табору-бази відпочинку велося з 1983 р. по 1988 р.». У акті прийому-передачі будівель і споруд пансіонату «Лукомор'я» з балансу Кримської дослідної станції тютюнництва на баланс ІВВ «Магарач», складеного у виконання Ухвали Президії УААН від 18.12.2003 р. № 22 і наказу ІВВ «Магарач» від 02.02.2004г., вказана насосна Літер «Н» 1988 року споруди, а не насосна Літер «К» 1982 року споруди, загальною площею 26,1 кв.м, що була внесена до свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серія САА№ 174462 від 13.04.2005 р.
Акт прийому-передачі також не містить бактерицидної (Літер «И», загальною площею 17,7 кв.м), проте, вона була внесена до свідоцтва про право власності на нерухоме майно (Серія САА № 174462 від 13.04.2005 р.), видане ІВВ «Магарач».
Посилання СМБРТІ, в своїй відповіді, на Розпорядження Бахчисарайської районної державної адміністрації від 13.04.05 р. № 263-р, в частині оформлення права власності на спірні будови (споруди) — Літери «И», «К», «Л», є неспроможною, оскільки вказане Розпорядження вирішує питання про видачу свідоцтва про право загальнодержавної власності на пансіонат «Лукомор'я», розташований за адресою: Бахчисарайський р-н, с. Піщане, вул. Набережна, 17, але не містить в собі переліку будов (споруд), що входять у вказаний пансіонат.
Державний акт на право постійного землекористування не є документом, що встановлює право, на об'єкти нерухомості і не може бути покладений в основу реєстрації прав власності на об’єкти нерухомості.
Судом встановлено, що з моменту введення в експлуатацію
бактерицидна (Літер «И»), насосна (Літер «К») і свердловина (Літер «Л») використовуються для подачі води в комплекс - дитячий оздоровчий табір «Альбатрос».
Сімферопольським міжміським бюро реєстрації і технічної інвентаризації, при видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно на ІВВ «Магарач», не був прийнятий до уваги той факт, що на об'єкти під Літерами «И», «К», «Л» вже було видано Свідоцтво про право власності на СЗАТ «Агрофірма «Крим».
Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач проти уточнених позовних вимог не заперечує.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Державне мито у сумі 1,70 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 98, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Кримського республіканського підприємства «Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (м. Сімферополь вул. Некрасова, 11) по реєстрації права власності на споруди під літер «И» - бактерицидна, загальною площею 17,7 кв.м., літер «К» - насосна, загальною площею 26,1 кв.м., літер «Л» - свердловина – загальною площею 5,1 кв.м., розташовані за адресою: АР Крим с. Піщане вул. Набережна, 16, які входять до комплексу – дитячий оздоровчий табір «Альбатрос» за Інститутом винограду і вина «Магарач» Української академії наук України.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31111095500002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 22301854) на користь Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Агрофірма "Крим" (с. Віліне Бахчисарайського району вул. Леніна, 128; ЗКПО 03759754, банківські реквізити суду не відомі) 1,70 грн. державного мита.
Виконавчий лист видати після вступу постанови у законну силу.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.