Справа № 11-16/2011 Головуючий у 1 інстанції-Салій В.В.
Категорія – ч. 3 ст. 296 КК України Доповідач-Галин В.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2011 року колегія суддів Судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого- судді Галапаца І.І.
суддів Галина В.П., Вовка А.С.
з участю прокурора Шахрайчук Н.І.
потерпілого ОСОБА_2
засудженого ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові кримінальну справу за апеляцією прокурора який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції Сірачинського Р.М. та потерпілого ОСОБА_2 на вирок Жидачівського районного суду Львівської області від 27 жовтня 2010 року,
ВСТАНОВИЛА:
Цим вироком
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця і мешканця АДРЕСА_1, українця, громадянина України, з професійно-технічною освітою, неодруженого, непрацюючого, судимого 23.10.2008 року Калуським міськрайсудом Івано-Франківської області за ч. 3 ст. 296, ст. 75 КК України до позбавлення волі на строк 2 роки з іспитовим строком 1 рік,
засуджено за ст. ст. 289 ч. 3 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки 1 (один) місяць.
Згідно ст. 71 КК України до призначеного покарання за цим вироком частково приєднано невідбуте покарання два місяці позбавлення волі за вироком Калуського міськрайсуду від 23.10.08 року і остаточно до відбуття призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2
(два) роки і 3 (три) місяці.
Строк відбування покарання засудженому ОСОБА_3 рахується з 23 лютого 2010 року, тобто з часу його затримання.
Запобіжний захід залишено попередньо обраний –тримання під вартою.
Вирішено питання з речовими доказами та судовими витратами.
За вироком суду підсудний ОСОБА_3, будучи раніше судимим за вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 296 КК України, тобто за хуліганство, 15 лютого 2009 року приблизно в 04.00 год., перебуваючи в стані алкогольного сп"яніння, біля народного будинку "Просвіта" в с. Старе Село Жидачівського району в групі осіб з ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які вироком Жидачівського районного суду Львівської області від 18 травня 2010 року засуджені за ч. 2 ст. 296 КК України, грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, діючи з особливою зухвалістю, з надуманих мотивів пристали до потерпілого ОСОБА_2 та безпричинно побили його, нанісши легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров"я, у вигляді забою м"яких тканин потиличної ділянки голови справа з травматичним набряком та синяком, синців на голові, тулубі, правій верхній кінцівці, струс головного мозку. Протиправні діяння, які тривали приблизно 20 хв., супроводжувалися криками, висловлюваннями нецензурними словами.
Потерпілий ОСОБА_2 подав апеляцію, в якій просить вирок районного суду скасувати та призначити ОСОБА_3 більш суворе покарання.
Вважає, що вирок є несправедливий, постановлений з порушенням норм процесуального та матеріального права, призначене судом покарання не відповідає тяжкості злочину. Зазначає також, що він, як потерпілий не був належним чином повідомлений про день розгляду справи, а тому справа розглядалась без його участі і його було позбавлено права на захист.
Державний обвинувач Сірачинський Р.М. в своїй апеляційній скарзі просить вирок Жидачівського районного суду від 27.10.2010 року скасувати та постановити новий вирок, яким обрати міру покарання ОСОБА_3 2 роки 6 місяців за ч. 3 ст. 296 КК України, згідно ст. 71 КК України-2 роки 8 місяців позбавлення волі. Вважає, що рішення суду першої інстанції в частині обраного покарання ОСОБА_3 не відповідає ступеню тяжкості вчиненого ним злочину та його особі. Зокрема, при призначенні покарання підсудному ОСОБА_3 не враховано суспільної небезпеки вчиненого ним злочину, який віднесений до злочинів середньої тяжкості, а також те, що останній вчинив злочин передбачний ст. 296 ч. 3 КК України під час іспитового строку та відбуття покарання за попереднім вироком.
Заслухавши доповідача, прокурора та потерпілого, які підтримали свої апеляції, засудженого, який заперечив апеляції прокурора та потерпілого, перевіривши матеріали справи та доводи апеляцій, колегія суддів вважає, що апеляції підлягають до часткового задоволення.
Суд, розглядаючи кримінальну справу, виходячи зі змісту ст.22 КПК України, зобов»язаний вжити всіх передбачених законом заходів для всебічного, повного і об»єктивного дослідження обставин справи.
Відповідно до ст.367 КПК України підставою для скасування вироку суду є істотне порушення кримінально-процесуального закону.
Відповідно до ст.261 КПК України сторона обвинувачення (в тому числі і потерпілий) і сторона захисту користуються рівними правами на заявлення відводів і клопотань, подання доказів, участь в їх дослідження та доведенні їх переконливості, виступ в судових дебатах, оскарження процесуальних рішень суду.
Проте суд позбавив потерпілого ОСОБА_2 реалізувати своє право бути присутнім та брати безпосередню участь у судовому розгляді справи та реалізувати свої права, передбачені ст.267 КПК України, оскільки належним чином не повідомив його про день, час та місце розгляду справи.
Таке порушення прав потерпілого колегія суддів вважає, як істотне порушення кримінально-процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити суду повно та всебічно розглянути справу і постановити законний, обгрунтований і справедливий вирок.
Крім цього, в порушення ст.291 КПК України суд у відсутності потерпілого розглянув його цивільний позов.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що вирок с уду першої інстанції слід скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі суду, задовільнивши частково апеляції. В решті частині вимог по апеляціях колегія суддів не вдається до обговорення.
Керуючись ст.ст.365, 366, 367, 370 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
апеляційні скарги прокурора який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції Сірачинського Р.М. та потерпілого ОСОБА_2 задоволити частково.
Вирок вирок Жидачівського районного суду Львівської області від 27 жовтня 2010 року відносно ОСОБА_3 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі суду.
СУДДІ:
Галапац І.І. Галин В.П. Вовк А.С.