Судове рішення #1764275
11/169

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України


03.03.08 р.                                                                               Справа № 11/169                               

Господарський суд Донецької області, у складі судді Гаврищук Т.Г.при секретарі судового засідання Пашко О.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державного підприємства “Донецька залізниця” м. Донецьк

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Донбасвуглепереробка” м. Українськ

про стягнення 1206 грн. 40 коп.

за участю представників сторін:

від позивача – Ніколаєв О.С. - довір.

від відповідача – Клеймьонов В.М. – довір.

Суть спору:

Позивач, Державне підприємство “Донецька залізниця”,  звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Донбасвуглепереробка” про стягнення штрафу за невиконання плану перевезень вантажів у розмірі 1206 грн. 40 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на не виконання відповідачем плану перевезення вантажу у грудні 2006 р., що є підставою  для застосування штрафу згідно до вимог ст. 106 Статуту залізниць України.

Відповідач  надав відзив, у якому проти позову заперечує та вважає, що ст.ст. 106, 107, 109 Статуту залізниць України, умови договору № 56/596 від 29.12.2005 р., Правила планування перевезень вантажів передбачають відповідальність за невиконання плану перевезень за місяць. Відповідач зазначив, що план перевезення він виконав, тому звільняється від відповідальності згідно п. “г” та п. “д” ст. 107 Статуту та п. 2.8 Правил планування перевезень вантажів.

Відповідач надав клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій з посиланням на скрутне фінансове становище.

Рішенням господарського суду Донецької області від 13.08.2007 р. у задоволенні позовних вимог позивача було відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 22.11.2007 р. рішення господарського суду Донецької області від 13.08.2007 р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 04.12.2007 р. справу було передано на розгляд судді Гаврищук Т.Г.

Ухвалою суду від 04.02.2008 р. строк вирішення спору був продовжений головою господарського суду Донецької області на один місяць відповідно до ст. 69 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив:

Між позивачем - Державним підприємством “Донецька залізниця” та відповідачем – Товариством з обмеженою відповідальністю “Донбасвуглепереробка” був укладений договір про організацію перевезень вантажів № 56/ж.д.596 від 29.12.2005 р. предметом якого є надання послуг, пов’язаних з перевезенням вантажів та проведення розрахунків за ці послуги.

За умовами п. 2.2 цього договору позивач взяв на себе зобов’язання приймати до перевезення вантажі відповідача згідно із планами та заявками. Відповідач, в свою чергу, зобов’язаний у встановлені строки пред’являти залізниці місячні плани перевезень (п. 2.1 договору).

Згідно плану перевезень № 2246 на грудень 2006 р. відповідачем заявлено 40700 тон вантажу у 608 вагонах.

Відповідно до вимог п. 6 Правил планування перевезень вантажів, затвер. наказом Міністерства транспорту України 09.12.2002 р. N 873, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2002 р. за N 1030/7318, виконання перевезення за даним планом враховувалось позивачем в обліковій картці виконання плану перевезень № 2246 на грудень 2006 р.

Як вбачається з матеріалів справи, через Донецьку залізницю  в 1-й декаді грудня 2006 р. передбачалося до перевезення 13120 тон у 196 п/вагонах, фактично відповідачем було перевезено 13375 тон у 194 п/вагонах. По залізницям призначення відповідачем було недовантажено 56 п/вагонів, у тому числі по Донецькій залізниці передбачалося до перевезення 100 вагонів, фактично перевезено 44 п/вагонів, недогруз складає 56 п/вагонів. Штраф по залізницям призначення позивачем нараховано за 48 вагонів (з урахуванням недогруза по загальному плану в кількості 6 п/вагонів та з урахуванням економії 2 п/вагонів за рахунок збільшення стат. навантаження) у розмірі 20 грн. 80 коп. за кожен вагон на загальну суму 998,40 грн.

У другій декаді грудня 2006 р. загальний план відповідачем виконаний. По залізницям призначення відповідачем було недовантажено 17 п/вагонів, у тому числі по Одеській залізниці заплановано до перевезення 26 п/вагонів, фактично перевезено 16 п/вагонів, недогруз складає 10 п/вагонів, по Донецькій залізниці заплановано 74 п/вагонів, фактично перевезено 67 п/вагонів, недогруз складає 7 вагонів. Штраф по залізницям призначення нараховано на 10 п/вагонів (з урахуванням економії 7 п/вагонів за рахунок збільшення стат. навантаження) в сумі 208,00 грн.

В третій декаді грудня 2006р. відповідачем план був виконаний.

Загальна сума штрафу за невиконання плану перевезення по залізницям призначення по обліковій картці № 2246 складає 1206,40 грн., яку позивач і просить стягнути з відповідача.

Згідно до ст. 17 Статуту залізниць України, затвер. постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 № 457, перевезення вантажів залізничним транспортом організовуються на договірних засадах. Форма договору про організацію перевезень вантажів встановлюється Правилами. Для забезпечення виконання договірних зобов'язань здійснюється місячне планування перевезень.

Порядок  планування  перевезень вантажів залізницями в усіх видах сполучень, а також обліку виконання планів визначений наказом Міністерства транспорту України 09.12.2002    N 873, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2002 р. за N 1030/7318, яким затверджені Правила планування перевезень вантажів.

Відповідно до п. 2.2 цих Правил ( в редакції чинної у спірний період) згідно  з  договором  про  організацію  перевезень  не пізніше 12 днів до початку наступного місяця відправник надає залізниці відправлення місячне замовлення на перевезення вантажів, оформлене на відповідних бланках. Замовлення оформляється окремо для кожної номенклатури вантажу, для кожної станції відправлення із   зазначенням залізниць, станцій призначення та вантажоодержувачів.

Підпунктом 6.1. п. 6 наведених Правил встановлено, що облік виконання плану перевезень вантажів здійснюється в обліковій картці за кожним планом, а також за пред'явленням, та за замовленням про надолуження недовантаження за попередній місяць. На підставі цього обліку визначаються розміри матеріальної відповідальності сторін за невиконання плану.

За приписами п. 7.6.10 Правил планування перевезень вантажів визначення відповідальності за невиконання плану перевезення та нарахування штрафу провадиться у порядку, встановленому Статутом залізниць України і Правилами.

У спірних правовідносинах відповідач на виконання умов договору про організацію перевезень вантажів № 56/ж.д.596 від 29.12.2005 р. здійснив замовлення позивачу на виділення вагонів для здійснення перевезення вантажів залізничними шляхами, і ці замовлення були внесені в плани.

Пунктом 4.1 цього договору встановлено, що за невиконання плану перевезення сторони несуть відповідальність згідно до вимог Статуту залізниць України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

За приписами ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Статтею 307 Господарського кодексу України, яка кореспондується із ст. 908 Цивільного кодексу України, встановлено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно до ст. 2 Статуту залізниць України цей Статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Відповідно до ст. 105 Статуту залізниць України залізниці, вантажовідправники,    вантажоодержувачі, пасажири, транспортні, експедиторські і посередницькі організації та   особи, які виступають від імені вантажовідправника і вантажоодержувача, несуть матеріальну відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених цим Статутом та окремими договорами.

Статтею 106 Статуту залізниць України встановлено, що за невиконання плану перевезень по залізницях призначення вантажовідправник сплачує штраф за вагон (контейнер) у розмірі однієї добової ставки за користування вагоном (контейнером).

За  приписами п. 6.10 Правил планування перевезень вантажів штраф  за  невиконання  місячних  планів  і додаткових замовлень на перевезення вантажів нараховується на залізницю і відправника по закінченні кожної декади, сальдова сума штрафу визначається по закінченні місяця.

При цьому, ст. 107 Статуту передбачено вичерпний перелік підстав за яких вантажовідправник звільняється від сплати штрафу за невиконання плану перевезень, а саме, у разі: а) стихійного лиха (замети, смерч, повінь, пожежа, землетрус тощо), що підтверджено відповідними документами згідно з Правилами і призвело до припинення руху на залізничних під'їзних коліях, або якщо згідно з чинним положенням виконувати вантажні роботи заборонено, а також у разі аварії на підприємстві, через що було припинено виробництво відвантажуваної продукції протягом не менше як трьох діб підряд; б) обмеження перевезень згідно із ст. 29 цього Статуту; в) невикористання вагонів (контейнерів), поданих понад планову норму без письмового погодження з вантажовідправником; г) виконання плану в тоннах вантажів, перевезення яких планується у тоннах і вагонах; д) надолуження недовантаження, допущеного протягом декади. У разі коли вантажовідправник шляхом ущільненого завантаження вагонів (контейнерів) використав менше запланованої кількості вагонів (контейнерів), штраф за недовантаження відповідної кількості вагонів (контейнерів) не стягується. Якщо вантажовідправник письмово відмовився від вагонів (контейнерів), передбачених заявкою, не менш ніж за дві доби до дня завантаження, розмір штрафу зменшується на третину.

Штраф за невиконання плану перевезень по залізницях призначення,встановлений ст. 106 Статуту залізниць України, є самостійним видом штрафу, який не залежить від виконання чи невиконання плану перевезень в тонах.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем правомірно згідно до вимог 106 Статуту залізниць України нараховано відповідачеві штрафні санкції за невиконання плану перевезень по залізницях призначення у розмірі 1206,40 грн.

Відповідач надав клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій з посиланням на скрутне фінансове становище.

Згідно ст. 233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Якщо порушення зобов’язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що допущене порушення не спричинило збитків позивачу, суд зменшує суму штрафу, яка підлягає стягненню на користь позивача, до 800,00 грн.

Згідно до ст. 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача в повному обсязі, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 525, 526, 908 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193, 233, 307 Господарського кодексу України ст.ст. 2, 17, 106 Статуту залізниць України,   ст.ст. 43, 32 – 34, 43, 49,  82 – 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,


В И Р І Ш И В :


Позов Державного підприємства “Донецька залізниця” до Товариства з обмеженою відповідальністю “Донбасвуглепереробка” про стягнення штрафу за невиконання плану перевезень вантажів у розмірі 1206 грн. 40 коп. задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Донбасвуглепереробка” (85485, м. Українськ, Донецької області, вул. Жовтнева, 1, ЄДРПОУ 32011542) на користь Державного підприємства “Донецька залізниця” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, ЄДРПОУ 01074957) суму штрафу за невиконання плану перевезень по залізницях призначення у розмірі 800,00 грн.,  витрати по сплаченому держмиту у сумі 102 грн.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу – 118 грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення оголошено в судовому засіданні.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту його прийняття.


          


Суддя                                                                         Гаврищук Т.Г.                               


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація