Справа № 2а-1244/2009року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2009 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Науменко М.А., при секретарі Момот Л.С.,
розглянувши у відкритому посередньому судовому засіданні в м.Фастів Київської області цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду в м.Фастові про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має статус дитини війни. Згідно цього Закону повинна виплачуватися з 1 січня 2006 року соціальна допомога в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, але в порушення вимог діючого законодавства відповідачем ця допомога не виплачується.
В судовому засіданні позивач позов підтримав і суду пояснив, що йому, відповідно до вищевказаного Закону передбачено допомогу як дитині війни. Дана допомога виплачена була не в повному об"ємі, що призвело до порушення його прав, а тому просить суд визнати дії управління ПФУ в м.Фастів щодо невиплати допомоги неправомірними і зобов"язати відповідача нарахувати та виплатити невиплачену допомогу за 2006-2008 рік в сумі 3 593 гривні.
Відповідач надав суду письмові заперечення, де зазначив, що позивач є дитиною війни, і відповідно до ст.62 закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" отримує встановлене чинним законодавством. Крім того, в частині вимог за 2006-2007 pp. відповідно до ч.2 ст.99 КАС України позивач пропустив строк звернення до суду, а тому просить в позові відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни, що засвідчено відміткою в його пенсійному посвідченні.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" зупинено дію положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано, неконституційними норми відповідних статей Закону України "Про Державний Бюджет України на 2008 рік" щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій є такими, що не відповідають Конституції України і порушують права громадян.
Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ст.22 Конституції України при ухвалені нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається зменшення змісту і об"єму існуючих прав і свобод людини.
Постанова Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади" передбачає, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України.
З огляду на вищенаведене, та виходячи з загальних засад приоритетності Законів України над урядовими нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення статей Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Визначення мінімального розміру пенсії за віком встановлено ст.28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" у встановленому розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно Закону України Про внесення змін до Закону України „Про Державний Бюджет України на 2008 рік" затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
На підставі викладеного суд вважає переконливим доводи позивача про визнання протиправними дій суб"єкта владних повноважень в особі Пенсійного Фонду України в м.Фастові Київської області щодо обмеження розміру належних виплат, як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України "Про захист дітей війни" протиправними.
Разом з тим, суд враховує положення ст.99 КАС України, де передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на ньому наполягає одна із сторін, на що вказано в ст.100 КАС України.
Проаналізувавши всі надані докази по справі, суд приходить до висновку, що позивач дійсно пропустив встановлений законом строк для звернення до суду з вимогою про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за 2006-2007 pp.
Посилання позивача на те, що він не знав про неправомірність дій відповідача, і те, що Законом передбачено інший розмір допомоги, ніж йому було виплачено, не може вважатися поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, оцінюючи надані сторонами докази, суд вважає позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, а саме в частині стягнення недоплаченої грошової допомоги за 2008 рік.
Керуючись ст.ст.6, 10, 11, 19, 69, 71, 99, 100, 111, 112, 158, 159, 163 КАС України, ст.ст.8, 17, 22 Конституції України, ст.6 Закону України "Про захист дітей війни", Закону України Про внесення змін до Закону України „Про Державний Бюджет України на 2008 рік", ст.28 Закону України „Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Пенсійного Фонду України в м.Фастові Київської області щодо обмеження розміру належних виплат ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2008 рік.
Зобов"язати управління пенсійного фонду України в м.Фастові Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та виплатити заборгованість по пенсії за 2008 рік.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.